همکاری بزرگ‌‌ترین شرکت آلومینیم هند با ایمیدرو

  مدیرعامل بزرگ‌‌ترین شرکت آلومینیم هند خواهان همکاری با ایمیدرو در زنجیره صنعت آلومینیم ایران شد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، تاپان کومار چاند، مدیرعامل شرکت نالکو در دیدار با رییس هیأت عامل ایمیدرو، جمعی از مدیران این سازمان و مدیران ایرالکو و […]

 

مدیرعامل بزرگ‌‌ترین شرکت آلومینیم هند خواهان همکاری با ایمیدرو در زنجیره صنعت آلومینیم ایران شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، تاپان کومار چاند، مدیرعامل شرکت نالکو در دیدار با رییس هیأت عامل ایمیدرو، جمعی از مدیران این سازمان و مدیران ایرالکو و آلومینای ایران از آمادگی نالکو برای همکاری مشترک در صنعت آلومینیم ایران خبر داد و اظهار داشت: تمامی زنجیره این صنعت از معدن بوکسیت تا آلومینا و تولید آلومینیم زمینه همکاری دو طرف خواهد شد.

 وی با اشاره به ظرفیت ۲٫۳ میلیون تنی تولید پودر آلومینا در این شرکت گفت: تا دو ماه آینده یک میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید آلومینا نالکو افزوده می‌شود. تاپان کومار چاند ادامه داد: نالکو در حال حاضر ۱٫۲ میلیون تن آلومینا به بازارهای مصرف صادر می‌کند. وی یادآور شد: تاکنون قراردادهایی برای تأمین مواد اولیه با شرکت‌های تولیدکننده آلومینیم ایران داشته‌ایم.

مدیرعامل نالکو از ایجاد کارخانه‌ای جدید با ظرفیت تولید ۵۰۰هزار تن آلومینیم در ایران استقبال و تصریح کرد: ذخایر بوکسیت هند نشان می‌دهد تا ۵۰ سال آینده ذخایر اطمینان بخشی برای تأمین مواد اولیه در اختیار داریم.

رییس هیأت عامل ایمیدرو نیز در این دیدار با استقبال از همکاری دو طرف در زمینه پودر آلومینا و شمش آلومینیم اعلام کرد: با توجه به روابط و همکاری خوب ایران و هند و همچنین وجود گاز فراوان در ایران و ذخایر بالای بوکسیت در هند، این همکاری می‌تواند در بازارهای جهانی بسیار ثمر بخش باشد.

مهدی کرباسیان ادامه داد: دو طرف با تشکیل کمیته مشترک می‌توانند زمینه همکاری‌های چندجانبه را فراهم کنند به‌طوری که ساخت کارخانه آلومینیم، ایجاد نیروگاه هزار مگاواتی و تأمین بلند مدت مواد اولیه تولید شمش آلومینیم را در برگیرد.

مهدی کرباسیان ادامه داد: چابهار با توجه به شرایطی که برای تولید رقابتی دارد منطقه‌ای مناسب برای ایجاد کارخانه آلومینیم است. وی تصریح کرد: با توجه به مواد اولیه‌ای که هند در اختیار دارد می‌توان بخشی از نیاز به‌کارخانه‌های تولید شمش در ایران را در قالب همکاری بلند مدت تأمین کرد.

 در این نشست دو طرف توافق کردند، به سرعت گروهی مشترک از کارشناسان، گزارشی از چگونگی اجرایی شدن تصمیمات ارایه دهند.

 

طبق آمارهای بین‌المللی هند در سال گذشته میلادی ۱۹٫۲ میلیون تن بوکسیت، ۵٫۴ میلیون تن آلومینا و ۳٫۸ میلیون تن شمش آلومینیم تولید کرد که از این رقم حدود ۵۰۰هزار تن آن در اختیار شرکت دولتی نالکو است. این شرکت در سال ۱۹۸۱ تأسیس شد و مالکیت آن در اختیار وزارت معدن هند است که اکنون رهبری تولید آلومینیم در این کشور را برعهده دارد. نالکو علاوه بر تولید در زنجیره تولید آلومینیم در فن‌آوری تولید طبق با استانداردهای جهانی فعالیت می‌کند.