روزهای طلایی صنعت فولاد باز می‌گردد؟

  روزهای طلایی صنعت فولاد باز می‌گردد؟ این سؤالی است که تک‌تک فعالان صنعت فولاد در سرتاسر دنیا به آن اندیشیده‌اند. صنعت فولاد امیدوار است دوباره به قله صعود کند و در سال ۲۰۱۶ نیز به دنبال آن خواهد بود. به گزارش ماین‌نیوز، در شرایطی که تقاضای چین رو به افول نهاده و سقوط گاه […]

 

روزهای طلایی صنعت فولاد باز می‌گردد؟ این سؤالی است که تک‌تک فعالان صنعت فولاد در سرتاسر دنیا به آن اندیشیده‌اند. صنعت فولاد امیدوار است دوباره به قله صعود کند و در سال ۲۰۱۶ نیز به دنبال آن خواهد بود.

به گزارش ماین‌نیوز، در شرایطی که تقاضای چین رو به افول نهاده و سقوط گاه به گاه قیمت فولاد عرصه فعالیت را برای فولادسازان تنگ کرده است؛ پژوهش‌های ۱۸ آنالیزگر فولادی (که فایننشیال تایمز منتشر کرده)، نشان می‌دهد که تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۱۶ حدود ۰٫۱۵درصد رشد خواهد داشت. رشد مذکور در شرایطی به دست می‌آید که برای اولین بار از سال ۲۰۰۹، سال ۲۰۱۵ تولید جهانی با کاهشی ۲٫۸ درصدی (بنا به آمار انجمن جهانی فولاد) مواجه شد.

اگرچه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که وضعیت نامناسب بازار‌ها همچنان ادامه دار است و فشار‌ها بر تولیدکنندگان نیز تداوم خواهد داشت، ولی «انگو شاچل» از کامرز بانک معتقد است که «شرایط چالش‌برانگیز اخیر برای تولیدکنندگان فولاد در سرتاسر دنیا امسال نیز ادامه خواهد داشت. حاشیه سود و سطح قیمت‌ها به هیچ وجه راضی‌کننده نخواهد بود و خیلی دشوار است که پیشرفت کوتاه مدتی را بتوان متصور بود.»

اشباع در عرضه و تقاضای متزلزل منجر به ارزان تر شدن قیمت فولاد در سال ۲۰۱۵ شده و به پایین‌‌ترین رقم خود طی دهه اخیر رسیده است. کاهش قیمتی که پیامدهای دیگری مانند افت کیفیت محصول را نیز منجر شد. ۴ تولیدکننده بزرگ جهانی (آرسلورمیتال، یواس استیل، ساب سوئد و تاتااستیل هند) رتبه اعتباریشان از جهت استاندارد و کیفیت محصولات نزول پیدا کرده است.

از دیگر سو، فولاد چین شاهد کاهش ۲٫۲ درصدی تولید فولاد خواهد بود که قطعاً بر قیمت‌های محصولات نیز تأثیر خواهد گذاشت. اگرچه پیش‌بینی می‌شود محموله‌های صادراتی چین ثبات در قیمت داشته باشند یا با کاهش ناچیزی روبرو شوند.

جان لیشتن اشتاین، از شرکت مدیریتی-مشاورهای اکسنچر می‌گوید: «افزایش تقاضای معتدلی برای آمریکا و اروپا و سایر بازار‌ها پیش‌بینی می‌شود و انتظار می‌رود بهای تمام شده محصول افزایش پیدا کند و تا حدی هم قیمت‌ها بالاتر برود. البته این افزایش قیمت‌ها با بالا رفتن اندک‌اندک بهای مواد اولیه نیز همراه خواهد بود.»

از سوی دیگر فولاد آمریکا رشد ۳ درصدی تولید فولاد را در سال ۲۰۱۶ انتظار می‌کشد، آن هم در حالی که کاهش تولید ۱۰٫۵ درصدی را در سال ۲۰۱۵ تجربه کرد. همین طور پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد ۰٫۹ درصدی تولید در اروپا است؛ در شرایطی که اروپا نیز با افت ۱.۸ درصدی تولید در سال ۲۰۱۵ مواجه شد.

سث روزنفلد، از شرکت سرمایه‌گذاری جفریز در همین خصوص می‌گوید: «فولادسازان اروپایی می‌توانند با تمرکز بر تولید و عرضه محصولاتی با ارزش افزوده بالا (فولادهای کیفی)، جایگاه بهتری را نسبت به سال گذشته و در برابر محصولات وارداتی پیدا کنند؛ چرا که با این حربه می‌توانند فشار‌ها و ریسک قیمتی خود را پایین آورند.»

وضع قوانین آنتی دامپینگ توسط آمریکا و کشورهای اروپایی که چین و روسیه را هدف خود قرارداده و درصدد است تا قدرت تولیدکنندگان داخلی را با کاهش واردات محصولات فولادی بازگرداند و کمکشان کند.

میشل شِلیکراز شرکت سرمایه‌گذاری کردیت سوییس در رابطه با قوانین آنتی دامپینگ و تعرفه‌های وضع شده توسط آمریکا و اروپا معتقد است: «چنین سیاست‌هایی در کوتاه مدت جوابگو هستند اما معضل اصلی – یعنی مازاد عرضه کشورهای دامپ کننده‌ـ را خطاب قرار نمی‌دهند و تنها جریان دامپ را به مناطق دیگر منحرف می‌کنند.»

 

او اضافه می‌کند: «به نظرم در سال ۲۰۱۶ شاهد شروع تعطیلی معادن و تأمین کنندگان و تولیدکنندگان مرتبط با صنعت فولاد خواهیم بود. همین مسأله باعث رویگردانی بانک‌ها و سرمایه‌گذاران از این صنعت و در نتیجه کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و اعتبارات در این عرصه خواهیم بود تا جایی که احتمالاً شاهد بحران‌ها و بزرگ‌ترین موج ورشکستگی از سال ۲۰۰۲ خواهیم.