چین بازار روی را زیر و رو می‌کند

  عرضه جهانی کنسانتره روی در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ به دلیل بسته شدن معادن بزرگ و همچنین طرح کاهش تولید شرکت گلنکور کاهش خواهد یافت. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، پائول وایت مدیر آمار و تحقیقات بازار گروه بین‌المللی مطالعات سرب و روی اعلام کرد که معدن MMG در استرالیا ماه اوت […]

 

عرضه جهانی کنسانتره روی در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ به دلیل بسته شدن معادن بزرگ و همچنین طرح کاهش تولید شرکت گلنکور کاهش خواهد یافت.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، پائول وایت مدیر آمار و تحقیقات بازار گروه بین‌المللی مطالعات سرب و روی اعلام کرد که معدن MMG در استرالیا ماه اوت و معدن لیشین در ایرلند نیز طی ماه نوامبر سال گذشته بسته شده و چند معدن دیگر نیز در ابتدای نیمه اول سال ۲۰۱۶ تعطیل خواهد شد.

زیان کلی ناشی از بسته شدن این معادن بسیار چشمگیر بوده که بر اساس محاسبات انجام شده حدوداً به ۶۷۵ هزار تن در سال می‌رسد.

وی افزود: شرکت گلنکور نیز اعلام کرده است که قصد دارد تولید روی را تا ۵۰۰ هزار تن در نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۶ کاهش دهد. باتوجه به عرضه کنسانتره روی در سال جاری، به پشتوانه افزایش تولید در معدن رامپورا آگوچا تولید در هند شدیدا افزایش یافته است. همچنین در استرالیا، چین، پرو، روسیه و سوئد نیز تولید به همین منوال بوده است.

اگرچه، این افزایش تولید، با تصمیم گلنکور برای کاهش تولید و همچنین کاهش تولید در بولیوی، کانادا، ایرلند، مکزیک، قزاقستان، نامبیا و ترکیه جبران خواهد شد.

گروه بین‌المللی مطالعات سرب و روی پیش‌بینی می‌کند که با افزایش تقاضای روی چین از ۱٫۴ درصد به ۳٫۴ درصد در نیمه دوم سال جاری، تقاضای جهانی روی از ۱٫۱ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۳٫۳ درصد افزایش خواهد یافت.

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده توسط این مرکز تقاضای جهانی سرب در سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است که در سال جاری۲٫۶ درصد افزایش را تجربه خواهد کرد.

البته نا گفته نماد که طی امسال تولید سرب در استرالیا به دلیل بسته شدن یک معدن بزرگ و کاهش تولید گلنکور با کاهش بیشتری مواجه خواهد شد.

 

همچنین تولید ایرلند نیز به دلیل بسته شدن معدن لیشین کاهش خواهد یافت اما براساس پیش‌بینی‌ها این کاهش از طریق افزایش تولید سرب در چین، مکزیک و روسیه جبران می‌شود.