بزرگ‌ترین هواپیمای جهان در راه ایران 

  هرچند سفر رییس‌جمهوری به دو کشور اروپایی ایتالیا و فرانسه دستاوردهای اقتصادی گسترده‌ای داشت اما شاید با توجه به نیاز جدی کشور به خرید هواپیماهای مسافرتی جدید، تمام اخبار تحت‌الشعاع قرارداد ایران برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای جدید از شرکت ایرباس قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، اگر در طول سال‌های گذشته ایران برای […]

 
هرچند سفر رییس‌جمهوری به دو کشور اروپایی ایتالیا و فرانسه دستاوردهای اقتصادی گسترده‌ای داشت اما شاید با توجه به نیاز جدی کشور به خرید هواپیماهای مسافرتی جدید، تمام اخبار تحت‌الشعاع قرارداد ایران برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای جدید از شرکت ایرباس قرار گرفته است.
به گزارش ایسنا، اگر در طول سال‌های گذشته ایران برای دریافت قطعات یدکی هواپیماهای خود نیز نمی‌توانست راه به جایی ببرد و این موضوع به زمینگیر شدن ۴۰ درصد هواپیماهای مسافرتی کشور منجر شد، حالا دعوا بر سر چگونگی فروش هواپیماهای جدید به ایران است و به نظر می‌رسد در این عرصه ایرباس با توجه به مذاکرات چند ماهه خود با شرکت‌های ایرانی توانسته گوی سبقت را از حریف بزرگ خود یعنی بویینگ برباید.
بر اساس قرارداد رسمی امضا شده میان مسؤولان ایرباس با مقامات ایرانی این شرکت ۱۱۸ هواپیمای جدید به ایران خواهد داد که ۴ مدل از خانواده هواپیماهای ایرباس به حساب می‌آید. طبق اعلام آخوندی ایران پس از بررسی ابعاد دقیق نیازهای خود و شرایط بازار نسبت به خرید این هواپیما‌ها اقدام کرده و در سال‌های آینده و در چارچوب زمان بندی تحویل این هواپیما‌ها از آن‌ها در راستای اهداف خود بهره خواهد برد.
هرچند هر ۴ مدل ایرباس خریداری شده از سوی ایران ساختاری نزدیک به هم دارند اما با توجه به تفاوت جدی در امکانات و ویژگی‌هایشان می‌توانند برای اهداف مختلف مدنظر صنعت هواپیمایی ایران کارآمد باشند.
ایسنا ویژگی‌های اصلی این ۴ هواپیما را بررسی کرده است: 
۱- خانواده ایرباس ۳۲۰
این هواپیما که ایران از آن ۴۵ فروند سفارش داده آخرین مرحله از توسعه و بهسازی را در سال ۲۰۱۵ پشت سر گذاشته و از این رو جزو  به روز‌ترین هواپیماهای شرکت ایرباس به حساب می‌آید.
در مدل جدید این هواپیما که ایرباس آن را ۳۲۰ neo نام گذاری کرده طراحی جدیدی از موتورهای هواپیما به‌کار رفته که مصرف سوخت را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد و در نتیجه هزینه پرواز را پایین می‌آورد. کاهش آلودگی صوتی نیز از دیگر مسایلی بوده که در نوع جدید ایرباس ۳۲۰ لحاظ شده است.
ایرباس ۳۲۰ در دو کلاس پروازی مسافر‌گیری می‌کند و ظرفیت مسافرگیری بین ۱۶۸ تا ۱۸۴ مسافر خواهد داشت.
با توجه به نیاز جدی ایران به هواپیماهایی با برد متوسط که مسافرانی در حدود ۱۵۰ نفر را جابه‌جا می‌کنند به نظر می‌رسد ایرباس ۳۲۰ می‌تواند بخش قابل توجهی از نیازهای صنعت هوایی ایران را برای پروازهای داخلی برطرف کند، موضوعی که سفارش ۴۵ فروند از آن به خوبی نشان دهنده اهمیتی است که وزارت راه و شهرسازی برای واردات این مدل خاص قائل شده است.
۲-خانواده ایرباس ۳۳۰
این هواپیمای دو موتوره که جزو مدل‌های پهن پیکر ایرباس به حساب آمده و قابلیت پروازهای دور برد را دارد نیز دومین هواپیمایی است که ایرانیان به آن علاقه زیادی نشان داده و در سبد ۱۱۸ فروندی خود، ۴۵ فروند از آن را جای داده‌اند. ایرباس ۳۳۰، این هواپیما که نخستین پرواز خود را در سال ۱۹۹۲ ثبت کرده و پس از آن در سال ۱۹۹۴ وارد پروازهای رسمی شده است.
این هواپیما نیز مانند مدل قبلی فرایند بهبود و ارتقای موتور را پشت سر گذاشته و از این رو مدل جدید آن که به ۳۳۰neo نام گذاری شده در سال‌های گذشته طرفداران زیادی داشته است. مسافت طولانی و ظرفیت مسافرگیری بالای این هواپیما آن را برای سفرهای بین‌المللی متناسب می‌کند. مدل قدیمی ایرباس۳۳۰، توان انتقال بیش از ۳۳۰ مسافر و نوع جدید آن در دو کلاس پروازی ظرفیتی بین ۲۸۰ تا ۴۴۰ مسافر را پشتیبانی می‌کند.
۳- ایرباس۳۵۰
این هواپیما که ایرباس آن را در رقابت با بویینگ ۷۷۷ و ۷۸۷ طراحی و عرضه کرده در طول سال‌های گذشته به خصوص در بین کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مشتریان زیادی داشته تا جایی که یک ایرلاین قطری در یک مرحله، ۶۰ فروند از این مدل را به‌طور یک جا خریده است.
البته ایرباس به دلیل انتقادهایی که از سوی برخی ایرلاین‌‌ها مطرح شد، طرح بهبود این مدل را در دستور کار قرارداد و هزینه‌ای قابل توجه برای آن متحمل شد. این هواپیما در دو کلاس پروازی مسافر‌گیری می‌کند و با توجه به ظرفیت مسافرپذیری ۲۸۰ تا ۳۶۰ نفره و البته توان پروازهای طولانی مدت می‌تواند برای اهداف بین‌المللی ایران مورد استفاده قرار گیرد.
طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی در قرارداد اخیر ایران سفارش خرید ۱۶ فروند ایرباس ۳۵۰ را ارایه کرده است.
۴-ایرباس ۳۸۰
سبد خرید بزرگ ایران، تنها پر سر و صدا‌ترین هواپیمای مسافرتی جهان را در خود کم داشت. ایرباس۳۸۰، هواپیمای چهار موتوره، پهن پیکر و دور برد ایرباس به حساب می‌آید و از حیث حجم و ظرفیت مسافرگیری بزرگ‌ترین هواپیمای جهان محسوب می‌شود. این هواپیما که سال گذشته به‌طور نمادین در فرودگاه امام خمینی فرود آمد، به دلیل بزرگی غول‌آسای خود تنها در تعداد کمی از فرودگاه‌های جهان توان نشست و برخاست دارد و در این بین فرودگاه‌ امام خمینی ایران نیز جز همین فرودگاه‌های محدود به حساب می‌آید.
این هواپیمای دو طبقه در ۳ کلاس پروازی مسافرگیری می‌کند و در صورت مجزا شدن کلاس‌‌ها بیش از ۵۲۰ مسافر و درصورت استفاده بدون کلاس پروازی بیش از ۸۵۰ مسافر را جابه‌جا می‌کند. 
این هواپیمای غول پیکر که کار طراحی‌اش در سال ۲۰۰۵ به پایان رسیده و از سال ۲۰۰۷ استفاده تجاری از آن کلید خورده است برای رقابت با خاطره بویینگ ۷۴۷ ساخته شد و در آن ۴ کشور فرانسه، آلمان، اسپانیا و انگلیس مشارکت داشته‌اند.
این هواپیمای خاص که شاید استفاده از آن اعتبار خاصی به صنعت هواپیمایی کشور‌ها ببخشد در طول مذاکرات اخیر ایران با ایرباس در دستور کار قرار گرفته و بناست ۱۲ فروند آن در آینده نزدیک به ناوگان هوایی کشور بپیوندند.