ایران از گسترش همکاری با اتحادیه اروپا استقبال می‌کند

    رییس‌جمهور، با استقبال از گسترش و تعمیق همکاری میان تهران با اتحادیه اروپا و از جمله استونی، تأکید کرد: توسعه همکاری‌های همه جانبه اتحادیه اروپا و ایران، در حل و فصل مسایل پیچیده منطقه‌ای و بین‌المللی نیز از نقش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به گزارش ایسنا، حسن روحانی در دیدار «مارینا کالیوراند» […]

    رییس‌جمهور، با استقبال از گسترش و تعمیق همکاری میان تهران با اتحادیه اروپا و از جمله استونی، تأکید کرد: توسعه همکاری‌های همه جانبه اتحادیه اروپا و ایران، در حل و فصل مسایل پیچیده منطقه‌ای و بین‌المللی نیز از نقش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در دیدار «مارینا کالیوراند» وزیر خارجه استونی، به حدود یک قرن روابط دوستانه میان دو کشور اشاره کرد و گفت: ایران و استونی از امکانات گسترده‌ای برای توسعه و تعمیق همکاری‌های مشترک برخوردارند که باید با بهره‌گیری مناسب از این امکانات، درهای جدیدی را برای توسعه روابط در حوزه‌های مورد علاقه گشود.

روحانی به ضرورت تقویت همکاری‌های فرهنگی، علمی و تحقیقاتی میان تهران‌– تالین اشاره کرد و گفت: با تبادل دانشجو و استاد و فراهم کردن بستر تحقیقات مشترک، باید در مسیر تقویت همکاری‌های فرهنگی نیز گام برداشت.

رییس‌جمهور در ادامه به موضوع تروریسم و ضرورت مبارزه همگانی با آن پرداخت و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نگران بی‌ثباتی در برخی کشور‌ها از شمال آفریقا تا شماری از کشورهای خاورمیانه و منطقه است.

روحانی گفت: عمده این کشور‌ها با اقدامات بی‌ثبات کننده تروریست‌‌ها و گروه‌های تروریستی مواجهند و تلاش برای ایجاد ثبات و امنیت در این کشور‌ها می‌تواند به ثبات منطقه و کل جهان کمک ‌کند؛ چرا که تجربه نشان داده اگر با گروه‌های تروریستی به‌طور جدی مبارزه نشود، این معضل می‌تواند به دیگر مناطق از جمله اروپا نیز سرایت کند.

رییس‌جمهور با اشاره به پذیرایی ایران از میلیون‌‌ها آواره و پناهجو و همچنین کمک به دولت‌‌ها و ملت‌های منطقه برای مبارزه با گروه‌های تروریستی تصریح کرد: یکی از حوزه‌های همکاری ایران و اتحادیه اروپا، رایزنی و هماهنگی برای حفظ ثبات و امنیت منطقه است و امیدواریم با تقویت این رایزنی‌ها، شاهد همکاری‌های مفید، سازنده و مؤثر در مسیر تقویت صلح در منطقه باشیم.

وزیر خارجه استونی نیز در این دیدار از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بازیگران و نقش‌آفرینان مهم منطقه‌ای و جهانی نام برد و تصریح کرد: استونی خواهان گسترش همکاری‌ها با تهران در همه حوزه‌های مورد علاقه است.

مارینا کالیوراند، با اشاره به حضور نمایندگان شرکت‌های بزرگ تجاری کشورش در قالب هیأت همراه، گفت: پنجره فرصت‌های تازه برای گسترش همکاری‌های تهران – تالین گشوده شده و تعمیق این همکاری‌ها بی‌تردید به نفع دوملت و دو دولت خواهد بود.

 

وزیر خارجه استونی با ابلاغ سلام رییس‌جمهوری کشورش به روحانی افزود: ما متعهد به گسترش روابط میان دو کشور هستیم و همه امکانات خود را در این مسیر، بسیج خواهیم کرد.