رییس کنفدراسیون صنایع ایتالیا:قرارداد ساخت ۷۰ لکوموتیو و ۶۰۰ موتور کشتی نهایی شد

  رییس کنفدراسیون صنایع ایتالیا به حجم تجارت ایران و ایتالیا و کاهش آن در ۵ سال اخیر اشاره کرد و گفت: قرارداد ساخت ۷۰ دستگاه لکوموتیو و ۶۰۰ موتور کشتی بین دو طرف نهایی شد. به گزارش فارس‌، پس از سفر رییس‌جمهور کشورمان به همراه هیأت تجاری به ایتالیا و فرانسه، بسیاری از منتقدان […]

 

رییس کنفدراسیون صنایع ایتالیا به حجم تجارت ایران و ایتالیا و کاهش آن در ۵ سال اخیر اشاره کرد و گفت: قرارداد ساخت ۷۰ دستگاه لکوموتیو و ۶۰۰ موتور کشتی بین دو طرف نهایی شد.

به گزارش فارس‌، پس از سفر رییس‌جمهور کشورمان به همراه هیأت تجاری به ایتالیا و فرانسه، بسیاری از منتقدان اقتصادی معتقد بودند که این سفر‌ها چیزی جز امضای تفاهم‌نامه در پی نداشته که هر یک ممکن است منجر به همکاری قرارداد نشود و نباید به آن‌ها دل خوش کرد.

پس از دو ماه و با حضور هیأت تجاری ایتالیا در ایران که نخست‌وزیر جوان این کشور در راس آن حضور داشت بخشی از این تفاهم‌نامه‌ها تبدیل به قرارداد همکاری شده و بقیه آن نیز در آینده‌ای نزدیک به همین مرحله خواهد رسید.

رییس کنفدراسیون صنایع ایتالیا در جمع فعالان اقتصادی ایران و ایتالیا که در اتاق‌ بازرگانی ایران برگزار شد به این نکته اشاره کرد که اکنون در ایران به اقداماتی دست زده‌ایم که هرگز در بازارهای بین‌المللی به این درجه نرسیده بودیم.

ماتریولی آماری از حضور هیأت‌های تجاری ایتالیا و بنگاه‌های این کشور ارایه کرد که قابل توجه بود و گفت: تاکنون ۷۰۰ بنگاه ایتالیایی و ۱۲۰۰ فعال اقتصادی برای همکاری با ایران اقدام کرده‌اند.

ماتریولی به حجم تجارت ایران و ایتالیا و کاهش آن در ۵ سال اخیر اشاره کرد و افزود: در سال ۲۰۱۱ حجم تجارت ایران و ایتالیا ۷٫۲ میلیارد یورو بود که این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۱٫۷ میلیارد یورو کاهش پیدا کرد.

وی درمورد منتج به نتیجه شدن قرارداد‌ها بین ایران و ایتالیا نیز توضیحاتی ارایه کرد که قابل توجه بود.

رییس کنفدراسیون ایتالیا به نهایی شدن قرارداد ساخت ۷۰ دستگاه لکوموتیو و ۶۰۰ موتور کشتی اشاره کرد و افزود: قرار است قراردادی در حوزه لوله‌های فولادی بسته شود و همچنین در زمینه تجهیز فرودگاه‌ها قرارداد‌ها به نتیجه رسیده است.

‌همکاری در زمینه تولید برق نیروگاه‌ها، ساخت خطوط راه‌آهن سریع‌السیر و تهیه واگن قطار با تکنولوژی بالا بین راه‌آهن دو کشور خبر دیگری بود که ماتریولی به آن اشاره کرد.

او همچنین از نهایی شدن قرارداد همکاری بین فولاد مبارکه با ایتالیایی‌‌ها خبر داد و ابراز امیدواری کرد این شرکت بتواند لوله‌های فولادی بیش‌تری را به ایتالیا صادر کند.

بازسازی پیست فرودگاه کرمان و همکاری بیش‌تر بین خطوط هواپیمایی ایران و ایتالیا، توسعه کریدور جاده شمال به جنوب ایران در غرب کشور به وسعت ۱۵۰۰ کیلومتر و اتصال این کریدور به ترکیه، یکی دیگر از قراردادهای همکاری بین دو کشور بود که اعلام شد.

رییس کنفدراسیون صنایع ایتالیا همچنین به قراردادی در حوزه نفت بین ایران و شرکت سایپم جهت ارتقای پالایشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: همچنین شرکت NL ایتالیا با شرکت ملی صادرات گاز ایران برای صادرات گاز‌ مایع قراردادهایی را در دستور کار دارد.

 

خبر جالب توجه ماتریولی همکاری بین دو کشور در حوزه ریسندگی و پوشاک بود که او گفت: قرار است سازمان مد ایتالیا با اتحادیه پوشاک تهران همکاری‌هایی را انجام دهد؛ در عین حال قراردادی با سازمان کنترل کیفیت ایتالیا برای ارتقای تولیدات محلی بسته خواهد شد.