وزیر نفت:طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت باید سودآور باشد

  وزیر نفت با بیان این که دولت و شرکت ملی نفت ایران هزینه‌ای برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت نمی‌پردازند، گفت: اگر بتوانیم با اجرای این طرح‌ها، نیم درصد نیز در تولید ناخالص کشور اثرگذار باشیم، کار بسیار بزرگی انجام شده است. به گزارش شانا، بیژن زنگنه در آیین تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت […]

 

وزیر نفت با بیان این که دولت و شرکت ملی نفت ایران هزینه‌ای برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت نمی‌پردازند، گفت: اگر بتوانیم با اجرای این طرح‌ها، نیم درصد نیز در تولید ناخالص کشور اثرگذار باشیم، کار بسیار بزرگی انجام شده است.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه در آیین تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به مسؤولیت‌هایی که برای این شرکت تبیین شده است، گفت: در ٢,٥ سال گذشته بیش‌تر امور انجام شده در این شرکت مقارن با تصویب بند «ق» تبصره ٢ قانون بودجه سال ٩٣ بود.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی براساس بند «ق» تبصره ٢ قانون بودجه ٩٣ به وزارت نفت اجازه داد که از منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت برای بازپرداخت‌های طرح‌های بهینه‌سازی انرژی استفاده کند.

وزیر نفت با تأکید بر این که شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت مجری طرح‌های برنامه‌ریزی شده برای کاهش شدت انرژی نیست، ادامه داد: نقش این شرکت در اجرای این طرح‌ها به عنوان محور، سازمان‌دهنده و ناظر است.

به گفته زنگنه، طرح‌های نوسازی ناوگان برون شهری، ناوگان اتوبوسرانی درون شهری و نوسازی تاکسی‌ها، توسعه حمل و نقل ریلی، افزایش کارآیی موتورخانه‌ها و برقدار کردن چاه‌های کشاورزی از جمله طرح‌های این شرکت است.

وی با اشاره به این که شرکت نفت و دولت هزینه‌ای برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت نمی‌دهند، اظهار کرد: طرح‌های تعریف شده در این بخش باید سودآور و اقتصادی باشند.

وزیر نفت با تأکید بر این از طریق بند «ق» می‌توان تحرکی در اقتصاد کشور ایجاد کرد، تصریح کرد: اجرای طرح‌های مصوب بهینه‌سازی مصرف سوخت افزون بر این که تأثیری به‌سزا در اقتصاد، محیط‌زیست و رضایتمندی مردم دارد سبب اشتغالزایی بالایی در کشور می‌شود.

زنگنه با بیان این که اصل مسؤولیت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت خدمت به شرایط اقتصادی ایران و خارج کردن آن از رکود است، افزود: اگر بتوانیم با اجرای طرح‌های کاهش شدت مصرف، نیم درصد نیز در تولید ناخالص کشور اثرگذار باشیم، بسیار کار بزرگی انجام شده است.

 

وی با اشاره به این که بیش‌تر باید به بخش اقتصاد طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت توجه شود، گفت: باید به طرح‌های مصوب در این شرکت ملی نگاه کرد و به دنبال طرح‌های غیراقتصادی نرفت.