براساس بررسی‌های زمین‌شناسی رسوبات بختگان آلوده نیست

   بررسی کارشناسان زمین‌شناسی در دریاچه بختگان نشان می‌دهد که رسوبات این دریاچه از نظر زیست‌محیطی غیرآلوده است. به گزارش مهر، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان در ۷۰ کیلومتری غرب نی ریز فارس قرار گرفته است. دریاچه‌های طشک و بختگان یکی از بزرگ‌‌ترین و پرآب‌‌‌ترین دریاچه‌های کشور محسوب می‌شوند که در سال‌های پرباران […]

 

 بررسی کارشناسان زمین‌شناسی در دریاچه بختگان نشان می‌دهد که رسوبات این دریاچه از نظر زیست‌محیطی غیرآلوده است.

به گزارش مهر، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان در ۷۰ کیلومتری غرب نی ریز فارس قرار گرفته است. دریاچه‌های طشک و بختگان یکی از بزرگ‌‌ترین و پرآب‌‌‌ترین دریاچه‌های کشور محسوب می‌شوند که در سال‌های پرباران گسترش یافته و به هم می‌پیوندند.

بختگان اولین بار در سال ۱۳۴۷ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و سپس در سال ۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش و در سال ۱۳۷۴ بخشی از آن شامل مجموعه دریاچه‌های بختگان، طشک و تالاب‌های موجود در ورودی زهکش‌‌ها به انضمام ارتفاعات شمال دریاچه بختگان به عنوان پارک ملی تعیین شد.

با خشک شدن این دریاچه مشکلات زیادی از جمله ورود اقلیم کویر، خشک شدن انجیرستان‌های استهبان و… گریبانگیر استان فارس شد به گونه‌ای که همواره کارشناسان امر نسبت به این موضوع هشدارهای لازم را داده‌اند.

در این میان کارشناسان زمین‌شناسی پیرامون بررسی وضعیت آلودگی بستر این دریاچه تحقیقاتی را انجام داده‌اند.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) گفت: دریاچه بختگان و طشک در ۱۶۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد که به دلیل اهمیت اکوسیستم‌های پیرامونی و کاهش شدید آب دریاچه، وجود پهنه‌ها و گنبدهای نمکی، وجود سازندهای زمین‌شناسی فوق بازیک و فعالیت‌های معادن فلزی و غیرفلزی اطراف دریاچه، در اولویت مطالعات زیست‌محیطی مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور (شیراز) قرار گرفته‌اند.

طهمورث یوسفی بیان کرد: با توجه به حساسیت موجود آلودگیهای سطحی و زیرسطحی رسوبات این دریاچه بررسی و در این راستا ۲۳ گمانه تا عمق ۱۲ متری در دریاچه حفر و ۲۲۱ نمونه‌برداری و تحت آزمایش ICP قرار گرفت و غلظت عناصر محاسبه شد.

وی بیان کرد: در این مطالعه فاکتورهای زیست‌محیطی و غلظت ۱۴ عنصر، As, Cd, Co, Cr, Cu, Mn, Mo, Ni, P, Pb, S, U, V, Zn محاسبه و نقشه‌های پراکندگی عناصر تهیه شد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) به نتایج محاسبات اشاره کرد و گفت: محاسبات نشان می‌دهد هرچند غلظت عناصر در رسوبات سطحی افزایش داشته اما در کل رسوبات دریاچه از نظر کیفیت زیست‌محیطی غیرآلوده است.

یوسفی تأکید کرد: بالابودن تعدادی از عناصر در بخش‌های مختلف دریاچه به دلیل تفاوت نوع سازندهای زمین‌شناسی در اطراف دریاچه است که رسوبات از آن‌‌ها منشأ می‌گیرند.

 

یوسفی بیان کرد: در این راستا باید اقدامات لازم در خصوص کنترل فعالیت‌های معدن‌کاری، صنعتی، کشاورزی و… و توجه به مسایل زیست‌محیطی قبل از گذشتن غلظت عناصر از حد مجاز و رسیدن به حد آستانه انجام شود.