سخنگوی دولت اعلام کرد:نیاز ۵۸۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاری سالانه در برنامه ششم

  رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: اگر مجلس و نمایندگان مردم در کمیسیون‌های تخصصی بررسی برنامه ششم توسعه را آغاز کنند، به‌طور قطع اذعان می‌کنم که این برنامه محصول کار کارشناسی و عقل جمعی است. به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت درباره لایحه برنامه ششم توسعه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، در پاسخ به پرسش […]

 
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: اگر مجلس و نمایندگان مردم در کمیسیون‌های تخصصی بررسی برنامه ششم توسعه را آغاز کنند، به‌طور قطع اذعان می‌کنم که این برنامه محصول کار کارشناسی و عقل جمعی است.
به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت درباره لایحه برنامه ششم توسعه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر این‌که آیا انتقاد برخی از نمایندگان مجلس به برنامه ششم همزمان با نزدیکی با انتخابات دلایل سیاسی داشته است، افزود: در صورتی که نمایندگان مجلس بررسی‌های خود را به‌طور مناسبی انجام دهند، دیگر شاهد انتقادات نخواهیم بود زیرا برنامه مناسبی به مجلس ارایه شده است. وی در رابطه با ادغام وزارتخانه‌ها که در لایحه برنامه ششم توسعه مطرح شده بود، گفت: متأسفانه یکی از رسانه‌ها، پیش‌نویس برنامه ششم را منتشر کرد؛ البته توضیحاتی ارایه شد که در آن‌جا بخش شورای برنامه‌ریزی پیشنهادی را مطرح کرده بود؛ این پیشنهاد باید ابتدا در جلسه هیأت دولت بررسی و سپس برای تأیید نهایی به مجلس شورای اسلامی ارایه می‌شد، البته این موضوع مورد تأیید دولت نیست و در برنامه ششم ادغام وزارتخانه‌ها تصمیم‌گیری نشده است. به گفته نوبخت، برخی از رسانه‌ها به دلیل اطلاع‌رسانی، این موضوع را بزرگ جلوه دادند در حالی که این موضوع فقط یک پیشنهاد بود.
دلایل تأخیر در ارسال لایحه برنامه ششم به مجلس
معاون رییس جمهوری با طرح این پرسش که چرا لایحه برنامه ششم زودتر به مجلس ارایه نشد، گفت: این برنامه باید براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری ارایه می‌شد، بنابراین کار تدوین آن از فروردین پارسال آغاز و تا مرداد همان سال به طول کشید و سپس پیش‌نویس سیاست‌های کلی برنامه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد؛ اما کار تصویب آن در مجمع یک سال به طول کشید و درنهایت برنامه ششم، ۹ تیرماه به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بازگشت. وی ادامه داد: باتوجه به این مسأله باید اهداف کمی، کلی و راهبردی برنامه تدوین می‌شد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اقدامات لازم را انجام داد البته باتوجه به اهمیت این موضوع سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در نظر داشت برنامه ششم تا بهمن یا اسفندماه به اتمام برساند، به همین دلیل احکام دائمی را زودتر به مجلس ارایه دادیم اما از آن‌جا که برخی از نمایندگان مجلس مطرح کردند که دولت مایل نیست که این مجلس برنامه ششم را تصویب کند، بنابراین برای رفع شبهه برنامه را به صورت فشرده تدوین و به مجلس ارایه کردیم.
نوبخت گفت: اگر مجلس طبق برنامه زمان‌بندی اقدامات را انجام دهد باتوجه به این که دو ماه بعد از سال ۹۵ هم مسؤولیت برعهده دارد، می‌تواند برنامه ششم را تصویب کند، بنابراین مجلس به راحتی می‌تواند ۴۰ روزه برنامه ششم را بررسی و به تصویب برساند. وی درباره برنامه ششم نیز گفت: گفتمانی که بر برنامه ششم حاکم است، جامع نگر و مسأله محور است ضمن این که سیاست‌های برنامه ششم همگام با اقتصاد مقاومتی و الگوی مطلوب توسعه تدوین شده است. همچنین رشد دانش و بهره‌وری و تعامل سازنده با جهان تم اصلی برنامه ششم است. وی با بیان این‌که برنامه ششم در قالب ۴ سرفصل قابل دسته‌بندی است، گفت: در سرفصل نخست، بحران‌های احتمالی آینده همانند آب، محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی، سرفصل دوم مکان محور و متمرکز به توسعه سواحل مکران در جنوب ایران، سرفصل سوم موضوع‌های خاص بخشی همانند رشد اقتصادی بخش معدن و صنایع معدنی، گردشگری، ترانزیت، حمل و نقل ریلی و ارتباطات مورد نظر است. به گفته وی، در سرفصل چهارم نیز موضوع‌های فرابخشی مانند محیط کسب و کار، اشتغال، تأمین منابع مالی برای اقتصاد کشور، بهره‌وری و توانمندسازی فقرا مورد توجه قرار می‌گیرد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان این‌که لایحه دائمی توسعه که دارای ۵۰ ماده است به مجلس ارایه شد، گفت: این مواد در برنامه‌های قبل همواره تکرار شده و برای جلوگیری از این امر تلاش شد به صورت یک جا به مجلس ارایه کنیم، بنابراین برنامه ششم عاری از احکام دائمی تکراری است و دولت ۳۱ یا ۳۲ ماده بیش‌تر به مجلس ارایه نکرده است.
سخنگوی دولت با بیان این‌که برنامه ششم توسعه بسیار شفاف است و هر ارزیابی‌کننده به راحتی می‌تواند بفهمد که برای ارتقای ایران تا سال ۱۳۹۹ چه اقداماتی انجام خواهیم داد، گفت: برای دستیابی به اهداف کمی و کیفی، راهبردهایی در برنامه ششم اعلام شده و سیاست‌هایی نیز در نظر گرفته شده است؛ البته برنامه‌های فرابخشی و بخشی استان‌ها که در مجموعه برنامه ششم قرار می‌گیرد مواردی نیست که سند توسعه آن توسط مجلس تصویب شود، بلکه باید در شورای اقتصاد و توسط دولت به تصویب برسد.
ویژگی‌های برنامه ششم
نوبخت درباره ویژگی‌های برنامه ششم نیز گفت: این برنامه سومین برنامه در دوره سند چشم‌انداز است ضمن این‌که نخستین برنامه در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تهیه شده است. به گفته وی، بهره‌گیری از الگوی حسابداری رشد و الگوهای اقتصاد کلان، روش برنامه‌ریزی غلطان، بهره‌مندی از نتایج آسیب‌شناسی برنامه‌های گذشته، تهیه برنامه تا سطح برنامه عملیاتی و اقدام‌های اساسی برای تحقق اهداف، ارایه جداول کمی کلان و فرابخشی و بخش در سند برنامه، تعیین دقیق منابع مورد نیاز برای رشد ۸ درصدی از ۸ منبع از ویژگی‌های برنامه ششم است.
وی ادامه داد: همچنین ارایه لایحه احکام تنفیذی و تکراری در برنامه‌های گذشته با عنوان احکام دائمی به صورت مستقل به مجلس شورای اسلامی، کاهش معنادار تعداد احکام برنامه (۳۱ ماده) که رسیدگی مجلس را ساده می‌کند، مشارکت جدی صاحب نظران، خبرگان، خصوصی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، سمن‌های تخصصی و ان.جی.اُ (NGO) در مراحل تدوین برنامه از ویژگی‌های برنامه ششم توسعه است.
اهداف کمی برنامه ششم
نوبخت درباره اهداف کمی برنامه ششم نیز گفت: مهم‌ترین هدف این برنامه دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی است ضمن این‌که رشد اشتغال‌زایی، تحقق نرخ تک رقمی بیکاری، تحقق هدف تورم تک رقمی و بهبود توزیع درآمد، مورد تأکید قرار گرفته است.
وی با بیان این‌که در برنامه ششم، بهبود توزیع درآمد و دستیابی به ضریب جینی ۳۴ صدم مورد نظر قرار گرفته است، اظهار داشت: البته در بخش تأمین رشد اقتصادی، حداقل به میزان یک سوم از محل ارتقای بهره‌وری کل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
اهداف کلان برنامه ششم
معاون رییس‌جمهوری درباره اهداف کلان برنامه ششم نیز گفت: براساس این برنامه، جمعیت کشور که هم اکنون ۷۹ میلیون نفر است به ۸۴ میلیون نفر افزایش می‌یابد، بنابراین رشد متوسط سالانه جمعیت در برنامه ششم ۱٫۲۶ درصد است؛ در بخش مردان این رقم معادل ۱٫۲۴ درصد و در بخش زنان ۱٫۲۸ درصد است.
به گفته وی، نرخ باروری از ۱٫۹ درصد به ۲٫۱ درصد افزایش می‌یابد بنابراین با تناسب و سطح جانشینی با پیری جمعیت مواجه نخواهیم شد.
وی درباره شاخص‌های تولید سرانه و نسبت سرمایه‌گذاری به تولید نیز گفت: تولید ناخالص داخلی از ۲۱۲ هزار میلیارد تومان به ۳۱۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش خواهد یافت.
همچنین تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نیز از ۵۲۸ هزار میلیارد تومان به ۱۰۸ هزار میلیارد تومان رشد خواهد داشت.
نوبخت درباره هزینه‌های جاری برنامه ششم نیز گفت: سطح درآمد به هزینه در سال ۹۴ معادل ۶۸٫۴ درصد در سال آینده ۷۵٫۴ است که این رقم در پایان برنامه ششم به ۱۰۵٫۶ درصد می‌رسد البته بیش از هزینه‌ها، درآمد کسب خواهیم کرد؛ ضمن این‌که بازپرداخت بدهی دولت به نظام بانکی نیز انجام خواهد شد بنابراین در برنامه ششم بدهی دولت به صفر می‌رسد. وی با بیان این‌که تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از ۱۵٫۴ درصد به ۳۷٫۹ درصد می‌رسد، گفت: طراز عملیاتی کشور هم اکنون منفی است اما براساس برنامه ششم این طراز مثبت خواهد شد.
وی درباره پیش‌بینی متغیرهای بخش واقعی اقتصاد نیز گفت: ۳۵ درصد از این متغیر‌ها محصول افزایش بهره‌وری است.
منابع مالی برنامه ششم
نوبخت درباره منابع مالی برنامه ششم نیز گفت: ۲٫۸ واحد درصد به دلیل ۳۵ درصد بهره‌وری که مربوط به سرمایه‌گذاری گذشته است و بقیه نیز از محل افزایش سرمایه‌گذاری جدید به دست خواهد آمد. به گفته معاون رییس‌جمهوری، ۵۸۰ هزار میلیارد تومان در سال باید سرمایه‌گذاری در کشور انجام شود که البته ۸۰۰ هزار میلیارد ریال از بخش عمومی(طرح‌های عمرانی)، ۷۴۰۰ هزار میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی، ۸۹۰ هزار میلیارد ریال از طریق بازار سرمایه، ۱۷۸۰ هزار میلیارد ریال از طریق تسهیلات بانکی، ۲۴۰ هزار میلیارد ریال بخش خصوصی، ۱۱۱۰ هزار میلیارد ریال منابع داخلی شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، و ۲۷۰ هزار میلیارد ریال منابع خارجی خواهیم داشت.
تأمین مالی ۵۰ میلیارد دلاری خارجی در برنامه ششم
به گفته وی، در بخش تأمین مالی خارجی نیز ۱۲ میلیارد دلار از محل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، ۲۰ میلیارد دلار از طرف فاینانس و ۱۸۰ میلیارد ریال از طریق سرمایه‌گذاری مشترک تأمین مالی خواهد شد بنابراین ۵۰ میلیارد دلار تأمین مالی خارجی در برنامه ششم پیش‌بینی شده است.