انعقاد ۱۶هزار قرارداد آتی سکه در بورس کالا

  حجم معاملات قراردادهای آتی سکه در بورس کالای ایران دیروز به ۱۶هزار و ۱۰۰ قرارداد و به ارزش بیش از یک هزار میلیارد و ۷۶۱میلیون ریال رسید که نسبت به روز یکشنبه با رشد ۹ درصدی روبه‌رو شد؛ چراکه حجم معاملات این روز ۱۴ هزار و ۶۵۶ قرارداد بود. به گزارش «پایگاه خبری بورس […]

 

حجم معاملات قراردادهای آتی سکه در بورس کالای ایران دیروز به ۱۶هزار و ۱۰۰ قرارداد و به ارزش بیش از یک هزار میلیارد و ۷۶۱میلیون ریال رسید که نسبت به روز یکشنبه با رشد ۹ درصدی روبه‌رو شد؛ چراکه حجم معاملات این روز ۱۴ هزار و ۶۵۶ قرارداد بود.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، روز گذشته هر ۵ رسید بازار آتی سکه با افزایش نرخ روبه‌رو شدند؛ به‌طوری که سکه سررسید اردیبهشت ماه با افزایش ۰٫۳۱ درصدی با نرخ یک میلیون و ۳۴ هزار تومان معامله شد، این در شرایطی است که سکه تحویل تیر با قیمت یک میلیون و۴۵ هزار تومان به فروش رسید که رشد ۰٫۳۵ درصدی را به ثبت رساند.

قرارداد تحویل شهریور نیز با قیمت یک میلیون و ۵۹ هزار تومان معامله شد و افزایش ۰٫۴۱ درصدی را در این روز تجربه کرد.

همچنین سکه تحویل آبان با قیمت یک میلیون و ۷۶ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و با رشد ۰٫۶۱ درصدی رو به رو شد.

در پایان نیز سررسید دی ماه که به تازگی به معاملات آتی اضافه شده است با نرخ یک میلیون و ۱۰۴ هزار تومان معامله شد و رشد ۱٫۰۴درصدی را تجربه کرد.

از سویی در بازار نقدی نیز روز گذشته، ‌سکه تمام بهار آزادی هماهنگ با روند قیمتی دلار حرکت کرد و با ۳ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۳۴ هزار تومان رسید.

نوسان حاکم بر بازارهای بین‌المللی به نفع قیمت طلاست

همچنین از بازار جهانی طلا نیز خبر می‌رسد که تحلیلگران ارشد کیتکو بر این باورند که نگرانی‌ها و نااطمینانی‌های حاکم بر بازارهای بین‌المللی که ناشی از اظهارات متناقض مقام‌های فدرال رزرو آمریکا است، در نهایت به نفع قیمت جهانی طلا خواهد بود.

قیمت جهانی طلا در هفته‌ای که گذشت با ۱٫۶ درصد رشد به بیش از ۱۲۴۳ دلار رسیده است.

براساس این گزارش بسیاری از تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که طلا می‌تواند طی روزهای آینده به سطح قیمتی ۱۲۵۰ دلاری برسد و با شکستن این سطح به روند صعودی خود ادامه دهد.

تازه‌‌ترین نظرسنجی کیتکونیوز نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد سرمایه‌گذاران بین‌المللی نسبت به افزایش قیمت طلا در روزهای آینده امیدوار هستند. ۶۰ درصد کارشناسان اقتصادی نیز به افزایش قیمت طلا در روزهای آتی رای داده‌اند.

فیل استریبل تحلیلگر ارشد مؤسسه آر جی او فیوچرز تأکید کرد که نااطمینانی و نگرانی حاکم بر بازارهای مالی بین‌المللی می‌تواند تأثیر زیادی بر روند صعودی قیمت طلا داشته باشد.

مردم به شدت نگران وضعیت اقتصادی یونان هستند و همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز می‌تواند تأثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته باشد.

وی در ادامه افزود: من نگران افزایش نرخ بهره فدرال رزرو نیستم چرا که انتظارات تورمی در آمریکا رو به افزایش است و این مسأله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد شد. حتی اگر فدرال رزرو آمریکا امسال دو بار نرخ بهره را افزایش دهد این مسأله در نهایت مانعی برای افزایش بیش‌تر قیمت طلا نخواهد بود چرا که نرخ تورم با افزایش روبه‌رو می‌شود.

بارت ملک، تحلیلگر برجسته مؤسسه سرمایه‌گذاری تی‌دی‌اس نیز تأکید کرد: تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری و همچنین نگرانی‌های مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند موجب افزایش قیمت طلا طی ماه‌های آینده شود. به نظر من قیمت طلا در کوتاه مدت با افزایش بیش‌تری روبه‌رو خواهد شد و نگرانی‌ها و نااطمینانی‌های بیش‌تر موجب افزایش قیمت طلا می‌شود.

سین لاسک، تحلیلگر ارشد مؤسسه والش تریدینگ نیز گفت: نوسانات مربوط به شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی می‌تواند عامل مهم و تعیین‌کننده‌ای برای قیمت طلا باشد. اظهارات متناقض مقام‌های فدرال رزرو آمریکا فعالان بازارهای بین‌المللی را سرگردان کرده است.