مزایده واگذاری آلومینیم المهدی باطل نمی‌شود

    یک مقام مسؤول در سازمان خصوصی‌سازی ارزیابی کرد که با توجه به دفاعیات صورت گرفته و روند واگذاری، رأی هیأت داوری منجر به ابطال واگذاری آلومینیم المهدی نمی‌شود.  به گزارش ماین‌نیوز، جعفر سبحانی در خصوص آخرین وضعیت رأی هیأت داوری در پرونده واگذاری آلومینیم المهدی گفت: تاکنون ۲ جلسه در خصوص پرونده واگذاری […]

 

 

یک مقام مسؤول در سازمان خصوصی‌سازی ارزیابی کرد که با توجه به دفاعیات صورت گرفته و روند واگذاری، رأی هیأت داوری منجر به ابطال واگذاری آلومینیم المهدی نمی‌شود.

 به گزارش ماین‌نیوز، جعفر سبحانی در خصوص آخرین وضعیت رأی هیأت داوری در پرونده واگذاری آلومینیم المهدی گفت: تاکنون ۲ جلسه در خصوص پرونده واگذاری شرکت آلومینیم المهدی در هیأت داوری برگزار شده و سازمان خصوصی‌سازی به‌طور مفصل از مواضع خود در واگذاری این پرونده دفاع کرده است، اما هنوز رأی هیأت داوری در این خصوص ابلاغ نشده است.

وی افزود: ارزیابی این است که رأی هیأت داوری منجر به ابطال معامله این شرکت نشود زیرا با توجه به دفاعیات صورت گرفته و روند واگذاری ارزیابی این است که هیأت داوری رأی به ابطال واگذاری المهدی نخواهد داد.

رییس سازمان خصوصی‌سازی اضافه کرد: علاوه بر اینکه یکی از نمایندگان مجلس که پیگیر ابطال واگذاری این شرکت بود در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که هیأت داوری رأی به ابطال واگذاری آلومینیم المهدی نداده و تنها اصلاحاتی در واگذاری صورت داده است که اگر این موضوع صحت داشته باشد نشان می‌دهد که فرایند واگذاری آلومینیم المهدی کاملاً قانونی بوده و با وجود اینکه مخالفان بر ابطال واگذاری تلاش داشتند و خواهان ابطال معامله بودند اما اطلاع نماینده مجلس از رأی هیأت داوری مبنی بر عدم ابطال این معامله نشان‌دهنده موفقیت و سلامت واگذاری این شرکت است.

سبحانی در خصوص زمان ابلاغ رأی رسمی از سوی هیأت داوری گفت: زمان ابلاغ رأی هیأت داوری در خصوص واگذاری المهدی نزدیک بوده و احتمالاً در فروردین ماه صادر می‌شود، بنابراین صدور رأی در حیطه هیأت داوری بوده و امیدواریم هرچه زودتر صادر شود.

واگذاری سهام شرکت آلومینیم المهدی یکی از پرحاشیه‌‌ترین خصوصی‌سازی‌های انجام شده در سال گذشته بود که به گفته رییس سازمان خصوصی‌سازی انرژی زیادی از سازمان هدر داد زیرا در این واگذاری با وجود انتقال سند به نام خریدار، عده‌ای اعلام کردند که واگذاری المهدی به دلیل ارزان فروشی و عدم قیمت گذاری صحیح غیرقانونی بوده و باید ابطال شود.

 

به این ترتیب واگذاری ۷۲ درصد از سهام مجتمع آلومینیم المهدی هرمزگان و طرح هرمزال به ارزش ۱۷۵۰ میلیارد تومان در حالی در سال گذشته از سوی سازمان خصوصی‌سازی انجام و توسط بخش خصوصی خریداری شد که موجی از انتقاد‌ها مبنی بر ارزان‌فروشی و رانت گسترده در فرایند قیمت‌گذاری و واگذاری این شرکت مطرح شد؛ انتقادی که در نهایت به شکایت مخالفان و رسیدگی پرونده در هیأت داوری منجر شد.