اطلاعیه انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان‌حذف برچسب قیمت خلاف قانون است

  انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان در پی انتشار گفته‌های رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره حذف قیمت مصرف‌کننده از روی برخی کالا‌‌ها در آینده‌ای نزدیک، این امر را خلاف قانون حمایت از مصرف‌کنندگان اعلام کرد. به گزارش ایمنا، انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان در اطلاعیه‌ای تأکید کرد: ‌صرف‌نظر از مرجع تعیین‌کننده قیمت و همان‌گونه که در […]

 
انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان در پی انتشار گفته‌های رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره حذف قیمت مصرف‌کننده از روی برخی کالا‌‌ها در آینده‌ای نزدیک، این امر را خلاف قانون حمایت از مصرف‌کنندگان اعلام کرد.
به گزارش ایمنا، انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان در اطلاعیه‌ای تأکید کرد: ‌صرف‌نظر از مرجع تعیین‌کننده قیمت و همان‌گونه که در ماده ۵ قانون حمایت از مصرف‌کنندگان آمده است، درج قیمت کالا و خدمات برای مصرف‌کنندگان باید بسیار واضح و شفاف، دقیق و بدون خط‌خوردگی و قابل رؤیت باشد.
نویسندگان این اطلاعیه طرح حذف برچسب قیمت بر روی کالا و خدمات را «برداشت غلط از نبود قیمت‌گذاری در برخی کشورها» دانست و افزود: این طرح بر پایه صورت گرفته لیکن در آن کشور‌‌ها قیمت‌گذاری به وسیله دولت انجام نمی‌شود و دولت نظارت می‌کند؛ در حالی که در ایران قیمت‌گذاری از سوی دولت انجام می‌شود و نظارت دولتی بسیار ضعیف است که در نهایت می‌تواند آثار منفی در بازار داشته باشد.
انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان از غیبت نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد حامی حقوق مصرف‌کنندگان در تصمیم‌گیری‌ها ابراز نارضایتی کرد و افزود: مسؤولان باید به‌طور جدی مراقب تبانی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات باشند تا آن‌‌ها نتوانند با توافق صریح یا ضمنی، کالا و خدمات خود را بدون رقابت و با تعیین قیمت پس از تبانی، عرضه کنند.
در این اطلاعیه از مصرف‌کنندگان خواسته شده است به عرضه‌کنندگانی که در حق آنان اجحاف می‌کنند، مراجعه نکنند.
در پی انتشار گفته‌های رییس اتحادیه بنکداران مواد‌غذایی درباره حذف قیمت مصرف‌کننده از روی برخی کالا‌‌ها در آینده‌ای نزدیک، مدیرکل دفتر قیمت‌گذاری سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان این اقدام را بدون طرح در مراجع قانونی و دریافت مصوبه، غیرقابل اجرا و غیرقانونی اعلام کرد.
وی گفت: این طرح با اجحاف در حق مصرف‌کنندگان و کاهش سود تولیدکنندگان همسو با منافع واسطه‌هاست، زیرا می‌توانند کالای مورد نظر خود را به هر قیمتی به مصرف‌کننده بفروشند.