رسیدن به ارزش ۱٫۴ تریلیون دلاری تا سال ۲۰۲۰ در بازار داغ شهرهای هوشمند دنیا

  بررسی‌های جدید مؤسسه تحقیقاتی Grand View Research نشان می‌دهد ارزش بازار شهرهای هوشمند تا سال ۲۰۲۰ از مرز ۱٫۴ تریلیون دلار خواهد گذشت. این رقم در سال ۲۰۱۳ برابر با ۵۶۸ میلیارد دلار بوده است. به گزارش فارس، عامل اصلی افزایش این رقم، گسترش شهرنشینی، توسعه سریع شهر‌ها و صنعتی شدن است. منظور از […]

 

بررسی‌های جدید مؤسسه تحقیقاتی Grand View Research نشان می‌دهد ارزش بازار شهرهای هوشمند تا سال ۲۰۲۰ از مرز ۱٫۴ تریلیون دلار خواهد گذشت. این رقم در سال ۲۰۱۳ برابر با ۵۶۸ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش فارس، عامل اصلی افزایش این رقم، گسترش شهرنشینی، توسعه سریع شهر‌ها و صنعتی شدن است. منظور از شهرهای هوشمند شهرهایی است که در آن‌ها با استفاده از فن‌آوری‌های نوین و به خصوص فن‌آوری اطلاعات برای اموری همچون مدیریت آب، انرژی، حمل و نقل شهری، تأمین روشنایی شهر‌ها و امنیت شهروندان برنامه‌ریزی می‌شود.

ریدرایت در این زمینه گزارش می‌دهد: بازار تولید محصولات ضروری برای هوشمند‌سازی شهر‌ها به سرعت در حال گسترش است و رشد این بازار از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به‌طور متوسط سالانه ۱۳٫۶ درصد پیش‌بینی می‌شود. یکی دیگر از دلایل اقبال به هوشمندسازی شهر‌ها کاهش اتکا به انرژی‌های فسیلی است.

از جمله مهم‌ترین فن‌آوری‌هایی که برای هوشمندسازی شهر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به کلود کامپیوتینگ، فن‌آوری‌های ارتباطی بی‌سیم، شبکه‌های متشکل از حسگر‌ها و تحلیل داده‌ها اشاره کرد.

در این میان حفظ امنیت شهرهای هوشمند از حملات هکری و رایانه‌ای مقوله مهمی است که ۷۷٫۲ میلیارد دلار بودجه را به خود اختصاص می‌دهد. افزایش سرقت‌های سایبری نیز نگرانی در این زمینه را افزایش داده است. انتظار می‌رود رشد سالانه این بخش از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ برابر با ۱۴٫۸ درصد باشد.

با توجه به ضرورت ادغام سیستم‌های اطلاعاتی و زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی رشد سیستم‌های اتوماسیون صنعتی هم سالانه ۱۴٫۴ درصد برآورد می‌شود.

اما مهم‌ترین بخش در عرصه هوشمندسازی شهر‌ها بخش حمل و نقل است که در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۶٫۱ درصد را به خود اختصاص داده بود. اهمیت این بخش آن است که در آن از فن‌آوری‌های هوشمندی مانند بلیط‌های اعتباری هوشمند، سیستم‌های هدایت و راهنمایی، مدیریت پارک، مدیریت ترافیک و… استفاده می‌شود. اهمیت این بخش‌ها تقاضای بازار را در این زمینه به شدت افزایش داده است. رشد سالانه بخش حمل و نقل هوشمند در سال‌های آینده ۱۵٫۲ درصد برآورد می‌شود.

در سال ۲۰۱۳ بیش‌ترین درآمد از بازار شهرهای هوشمند مربوط به آمریکای شمالی بوده است. این رقم برابر با ۹۵ میلیارد دلار برآورد شده است. علاوه بر این، پیش‌بینی می‌شود به علت رشد سریع بخش حمل و نقل و زیرساخت‌های صنعت آب، رشد سالانه این دو بخش برابر با ۱۲٫۳ درصد در سال باشد. از سوی دیگر، مقررات سفت و سخت دولتی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای هم باعث خواهد شد عرضه خودروهای بنزین سوز و… در سال‌های آینده کم‌تر شود و فشار برای ساخت خودروهای برقی و هوشمند سازگار با محیط‌زیست افزایش یابد؛ امری که به رونق بیش‌تر صنعت شهرهای هوشمند می‌انجامد.

در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۱٫۷ درصد از بازار شهرهای هوشمند به کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه تعلق داشت و پیش‌بینی می‌شود با افزایش درآمد ساکنان این بخش از جهان، ارتقای استانداردهای زندگی و رشد جمعیت در کشورهای در حال توسعه منطقه مذکور، این بازار باز هم گسترش یابد. فشردگی جمعیت در برخی از کشورهای شرق آسیا سرعت رشد بازار شهرهای هوشمند را باز هم بیش‌تر خواهد کرد.

 

در میان شرکت‌های فن‌آوری که مهم‌ترین بازیگران دنیای شهرهای هوشمند هستند می‌توان به Honeywell، IBM، Oracle، Accenture، Cisco، Accentureو Oracleاشاره کرد.