جزییات سند آتش‌بس در یمن

     شبکه المیادین پیش‌نویس سند آتش‌بس پیشنهادی سازمان ملل در یمن را که قرار است از روز یکشنبه (امروز) اجرایی شود، منتشر کرد.به گزارش مهر به نقل از شبکه خبری المیادین، آتش‌بس در یمن براساس موعدی که سازمان ملل اعلام کرده از امروز ۱۰ آوریل اجرایی و ۱۸ آوریل(۳۰ فروردین) نیز مذاکرات صلح میان […]

     شبکه المیادین پیش‌نویس سند آتش‌بس پیشنهادی سازمان ملل در یمن را که قرار است از روز یکشنبه (امروز) اجرایی شود، منتشر کرد.به گزارش مهر به نقل از شبکه خبری المیادین، آتش‌بس در یمن براساس موعدی که سازمان ملل اعلام کرده از امروز ۱۰ آوریل اجرایی و ۱۸ آوریل(۳۰ فروردین) نیز مذاکرات صلح میان طرف‌های درگیر در کویت برگزار خواهد شد. پیش‌نویس سند آتش‌بس در یمن شامل بندهای زیر است:

بند اول: انصارا… و حزب کنگره سراسری مردمی با توقف درگیری‌ها از نیمه شب‌دهم آوریل موافقت کرده‌اند.

بند دوم: این بند شامل توقف کامل درگیری‌ها و حملات زمینی، هوایی دریایی است.

بند سوم: فرماندهان نظامی محلی می‌توانند در بین خود با توقف درگیری‌ها و خارج کردن تجهیزات و یگان‌های نظامی محلی توافق کنند.

بند چهارم: طرف‌‌ها تنها می‌توانند با هدف دفاع از خود و به شرط استفاده از کم‌ترین میزان قدرت برای واکنش به حمله مستقیم یا تضمین امنیت یک منطقه به زور متوسل شوند.

بند پنجم: در این بند بر رسیدن آزاد و بلامانع تمامی هیأت‌های انسانی و امدادرسانی به تمامی مناطق یمن تأکید شده است.

بند ششم: در این بند بر پایبندی انصارا… و کنگره مردمی به آتش‌بس رسانه‌ای و ایراد اظهارات در راستای حمایت از حل مسالمت آمیز بحران همزمان با اجرای آتش بس تأکید شده است.

بند هفتم: این بند شامل انتخاب چهار تن از افسران ارشد نظامی و دو افسر دیگر برای مشارکت در کمیته آتش‌بس است. این افسران نماینده انصارا… و کنگره مردمی هستند.

بند هشتم: در این بند تأکید شده است که کمیته آتش‌بس و هماهنگی در کویت طی دوره مذاکرات نشستی برگزار می‌کند و فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن مکان برگزاری آن را با مشورت دیگر طرف‌‌ها مشخص خواهد کرد.

بند نهم: این بند شامل هماهنگی و همکاری کمیته آتش‌بس با دیگر کمیته‌های محلی برای تثبیت آتش‌بس است.

بند دهم: در این بند تأکید شده است که کمیته آتش‌بس مسؤول هماهنگی و مشورت با دیگر طرف‌‌ها برای ممانعت از تشدید درگیری‌ است.

بند یازدهم: کمیته آتش‌بس و هماهنگی نباید مسؤولیت نقض را به عهده طرف‌های دیگر بگذارد و باید گزارش‌های خود را در این زمینه تنها به سازمان ملل ارایه دهد.

بند دوازدهم: اعضای کمیته آتش‌بس حق ندارند به ارتباط با رسانه‌ها یا صدور هرگونه گزارشی در رسانه‌های اجتماعی بپردازند.

بند سیزدهم: فرستاده ویژه سازمان ملل یا هر مسؤول دیگری که از سوی این سازمان تعیین شود تمامی فعالیت‌های مربوط به صدور گزارشات یا ارتباط را با همکاری کمیته آتش بس برعهده می‌گیرد.

بند چهاردهم: این بند شامل تأسیس کمیته‌های محلی برای تثبیت آتش‌بس به محض توافق با توقف درگیری‌ها در تعز، شبوه، مأرب، الضالع و البیضا است.

بند پانزدهم: هر کمیته محلی دست‌کم از ۸ تن از سرشناسان و افرادی تشکیل خواهد شد که مورد قبول دو طرف باشند.

بند شانزدهم: کمیته‌های محلی با فرماندهان نظامی محلی از تمامی تشکیلات نظامی در مناطقشان برای تثبیت آتش‌بس فعالیت می‌کنند.

بند هفدهم: کمیته‌های محلی آتش‌بس گزارش‌ها یا هرگونه ادعا‌ها در رابطه با نقض‌های صورت گرفته به کمیته آتش‌بس ارایه می‌دهد.

بند هجدهم: کمیته‌های محلی با طرف‌‌ها برای اتخاذ اقدامات مربوط به اعتمادسازی از جمله آزادی و تبادل اسرا همکاری می‌کنند و می‌توانند در فراهم آوردن مقدمات برای عقب نشینی شبه‌نظامیان و گروه‌های مسلح کمک کنند.

بند نوزدهم: باید برای کارآمدسازی کمیته‌های محلی پیش از آغاز آتش‌بس جهت گشودن کانال‌های ارتباطی با فرماندهان نظامی تمامی طرف‌‌ها تلاش کرد.

بند بیستم: در جریان توقف درگیری‌ها کمیته‌های محلی برای تثبیت آتش‌بس و پایبندی عمومی به درگیری‌ها با مردم به صورت فعال همکاری می‌کند.

همچنین سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی از آمادگی این ائتلاف برای آتش‌بس در یمن خبر داد.

احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف متجاوز عربستان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: حوثی‌‌ها باید پایبندی خود را به مذاکرات صلح که ۱۸ آوریل در کویت برگزار می‌شود نشان دهند. آن‌‌ها باید «دولت» عبدربه منصورهادی، (رییس‌جمهور مستعفی یمن) را به رسمیت شناخته و سلاح‌های سنگینشان را تحویل دهند.

وی گفت: اگر تمامی تلاش‌ها شکست بخورد گزینه نظامی همچنان روی میز قرار دارد.

عسیری گفت: ما دو گزینه سیاسی و نظامی در اختیار داریم. ما گزینه‌ای را انتخاب می‌کنیم که به بازگشت «دولت» یمن بینجامد.

براساس موعدی که سازمان ملل برای آتش‌بس یمن تعیین کرده، آتش‌بس از نیمه‌شب یکشنبه (امشب) آغاز خواهد شد. مذاکرات کویت نیز ۱۸ آوریل برگزار خواهد شد.

اخیراً انصارا… و عربستان با توقف تدریجی درگیری‌ها در یمن توافق کردند.