سرپرست منطقه ویژه اقتصادی پارسیان :مناقصه بندر پارسیان تا پایان امسال به مرحله اجرا می‌رسد

    سرپرست منطقه ویژه اقتصادی پارسیان از استقبال سرمایه‌گذاران به ویژه در حوزه پتروشیمی، فولاد و آلومینیم در این منطقه خبر داد و افزود: مناقصه بندر پارسیان تا پایان امسال به مرحله اجرا می‌رسد. محمد رضا زارع در حاشیه دومین نمایشگاه دومین نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن، سیمان، متالوژی و صنایع وابسته در گفت‌وگو […]

 

 

سرپرست منطقه ویژه اقتصادی پارسیان از استقبال سرمایه‌گذاران به ویژه در حوزه پتروشیمی، فولاد و آلومینیم در این منطقه خبر داد و افزود: مناقصه بندر پارسیان تا پایان امسال به مرحله اجرا می‌رسد.
محمد رضا زارع در حاشیه دومین نمایشگاه دومین نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن، سیمان، متالوژی و صنایع وابسته در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: این منطقه که در حال آماده‌سازی زیر ساخت‌های لازم برای استقرار صنایع، توسط بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی هست در ۴۰ کیلومتری از منطقه ویژه پارس جنوبی واقع شده است.
وی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های گازی پارس جنوبی، این منطقه، برای جلوگیری از خام‌فروشی گاز و استفاده از گاز استخراجی در حوزه‌های مشترک پارس جنوبی و افزایش بهره‌وری همچنین تولید داخلی و تأثیر گذاری منطقه در تولید ناخالص ملی کشور است.وی افزود: این طرح در سال ۸۶ در زمینی به وسعت بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ هکتار آغاز شده است و منطقه به دو قسمت سایت ساحلی و کناری تعریف 
شده است.وی گفت: مجموعه بندری برای منطقه با ظرفیت ۴۰ میلیون تن بارگیری و تخلیه در سال تعریف شده است که صنایعی از جمله فولاد سالانه ۶ میلیون تن، محصولات پتروشیمی ۲۰ میلیون تن، صنایع آلومینیم ½ (یک و دو دهم) میلیون تن و ۷ هزار مگا وات برق تولید می‌کنند.
وی گفت: در کنار این تولیدات، صنایع جانبی و پشتیبان نیز برای منطقه تعریف شده است که در صورت دستیابی به اهداف مورد نظر در اقتصاد کلان و تولید ناخالص کشور اثر‌گذار خواهیم بود. زارع با تأکید بر این‌که حمایت مسؤولان استانی سبب پیشبرد اهداف مورد نظر خواهد شد اظهار داشت: با تسهیل امور برای ورود سرمایه‌گذاران، سرعت حضور آن‌ها بیش‌تر خواهد شد که این موضوع در دوران بعد از تحریم نیز شدت بیش‌تری خواهد یافت و شاهد حضور شرکت‌های بین‌المللی و چند ملیتی در منطقه خواهیم بود.
سرپرست منطقه ویژه اقتصادی پارسیان به وضعیت سایت ساحلی پیش از برجام اشاره کرد و گفت: در چند سال گذشته استقبالی از آن نبود اما با توجه به آماده‌سازی زیر ساخت‌ها و وضعیت فعلی کشور به ویژه در حوزه پتروشیمی سرمایه‌گذاران زیادی متقاضی سرمایه‌گذاری با مشارکت‌های خارجی و بین‌المللی هستند.
وی تصریح کرد: به رغم مشکلات در بحث سرمایه‌گذاری در منطقه تلاش شده تا با کاهش روند استعلام‌ها و بوروکراسی‌های اداری، جواز تأسیس برای صنایع سریع‌تر صادر شود.
وی در مورد بندر منطقه ویژه پارسیان و زیرساخت‌های آن گفت: بندر منطقه بخش عمده‌ای از فعالیت‌های زیر ساختی را به خود اختصاص می‌دهد که در شرایط کنونی اسناد مناقصه آن تهیه شده و تعدادی از سرمایه‌گذاران پیشنهاداتی ارایه داده‌اند که مناقصه بندر پارسیان به‌زودی و پیش از سال به مرحله اجرا می‌رسد.
دومین نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن، سیمان، متالوژی و صنایع وابسته که از ۶ بهمن ماه با حضور بیش از ۱۰۰ شرکت داخلی و خارجی در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی کیش آغاز به‌کار کرده بود جمعه شب به‌کار خود پایان داد.