وزیر بهداشت:به‌زودی بیمه معتادان اجرایی می‌شود

  وزیر بهداشت ضمن بازدید از مراکز بهاران منطقه ۱۲ از حل موضوع بیمه معتادان خبر داد و افزود: این بیمه به زودی اجرا خواهد شد. به گزارش ایلنا، سیدحسن هاشمی، پس از بازدید از مرکز بهاران منطقه ۱۲ و مجتمع خلاقیتی – مهارتی صبح رویش در جمع خبرنگاران گفت: مردم ایران شهروندانی نوع‌دوستند که […]

 

وزیر بهداشت ضمن بازدید از مراکز بهاران منطقه ۱۲ از حل موضوع بیمه معتادان خبر داد و افزود: این بیمه به زودی اجرا خواهد شد.

به گزارش ایلنا، سیدحسن هاشمی، پس از بازدید از مرکز بهاران منطقه ۱۲ و مجتمع خلاقیتی – مهارتی صبح رویش در جمع خبرنگاران گفت: مردم ایران شهروندانی نوع‌دوستند که قطعاً برای کمک به یکدیگر پیشگام هستند. شهرداری تهران در خصوص محله هرندی اقدامات خوبی انجام داده در حالی که مسؤولیتی در این رابطه نداشته است.

وی به ایجاد مجتمع صبح رویش ویژه کودکان کار اشاره کرد و افزود: ایجاد چنین مجتمعی وظیفه دستگاه آموزشی کشور بوده، اما شهرداری ورود بسیار خوبی در این زمینه داشته است.

وزیر بهداشت افزود: شهرداری تهران طی ماه‌های اخیر با افتتاح مراکز بهاران، گام مؤثری در حل معضلات اجتماعی برداشته است. وزارت بهداشت نیز با توجه به ظرفیت خود تمهیداتی برای ارایه خدمات درمانی افراد حاضر در مراکز بهاران در نظر خواهد گرفت. در حال حاضر ۴۴ مرکز توسط شهرداری تهران راه‌اندازی شده که وزارت بهداشت مسائل پزشکی، درمانی و روانشناسی آن‌ها را تأمین خواهد کرد.

به محدودیت‌های بودجه‌ای کشور اشاره کرد و افزود: متأسفانه در هیچ یک از ردیف‌های بودجه‌ای منابعی برای ارایه خدمات به معتادان دیده نشده است و همه اقدامات انجام شده برحسب وظایف انسانی بوده است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که آیا چهره شهر به دلیل وجود معتادان متجاهر شایسته است یا خیر؟ ضمن ابراز ناراحتی از چهره شهر، گفت: مسؤولان در گذشته و طی ۳۰ سال پس از انقلاب باید به این سؤال پاسخ دهند که چرا چهره شهر به این شکل در آمده است. من به وظایف خود در این حوزه عمل می‌کنم اما ستاد مبارزه با موادمخدر سال‌هاست که فعال است، اما آیا تعداد معتادان کاهش یافته است. باید به این سؤال پاسخ دهند؟

وزیر بهداشت ادامه داد: باید به دنبال علت‌‌ها و ریشه‌ها برویم تا بتوانیم مشکلات را مرتفع کنیم. قطعاً باید از کمک مردم، خیرین و سازمان‌های مردم نهاد در حل این مشکل استفاده کنیم. جلب مشارکت‌های مردمی برای مشکلات اجتماعی از اهمیت بسیاری برخوردار است. دولت نیز فضای لازم را برای تحقق این مهم ایجاد کرده است.

هاشمی در جریان بازدید از مرکز بهاران منطقه ۱۲ با مددجویان حاضر در این مرکز به گفت‌وگو نشست و به آن‌ها وعده ارایه خدمات درمانی به ویژه در حوزه دندانپزشکی و چشم‌پزشکی را داد و تأکید کرد: افرادی که در این مراکز حضور دارند، پس از معاینه‌های پزشکی، در صورت نیاز به مراکز بیمارستانی اعزام می‌شوند تا در آن‌جا سیر تکمیلی درمان برای آن‌ها اجرایی شود. بسیاری از افرادی که در این مراکز حضور دارند، پس از طی یک دوره ترک اعتیاد، دچار بیماری‌های چشمی و دندانپزشکی می‌شوند.