اینترنت، اردیبهشت ارزان می‌شود

  وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کاهش قیمت اینترنت را از پایان اردیبهشت ماه عملیاتی می‌کند که با اجرای این طرح، اینترنت بیش از ۱۵ درصد برای کاربران، ارزان خواهد شد. به گزارش مهر، دسترسی ارزان، مطمئن و با کیفیت به اینترنت، از جمله عوامل اصلی در توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات کشور‌ها محسوب می‌شود. […]

 

وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کاهش قیمت اینترنت را از پایان اردیبهشت ماه عملیاتی می‌کند که با اجرای این طرح، اینترنت بیش از ۱۵ درصد برای کاربران، ارزان خواهد شد.

به گزارش مهر، دسترسی ارزان، مطمئن و با کیفیت به اینترنت، از جمله عوامل اصلی در توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات کشور‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل نیز نهادهای بین‌المللی در مقایسه شاخص‌های توسعه کشورها، سرعت، کیفیت و قیمت پهنای باند را در هر کشور مبنا قرار می‌دهند.

در کشور ما با وجود این‌که در اهداف اسناد بالادستی نظام، بر گسترش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان ابزار توسعه تأکید شده اما شواهد نشان می‌دهد که هنوز با آن‌چه که دسترسی ارزان و قیمت پایین در استفاده از این خدمات عنوان می‌شود، فاصله زیاد است و کاربران از وضعیت قیمت اینترنت رضایت کامل ندارند.

آخرین وضعیت اینترنت در ایران و مقایسه سرعت و قیمت این پروتکل ارتباطی با سایر کشورهای جهان که از سوی سایت نت‌ایندکس – معروف‌‌ترین مرجع ارایه آمار از سرعت و قیمت اینترنت در جهان – منتشر شده (اواخر سال گذشته) از رتبه ۴۶ ایران در رده‌بندی قیمت اینترنت حکایت دارد.

رتبه‌بندی نت ایندکس از قیمت اینترنت به‌ازای دلار بر مگابیت بر ثانیه و اطلاعاتی که کاربران ۶۲ کشور در اختیار این سایت گذاشته‌اند، ثبت‌ شده است؛ در این رتبه‌بندی کشور‌ها به ترتیب اینترنت ارزان‌تر رتبه‌بندی شده‌اند. ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه ۴۶ قرار داشته و تنها ۱۶ پله با انتهای رتبه‌بندی فاصله دارد؛ ایتالیا، عربستان، اسپانیا و نیوزیلند بالاتر از ایران و مکزیک، فرانسه، آرژانتین و کلمبیا پایین‌تر از ایران قرار دارند. در ابتدای رتبه‌بندی بلغارستان با قیمت اینترنت ۰٫۴۳ دلار بر مگابیت بر ثانیه لقب ارزان‌‌ترین اینترنت در دنیا را به خود گرفته است. پس از بلغارستان، روسیه، اوکراین، رومانی، رژیم صهیونیستی و مجارستان قرار دارند.

در انتهای جدول رتبه‌بندی، آفریقای‌جنوبی به‌عنوان گران‌‌ترین اینترنت دنیا شناخته می‌شود. اینترنت در آفریقای‌جنوبی به‌ازای هر مگابیت بر ثانیه ١٩.٠٦ دلار است. در این فهرست فیلیپین، اندونزی، مصر، مالزی و امارات به ترتیب بالاتر از آفریقای جنوبی قرار گرفته‌اند. در ۲۷ کشور ابتدایی این فهرست، قیمت اینترنت کم‌تر از ۳ دلار، یعنی حداقل نصف قیمت اینترنت در ایران است.

علل گرانی پهنای باند در ایران از نگاه مرکز پژوهش‌های مجلس

مهدی فقیهی،‌ رییس دفتر فن‌آوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس در گفت‌و‌گویی، به بررسی‌های صورت گرفته از سوی این مرکز در خصوص قیمت اینترنت در ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: موضوع قیمت اینترنت و گرانی آن از دو منظر گران‌فروشی پهنای باند و کم فروشی، در مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بررسی قرار گرفته است و به نظر می‌رسد گرانی قیمت اینترنت به گران خریدن پهنای باند مربوط می‌شود که از خارج کشور تأمین می‌شود.

وی با بیان این‌که شرکت ارتباطات زیرساخت به صورت قرارداد چندساله پهنای باند اینترنت را از درگاه‌های بین‌المللی خریداری می‌کند اضافه کرد: این قرارداد بلند مدت باعث می‌شود پهنای باند به نرخ واقعی خود در گیت وی بین‌الملل به زیرساخت واگذار نشود.

فقیهی با اشاره به این‌که هر لینک stm۱ پهنای باند در خارج از کشور حدود ۸۰۰ دلار قیمت داده می‌شود افزود: این درحالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت هر stm۱ را در داخل کشور حدود ۲۰ میلیون تومان می‌فروشد.

رییس دفتر فن‌آوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس، تنها راه‌حل کاهش قیمت پهنای باند اینترنت را آزادسازی تأمین پهنای باند و واگذاری این امر به بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی می‌تواند در تأمین پهنای باند از درگاه‌های خارجی اقدام کند و آن را در گیت وی کشور به شرکت ارتباطات زیرساخت بفروشد. این طرح سبب کاهش قیمت و کارآمدی انتقال پهنای باند به داخل کشور می‌شود و در نهایت شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان حاکمیت، پهنای باند را توزیع می‌کند.

وی گفت: اگر این طرح اجرایی شود قیمت خرید پهنای باند کاهش یافته و در نهایت قیمت اینترنت مصرف کننده نهایی، کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، کم فروشی پهنای باند که منجر به افزایش هزینه کاربران می‌شود نیز باید از سوی رگولاتوری مورد نظارت قرار گیرد. این موضوع باعث می‌شود سرعت واقعی اینترنت با قیمت واقعی آن در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، با احتساب ضریب اشتراک ۸ که پهنای باند در سطح ۳ شرکت‌های اینترنتی، یعنی پس از شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان تأمین کننده و پس از شرکت‌های اصلی به عنوان توزیع کننده، به فروش می‌رسد، یک stm۱ معادل ۱۸۸ مگابیت اینترنت، حدود ۲۵ برابر قیمت اولیه پهنای باند، برای مصرف کننده نهایی محاسبه می‌شود.

در این گزارش به قیمت اینترنت در افغانستان نیز اشاره شده است که در این کشور که پهنای باند را از شرکت‌های ایرانی و یا پاکستانی دریافت می‌کند، قیمت اینترنت به مراتب پایین‌تر از ایران است.

تعرفه خدمات ارتباطی بازنگری می‌شود

صادق عباسی شاهکوه، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت‌و‌گو با مهر، در خصوص وضعیت نرخ‌های ارتباطی از جمله اینترنت، تأکید کرد: نظام تعرفه‌گذاری خدمات ارتباطی به زودی بازنگری خواهد شد که این موضوع تمامی تعرفه‌های مربوط به تلفن ثابت، موبایل و اینترنت را شامل می‌شود. به این معنی که براساس یک چارچوب مشخص تمامی خدمات ارتباطی و اینترنتی تعرفه‌گذاری خواهد شد.

وی ادامه داد: برای تدوین چارچوب نظام تعرفه‌گذاری در راستای بازنگری تعرفه‌ها، نظرخواهی از کارشناسان این بخش صورت گرفته است و این طرح در مراحل نهایی قرار دارد و پیش‌نویس آن آماده ارایه به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای تصویب است.

عباسی شاهکوه گفت: با اجرای این طرح ممکن است برخی تعرفه‌ها بازنگری شود و تغییر کند که در زمینه اینترنت و تلفن ثابت با توجه به انتقاداتی که به نرخ‌های این دو بخش می‌شود در اولویت قرار دارد.

اینترنت ۱۵ درصد ارزان می‌شود

از آنجایی که وزارت ارتباطات طی دو سال اخیر بر موضوع کاهش قیمت اینترنت بار‌ها تأکید کرده است، سال گذشته نرخ پهنای باند را برای مصرف کننده ۲۰ درصد کاهش داد که البته این کاهش قیمت، آن‌طور که باید برای کاربران خانگی محسوس نبود. در این زمینه وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات بار دیگر از تصمیم برای ارزان شدن قیمت اینترنت در کشور خبر داد و به مهر گفت: تا پایان اردیبهشت قیمت جدید اینترنت اعلام می‌شود. این کاهش قیمت بیش از ۱۵ درصد است.

محمود واعظی در گفت‌و‌گویی در مورد برنامه وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات برای کاهش قیمت اینترنت مصرفی کاربران در کشور، اظهار داشت: از اواخر سال ۹۴ کمیته‌ای با همکاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای بررسی قیمت اینترنت و نحوه کاهش آن، تشکیل شده است و تمامی تلاش این است که مکانیزمی در نظر گرفته شود تا تعرفه اینترنت کاهش یابد.

وی با بیان این‌که اوایل اردیبهشت ماه این کمیته، نتیجه بررسی و پیشنهاد خود را برای کاهش تعرفه اینترنت اعلام خواهد کرد ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم که نتیجه نهایی برای کاهش قیمت اینترنت تا پایان اردیبهشت ماه اعلام شود.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات تأکید کرد: هنوز درصد نهایی کاهش قیمت اینترنت به دست نیامده است اما به‌طور قطع، این کاهش، کم‌تر از ۱۵ درصد نخواهد بود.

واعظی با اشاره به روند افزایش مصرف اینترنت از سوی کاربران در کشور، گفت: پیش از این نیز قیمت اینترنت را ۲۰ درصد کاهش دادیم اما به دلیل استفاده زیاد مردم از اینترنت، این تغییر قیمت محسوس نبود.

وی با بیان این‌که در دو سال اخیر میزان و نحوه استفاده از اینترنت افزایش یافته است خاطرنشان کرد: تا پیش از این امکان دانلود عکس، صدا و فیلم برای کاربران کم‌تر بود اما هم اکنون آمار دانلود محتوای چندرسانه‌ای توسط کاربران افزایش یافته که هر یک از این ها، معادل چندین هزار صفحه متن محسوب می‌شود. این موضوع سبب شده کاربران فکر کنند که اینترنت گران شده اما به هیچ وجه این طور نیست و طی دو سال قبل، اینترنت، کاهش قیمت داشته است.

 

وزیر ارتباطات تأکید کرد: کاهش قیمت اینترنت را برای پهنای باند اینترنت و کل اینترنت مصرفی کاربران در نظر گرفته‌ایم و در صورت اجرای این طرح، به‌طور قطع کاربران اینترنت موبایل نیز متوجه این تغییر قیمت خواهند شد.