معاون رگولاتوری تشریح کرد:شرایط تعویض اپراتور موبایل بدون تغییر شماره

  صادق عباسی شاهکوه با اشاره به این‌که طرح تعویض اپراتور موبایل بدون تغییر شماره در ۳ ماهه اول امسال اجرایی می‌شود، گفت: اجرای این طرح برای مشترکان به صورت الکترونیکی ممکن است. صادق عباسی شاهکوه در گفت‌و‌گو با مهر، اجرای طرح ترابردپذیری تلفن همراه که امکان تعویض اپراتور بدون تغییر شماره را برای مشترکان […]

 

صادق عباسی شاهکوه با اشاره به این‌که طرح تعویض اپراتور موبایل بدون تغییر شماره در ۳ ماهه اول امسال اجرایی می‌شود، گفت: اجرای این طرح برای مشترکان به صورت الکترونیکی ممکن است.

صادق عباسی شاهکوه در گفت‌و‌گو با مهر، اجرای طرح ترابردپذیری تلفن همراه که امکان تعویض اپراتور بدون تغییر شماره را برای مشترکان فراهم می‌کند، از جمله برنامه‌هایی عنوان کرد که اوایل امسال اجرا می‌شود.

وی با تأکید براین‌که این طرح به‌طور کلی با رومینگ ملی متفاوت بوده و اجرای آن به معنی توقف طرح رومینگ ملی نخواهد بود، اضافه کرد: دستورالعمل طرح ترابردپذیری (نامبر پرتابیلیتی) آماده شده و تجهیزات مربوطه نیز از سوی رگولاتوری و ۳ اپراتور فعال موبایل در کشور، نصب و راه‌اندازی شده است. این طرح هم اکنون در مراحل تست نهایی برای اطمینان از عملکرد، قرار دارد.

معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود، سرویس‌دهی این طرح توسط اپراتور‌ها در ۳ ماهه اول امسال انجام شود، خاطرنشان کرد: مطالعات بسیاری در خصوص روند اجرای طرح ترابردپذیری، در کشورهای مختلف انجام شده و ارزیابی بازار کشورهای مختلف را داشته‌ایم. بررسی رفتار کاربران موبایل در مورد اجرای این طرح، از استقبال در شروع آن حکایت دارد.

عباسی شاهکوه ادامه داد: برای مثال طرح امکان تعویض و جابه‌جایی اپراتور بدون تغییر شماره مشترک، در کشور ترکیه به اجرا درآمد و جالب اینجاست که بخش عمده‌ای از کاربران موبایل در این کشور، حداقل یک بار جابه‌جا شدند.

وی هدف از اجرای این طرح را افزایش کیفیت فضای رقابت در بازار اپراتورهای موبایل عنوان کرد و گفت: برای ما استقبال کم یا زیاد از این طرح مطرح نیست و حتی اگر دو درصد مشترکان، تصمیم به تعویض اپراتور خود بگیرند ما به هدفمان رسیده‌ایم. چرا که اپراتور برای حفظ مشترک خود، تلاش مضاعف می‌کند و سرویس بهتری ارایه خواهد داد.

معاون رگولاتوری با تأکید براین‌که هم اکنون نیز با توجه به تصمیم ما برای اجرای این طرح، اپراتور‌ها در حال افزایش کیفیت ارایه خدمات خود به مشترکان هستند، یادآور شد: به‌طور قطع، با اجرای طرح ترابردپذیری، اپراتور تلاش می‌کند که مشتری خود را حفظ کند و معنی آن این است که سرویس بهتری ارایه خواهد داد و ما به هدفمان رسیده‌ایم.

عباسی شاهکوه، پیش‌بینی کرد که در اوایل اجرای طرح ترابردپذیری، استقبال خوبی از سوی کاربران در استفاده از این طرح صورت گیرد چرا که برای جمعیت جوان کشور، طرح جذابی خواهد بود، اما ممکن است پس از مدتی، این استقبال کمتر شود که البته در سایر کشور‌ها نیز به همین منوال بوده است.

وی با بیان این‌که تمامی مراحل تعویض اپراتور برای کاربران، به صورت الکترونیکی و غیرحضوری انجام می‌شود، گفت: نهایتا کاربر تنها برای تعویض سیم کارت خود باید به صورت حضوری و یا از طریق پست اقدام کند. اما سایر مراحل با توجه به سیستم نرم افزاری که رگولاتوری تهیه و تست کرده است به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

 

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاطرنشان کرد: به‌کاربران توصیه می‌شود که قبل از تصمیم به تعویض اپراتور خود، از شرایط سایر اپراتور‌ها و نحوه سرویس‌دهی آن‌ها کسب اطلاع کنند. چرا که متقاضیان فقط ۲ بار در سال می‌توانند اپراتور خود را تغییر دهند و باید با دید باز نسبت به تغییر اپراتور خود اقدام کنند.