آمار واردات کالاهای دیجیتال در سال ۹۴،کاهش واردات قانونی تلفن همراه

  آمارهای رسمی واردات از گذرگاه‌های قانونی کشور نشان می‌دهد که ظرف سال گذشته حدود ۲۶۷ تن جعبه رایانه وارد کشور شده است. به گزارش تسنیم، آمار رسمی واردات محصولات دیجیتال از مبادی قانونی کشور نشان می‌دهد که سال گذشته ۶۶۴ هزار و ۸۵۰ کیلوگرم رایانه لوحی (tablet PC) با صفحه نمایش لمسی حداقل ۷ […]

 

آمارهای رسمی واردات از گذرگاه‌های قانونی کشور نشان می‌دهد که ظرف سال گذشته حدود ۲۶۷ تن جعبه رایانه وارد کشور شده است.

به گزارش تسنیم، آمار رسمی واردات محصولات دیجیتال از مبادی قانونی کشور نشان می‌دهد که سال گذشته ۶۶۴ هزار و ۸۵۰ کیلوگرم رایانه لوحی (tablet PC) با صفحه نمایش لمسی حداقل ۷ اینچ حتی با قابلیت نصب سیم‌کارت به ارزش یک هزار و ۳۸۷ میلیارد و ۶۰۱ میلیون و ۶۰۶ هزار و ۶۳۹ ریال وارد کشور شده است.

واردات ۱٫ ماشین‌های خودکار داده‌‌پردازی شخصی (PC) به صورت کامل به وزن حداکثر ۱۰ کیلوگرم، ۲٫ ماشین‌های خودکار داده‌پردازی شخصی (pc) کیفی (note book) و ۳٫ ماشین‌های خودکار داده پردازی شامل رایانه، پرینتر، اسکنر، فتوکپی، فاکس، تلفن، رادیو، تلویزیون، دوربین عکاسی، فیلمبرداری و دستگاه‌های ضبط و پخش سی‌دی و دی‌وی‌دی به صورت یکپارچه نیز به ترتیب ۲۶۱۱۷، ۱۷۵۶۹۵۲ و ۱۴۶۲۳۱ کیلوگرم به ارزش‌های ریالی ۱۳۰۵۴۵۴۱۵۲۴، ۱۸۱۵۳۱۱۷۲۶۸۴۷ و ۵۷۳۳۳۰۱۲۶۸۱ ثبت شده است.

سال گذشته ۲۹۹۵۶۰ کیلوگرم کیبورد و ۱۳۹۲۹۵ کیلوگرم موشواره به ارزش‌های ۳۸ میلیارد و ۶۱۱ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۲۶۳ ریال و ۳۶ میلیارد و ۴۹۴ میلیون و ۷۰۳ هزار و ۷۲۸ ریال نیز در تعرفه واردات رسمی کشور ثبت شده است.

بخش دیگر مربوط به واردات سخت‌افزار نشان می‌دهد که برای واردات ۲۶۷ هزار و ۳۱۲ جعبه رایانه (کیس) ۷۰۱ هزار و ۸۶۷ دلار ارز از کشور خارج شده است.

کاهش وزنی و قیمتی واردات تلفن همراه

با توجه به این‌که واردات تلفن همراه هر ساله با افزایش روبه‌روست، می‌توان این کاهش در آمار رسمی و ثبت‌شده در سال گذشته را از جنبه‌های مختلفی بررسی کرد و دلایل آن در کنار احتمال کاهش نیاز به تلفن همراه‌ وارداتی، می‌تواند افزایش واردات این کالا از طریق قاچاق و راه‌هایی غیر از مسیر قانونی آن باشد.

در سال ۹۲ واردات تلفن همراه از امارات متحده عربی، جمهوری کره، منطقه آزاد چابهار، چین، ویتنام، فرانسه و هنگ‌کنگ صورت گرفت. این واردات از لحاظ وزنی در حدود ۶۱۱ هزار کیلوگرم و از لحاظ ارزش ریالی در حدود ۴۵۵ میلیارد تومان بود که ارزشی معادل ۱۸۲٫۵ میلیون دلار داشت.

اما در سال ۹۳ با حذف منطقه آزاد چابهار و کشور فرانسه، واردکنندگان تلفن همراه به ترتیب از امارات متحده عربی، جمهوری کره، چین، ویتنام، عراق، هنگ‌کنگ و تایوان گوشی تلفن همراه وارد کردند که این واردات وزنی معادل ۶۷۲ هزار کیلوگرم داشت و با ارزشی حدود ۸۱۵ میلیارد تومان، ۳۰۶٫۲ میلیون دلار ارز از کشور خارج کرد.

 

در سال گذشته نیز با حذف عراق از فهرست واردکنندگان تلفن همراه، همچنان به ترتیب ارزش دلاری واردات از امارات متحده عربی، جمهوری کره، چین، ویتنام، هنگ‌کنگ، تایوان و دانمارک انجام شد، اما این بار در مقایسه با سال‌های قبل، واردات از لحاظ وزنی ۲۴ درصد و از جهت ارزش دلاری ۲۶ درصد کاهش داشت و با وارد شدن ۵۰۹ هزار کیلوگرم تلفن همراه که ارزشی نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان و در حدود ۲۰۳ میلیون دلار داشت، با کاهش واردات تلفن همراه از مبادی قانونی و ثبت‌شده در آمارهای رسمی مواجه بودیم.