وزیر فرهنگ در جمع دانشجویان دانشکده خبر:امنیت انتخابات ۷ اسفند محصول شبکه‌های اجتماعی بود

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید همیشه طرفدار آزادی بیان، آزادی پس از بیان و آزادی اندیشه بوده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی جنتی با حضور در گردهمایی دانشجویان، دانش‌آموختگان و اساتید دانشکده خبر به بیان سخنانی درباره نقش رسانه‌ها و تأثیرات آن‌ها بر جامعه پرداخت. جنتی با […]

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید همیشه طرفدار آزادی بیان، آزادی پس از بیان و آزادی اندیشه بوده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی جنتی با حضور در گردهمایی دانشجویان، دانش‌آموختگان و اساتید دانشکده خبر به بیان سخنانی درباره نقش رسانه‌ها و تأثیرات آن‌ها بر جامعه پرداخت.

جنتی با اشاره به تکثر رسانه‌ها در دنیای امروز اظهار کرد: با توجه به این شرایط همه مردم دنیا به راحتی می‌توانند با استفاده از یک تلفن همراه هوشمند با سراسر دنیا ارتباط برقرار کنند و از همین طریق با یکدیگر تبادل فکر و اندیشه داشته باشند. ولی مهم این است که بتوانیم از این ابزار‌ها به نحو مناسب و مطلوبی بهره ببریم.

او ادامه داد: با توجه به شرایط رسانه‌ای امروز در دنیا، تربیت نیروهایی آگاه و حرفه‌ای ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است؛ نیروهایی حرفه‌ای، آگاه، به‌روز و با دانشی آکادمیک. طبیعتاً یکی از مهم‌ترین رسالت‌های آموزش علمی – کاربردی و دانشکده‌های ارتباطات و خبر این است که این نیروهای حرفه‌ای و آگاه را تربیت کنند و دانشکده خبر یکی از این نهادهاست که این رسالت بزرگ را بر عهده گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد با بیان این‌که بیش از ۲۰ سال از تأسیس دانشکده خبر می‌گذرد، اضافه کرد: آن زمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با توجه به نیازی که در جامعه احساس می‌شد تصمیم به تأسیس این دانشکده گرفت و من به خوبی می‌دانم که در این سال‌ها دانشکده خبر با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو بوده، اما آن‌چه باعث پایداری این نهاد شده است، مدیریت خوب و دانشجویان علاقه‌مند به آن است که همانند یک خانواده با هم تعامل دارند.

او با اشاره به دوران پساتحریم، سخنانش را این گونه ادامه داد: امروز پس از گذشت دوران‌ سخت تحریم، شاهد فضای بازی در جامعه هستیم که می‌توانیم تحرک بیش‌تری داشته باشیم و باید از این فضای موجود نهایت استفاده و بهره‌مندی را ببریم.

جنتی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید با در نظر گرفتن رهنمودهای حسن روحانی و سیاست‌های ترسیم شده برای این دولت، طرفدار آزادی بیان، آزادی پس از بیان و آزادی اندیشه بوده است. همان‌طور که می‌دانیم برخی از کتاب‌هایی که قبلا به دلایلی مجوز انتشار نداشتند، امروز با اصلاحات جزیی یا اصلاً بدون هیچ‌گونه اصلاحات مجوز چاپ گرفتند.

او در ادامه مطلب بالا اضافه کرد: امروز در حوزه مطبوعات نیز آزادی قانونی وجود دارد؛ به‌طوری که مخالفان دولت به راحتی در رسانه خودشان مطلب می‌نویسند و حتی شایعه‌پراکنی و تخریب می‌کنند. با این حال تاکنون سعی شده است تا با تسامح با این رسانه‌ها برخورد شود و این دولت تا به امروز از هیچ رسانه‌ای شکایت نکرده است.

جنتی جامعه را دارای سلایق مختلفی دانست و خاطرنشان کرد: رسانه‌ها نیز برشی از این سلایق هستند و اصحاب فکر و اندیشه باید آن‌چه را که اندوختند بیان کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به رسانه‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی متذکر شد: در این دولت، فضای رسانه‌های دیجیتال نیز بازتر شده است و بار‌ها رییس‌جمهور کشورمان به ما اعلام کرده‌اند که اجازه نمی‌دهیم شبکه‌های اجتماعی که مخاطب انبوه دارند فیلتر شوند. همان‌طور که می‌دانید این شبکه‌ها در این مدت بسیار در زمینه اطلاع‌رسانی و بیان افکار و اندیشه مؤثر بوده‌اند.

جنتی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفند ماه، اظهار کرد: بخش عظیمی از این دستاورد محصول شبکه‌های اجتماعی بود. همان‌طور که شاهد بودید هیچکس مانع پیام‌های تلفنی درباره انتخابات نشد. من معتقدم امنیت انتخابات ۷ اسفند محصول شبکه‌های اجتماعی بود؛ چرا که مردم به جای بحث کردن در صحنه و پای صندوق‌های رأی در شبکه‌های اجتماعی بحث‌هایشان را کرده بودند و سپس پای صندوق‌های رأی حاضر شده بودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: افسوس می‌خورم که برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند ولی در عین حال برنامه‌های صداوسیمای خودمان بسیار غیرحرفه‌ای برنامه‌سازی می‌کنند. این مشکل در مطبوعات ما نیز وجود دارد. خودِ من وقتی با رسانه‌ای مصاحبه می‌کنم برای این‌که متن مصاحبه را پیش از انتشار مطالعه کنم، گاهی مجبور می‌شوم تا بیش از دو ساعت برای ویرایش آن مصاحبه وقت بگذارم.

جنتی در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر به دوران پساتحریم اشاره کرد و گفت: در کشورمان دوران سخت تحریم را پشت سر گذاشتیم و از لحاظ اقتصادی با مشکلات فراوانی روبه‌رو بودیم. به همین خاطر امسال دولت تدبیر و امید تصمیم گرفته است تا تولید را در کشور رونق و فعالیت‌های اقتصادی و عمرانی را توسعه دهد. سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برای اقتصاد مقاومتی که در ۲۴ بند به ما ابلاغ شده بود یک بند به گفتمان‌سازی اختصاص داشت.

او در ادامه مطلب بالا گفتمان‌سازی برای اقتصاد مقاومتی را وظیفه اهالی فرهنگ و هنر دانست و اظهار کرد: ما باید برای فعالیت، کار و تولید در کشور فرهنگ‌سازی کنیم. وجدان کاری، مقابله با اسراف و تجمل‌گرایی را در جامعه نهادینه کنیم. اگر در این راه‌ها اهتمام بورزیم کشور رشد می‌کند و می‌توانیم به آرمان‌های بلندی که ترسیم کرده‌ایم دست پیدا کنیم.

 

جنتی در پایان سخنانش ‌با اشاره به دانشکده خبر اظهار کرد: عمیقاً معتقدم این دانشکده باید از لحاظ اقتصادی خودکفا باشد و دیگر به دولت متکی نباشد. ما وظیفه خودمان می‌دانیم که به این دانشکده کمک کنیم ولی آن‌‌ها نیز متقابلاً باید سعی کنند تا به سمت خودکفایی بروند.