ثبت ملی جاده چالوس، پرونده‌ای که همچنان باز است

  جاده چالوس عنوان چهارمین جاده زیبای جهان را در حالی یدک می‌کشد که بیش از دو سال است در صف ثبت ملی درجا می‌زند و غبار فراموشی مانع به ثبت رسیدنش شده است. به گزارش مهر، کم‌تر از دو سال پیش پرونده ثبت ملی جاده چالوس باز شد جاده‌ای که در کارنامه خود عنوان […]

 

جاده چالوس عنوان چهارمین جاده زیبای جهان را در حالی یدک می‌کشد که بیش از دو سال است در صف ثبت ملی درجا می‌زند و غبار فراموشی مانع به ثبت رسیدنش شده است.

به گزارش مهر، کم‌تر از دو سال پیش پرونده ثبت ملی جاده چالوس باز شد جاده‌ای که در کارنامه خود عنوان چهارمین جاده زیبای جهان را دارد این جاده ۱۵۰ کیلومتری در حالی در جدول زیبا‌ترین جاده‌های جهان قرار گرفته که هنوز در فهرست آثار ملی کشورمان جایی ندارد و این نشانه ناکارآمدی مدیریتی است، چرا که جاده‌ای که در جهان شناخته شده است نباید در غفلت مسؤولان از قرار گرفتن در فهرست آثار ملی باز بماند.

جاده چالوس در ذهن تک‌تک ایرانی‌‌ها ملی است و هموطنان از جزایر جنوب کشور گرفته تا شهرهای کویری از این محور زیبا خاطره مشترک دارند وجود ظرفیت‌های فراوان گردشگری این محور اما گویی از چشم مسؤولان کشوری و استانی پنهان مانده است.

مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تشریح آخرین وضعیت ثبت جاده چالوس در فهرست آثار ملی با تأکید بر این‌که مسایل فنی و کارشناسی مربوط به ثبت یک اثر ملی یا جهانی اسیر هیاهو نیست، گفت: ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی یک کار کارشناسی، تخصصی و ویژه است که باید مراحلی را طی کند و در مراجع مختلف داخلی و خارجی به تأیید و تصویب برسد.

سلطانی فر در ادامه با تأکید بر این‌که جنجال به پا کردن و نوشتن نامه و طومار موجب تسریع و تأخیر در به ثبت رسیدن یک اثر ملی و جهانی نمی‌شود، گفت: اثری مثل جاده چالوس طول می‌کشد تا در فهرست آثار ملی درآید.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ثبت ملی جاده چالوس را منوط به مستند‌سازی دانست و گفت: باید شرایط برای ثبت ملی این اثر فراهم شود در صورتی که مراحل مستندسازی انجام شود ثبت این اثر به زودی انجام می‌شود.

وی تأکید کرد: زمانی می‌خواهیم یک اثر تاریخی، یک منطقه یا روستا را ثبت ملی یا جهانی کنیم در حالی که این اثر یا منطقه مشخصه‌های فنی و شرایط لازم را ندارد به همین منظور باید شرایط و زیرساخت‌ها فراهم شود اگر مشخصه‌های فنی موجود باشد ثبت ملی یا جهانی‌اش در مدت زمان منطقی انجام می‌شود ولی گاهی ۳ برابر زمان منطقی نیز به طول می‌انجامد.

سلطانی‌فر در پایان گفت: گاهی مواجهیم با منطقه، بنا، محوطه یا روستای که می‌گویند به ثبت جهانی برسد در حالی که هویت و اصالت فرهنگی‌اش را از بین برده‌اند و مدیریت یکپارچه‌ای هم وجود ندارد و مشخصه‌های که در داخل و خارج (یونسکو) نیاز دارد فراهم نیست در این صورت با طومار نوشتن و جنجال به پا کردن کاری از پیش نخواهد رفت.

اما؛ چندی پیش مدیرعامل سابق شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی کشور در این خصوص به مهر گفته بود: به جد پیگیر پرونده ثبت ملی چالوس است، سید علی آقازاده در پاسخ به سؤال که پرونده ثبت ملی جاده چالوس در چه مرحله‌ای قرار دارد افزوده بود: شرکت ایرانگردی و جهانگردی کشور به جد از ثبت ملی جاده چالوس حمایت می‌کند به همین منظور دهه فجر سال ۹۳ مراحل ثبت این محور آغاز شد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که طرح جامع گرد‌شگری و ثبت ملی جاد‌ه چالوس به صورت ویژه در دستور کار سازمان قرار دارد، گفته بود: ثبت ملی یک اثر کمی زمان‌بر است، امیدواریم در سال ۹۴ بتوانیم جاده چالوس را در فهرست آثار ملی به ثبت برسانیم.

این در حالی است که مدیرعامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی در تاریخ ۲۳ خردادماه سال گذشته گفته بود: بررسی وضعیت پرونده ثبت ملی جاده چالوس از سال گذشته در دستور کار قرار گرفت ولی به علت این‌که دستورالعملی برای ثبت محورهای مواصلاتی در سازمان میراث فرهنگی وجود نداشت مجبور به تعریف و تدوین دستورالعمل شدیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که ثبت ملی محور چالوس از اهمیت زیادی برای استان البرز برخوردار است، گفته بود: تدوین دستورالعمل ثبت محورهای مواصلاتی در دستور کار سازمان قرار دارد و امیدواریم تا پایان تابستان این دستورالعمل تدوین و تصویب شود.

مدیرعامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی کشور افزوده بود: همان‌طور که سال گذشته اعلام کردیم تا پایان سال جاری محور چالوس ثبت آثار ملی می‌شود.

 

برخی از صاحب نظران بر این باورند که نبود زیرساخت‌های گردشگری و تاسیسات و مراکز اقامتی در این محور باعث شده است بسیاری از ظرفیت‌های گردشگری مغفول بماند و همین دلیل باعث شود که جاده چالوس به ثبت ملی نرسد، در این خصوص آقازاده افزود: با توجه به اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران در سال جاری دو هتل ۴ یا ۵ ستاره در محور چالوس ساخته می‌شود، سرمایه گذران این طرح حاضرند در صورتی که مسؤولان استان البرز همکاری کنند هر چه سریعتر اقدام به احداث هتل در این محور پر تردد کنند.