اولویت‌های فولادی برای خروج از رکود

  عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران به تشریح مهم‌ترین اولویت‌های صنعت فولاد برای خروج از رکود در سال جاری پرداخت و تصریح کرد که واحد‌های دولتی باید با پذیرش روش بازار آزاد و رقابتی، شرایط مطلوب‌تری را برای فعالیت فعالان بخش خصوصی در این صنعت فراهم کنند.  به گزارش ماین نیوز، بهادر […]

 

عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران به تشریح مهم‌ترین اولویت‌های صنعت فولاد برای خروج از رکود در سال جاری پرداخت و تصریح کرد که واحد‌های دولتی باید با پذیرش روش بازار آزاد و رقابتی، شرایط مطلوب‌تری را برای فعالیت فعالان بخش خصوصی در این صنعت فراهم کنند.

 به گزارش ماین نیوز، بهادر احرامیان گفت: این امیدواری وجود دارد که شرایط اقتصادی امسال مطلوب‌تر از سال گذشته باشد. در زمینه صنایع فولاد با تعرفه‌هایی که دولت در نظر گرفته است، فشار قیمتی از خارج روی فولاد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در داخل هنوز برخی از محصولات مانند فولاد با عدم تعادل و مازاد عرضه مواجه هستند که اگر مدیریت نشود می‌تواند برای این صنعت مشکل‌ساز شود. از سوی دیگر این ضرورت برای واحد‌‌‌ها وجود دارند که تجدید ساختار کنند و خودشان را با شرایط جدید تطبیق دهند.

احرامیان با اشاره به مهم‌ترین مطالبه‌های فعالان اقتصادی بخش در زمینه فولاد از دولت گفت: موضوع تعرفه‌ها برای صنایع فولاد از اهمیت زیادی برخوردار بود که از سوی دولت انجام شد. موضوع دیگر نیز سامان دهی واحد‌های دولتی است که در گذشته شاهد برخی رفتارهای بازارشکنانه‌ای آن‌‌‌ها بودیم. اگر واحد‌‌‌ها دولتی با روش بازار آزاد و رقابتی کار کنند مطمئناً شرایط برای عادلانه‌تری برای فعالیت و رقابت شرکت‌های خصوصی به وجود می‌آید.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش به پیش‌بینی‌‌‌ها در خصوص رشد اقتصادی در سال جاری اشاره و تصریح کرد: عددی که برای رشد اقتصادی امسال اعلام شده فقط از سوی منابع داخلی و دولت نبوده است، بلکه برآورد‌های بین‌المللی رشد اقتصادی برای ایران را در سال ۲۰۱۶ تا ۵ درصد پیش‌بینی شده است.

وی افزود: شرایطی که در نیمه اول سال در آن قرار داریم نشان‌دهنده رشد ۴ – ۵ درصدی نیست. بیش‌تر برآورد‌‌‌ها به گونه‌ای انجام شده که سهم بیش‌تر این رشد قرار است در نیمه دوم سال محقق شود و رشد اقتصادی باید شتاب بسیار بیش‌تری به خود بگیرد.

احرامیان تصریح کرد: با گشایش‌هایی که در حال اتفاق افتادن است شاید این رشد اقتصادی چندان دور از ذهن نباشد اما به شرط آن که وعده‌هایی که در خصوص کوچک‌سازی دولت، خصوصی‌سازی و بهبود فضای کسب کار عنوان شده محقق شود. اساساً موضوعاتی مثل بهبود فضای کسب و کار، مقررات‌زادیی و رفع موانع تولید یکی از مهم‌ترین شرایطی بوده که حتی در پیش‌بینی‌های خارجی که در خصوص رشد اقتصادی ایران در سال جاری مطرح شده بر آن تأکید شده است.