مدیرعامل سرمایه‌گذاری ملی ایران:حرکت بازار سرمایه منوط به تحولات نرخ دلار است

  یک تحلیلگر مسایل بازار سرمایه حرکت بازار سرمایه را منوط به تحولات دلار دانست و گفت: سیاست‌های دولت سرعت حرکت صنایع را تعیین می‌کند. به گزارش مهر، علی عسگری مارانی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر این‌که در شرایط فعلی بورس، آیا بازار سرمایه نیازمند کمک دولت است، یا این‌که […]

 

یک تحلیلگر مسایل بازار سرمایه حرکت بازار سرمایه را منوط به تحولات دلار دانست و گفت: سیاست‌های دولت سرعت حرکت صنایع را تعیین می‌کند.

به گزارش مهر، علی عسگری مارانی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر این‌که در شرایط فعلی بورس، آیا بازار سرمایه نیازمند کمک دولت است، یا این‌که بازار باید به روند خود ادامه دهد، گفت: حرکت بازار سرمایه منوط به تحولات دلار است و سیاست‌های دولت سرعت حرکت صنایع را تعیین می‌کند و امیدواریم که سیاست‌های دولت در راستای تولید و اشتغال باشد.

این کارشناس مسایل بازار سرمایه با تأکید براین‌که بازار سرمایه تصمیم‌گیر نرخ دلار نیست، اظهارامیدواری کرد که سیاست‌های دولت نباید بر اساس اقتصاد سیاسی باشد.

وی با اشاره به نقش مؤثر نرخ دلار در بازار سرمایه اظهارداشت: در حالی که نرخ حقوق و دستمزد کارگران در سال جاری ۱۶ درصد رشد داشته بنابراین اگر نرخ دلار افزایش نباید صادرات بسیاری از بخش با مشکلاتی مواجه می‌شود.

عسگری مارانی تصریح‌کرد: نرخ دلار باید متناسب با نرخ تمام شده بنگاه‌ها هماهنگ باشند زیرا تنها در این صورت می‌توان از دمپینگ کالاهای وارداتی جلوگیری کرد و تولید داخل را به حرکت درآورد.

وی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» گفت: اگر نگاه دولت، تصمیم‌گیران و قانون گذاران به این مسأله باشد که توان تولیدی کارخانجات افزایش یابد می‌توان براساس اقتصاد مقاومتی را اجرایی کرد.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری ملی ایران با اشاره به برجام و رفع تحریم‌ها اظهارداشت: بعد از جریان برجام به دلیل طولانی بودن مدت تحریم‌ها ابهامات زیادی وجود دارد بنابراین هم‌اکنون نیاز به حرکت جسورانه مدیران داریم.

وی با بیان این‌که شرکت‌های خودروسازی نیاز به فروش و منابع مالی دارند و این درحالی است که نقدینگی ۹۵۰ هزار میلیارد تومانی همانند آبی راکد است که باید به حرکت درآید، گفت: اگر سپرده قانونی بانک‌ها کاهش یابد می‌توان این مشکل را حل کرد.

این تحلیلگر مسایل بورس اظهارداشت: علاوه بر این رفع سیاست‌های تنبیهی برای بخش مسکن همانند بالارفتن مالیات نقل و انتقال، وضع مالیات بر ارزش افزوده و دریافت مالیات از خانه‌های خالی می‌تواند بخش مسکن را به حرکت درآورد و در همین راستا نیز سایر صنایع وضعیت مطلوبی می‌یابند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به سیاست‌گذاری‌های دولت برای بخش‌های مختلف، تصریح کرد: البته پیشنهاداتی مبنی بر متوقف شدن اقدامات تنبیهی برای بخش مسکن در برنامه ششم توسعه ارایه شده است.

عسگری مارانی اظهارداشت: بازار سرمایه در دو تا ۳ ماه آخرسال گذشته روند مطلوب بازار را «پیش‌خور» کرد و این در حالی است که وضعیت نقدینگی در شرکت‌ها با مشکلاتی مواجه است و به همین دلیل بنگاه‌ها در سال جاری نباید به دنبال تقسیم سود باشند.