نرگس‌زارهای ایران ۵ هزار سال قدمت دارند

  گل نرگس آنقدر ارزشمند است که ۴۰ تا ۵۰ شاخه از این گل با قیمت داخلی هم برابر قیمت یک بشکه نفت است. به گزارش مهر، وقتی جایی نامی از خوزستان برده می‌شود ناخودآگاه همه یاد نفت و گاز و فولاد و کلی ثروت خدادادی دیگر می‌افتند که این سرزمین را متمایز‌ترین نقطه کشور […]

 

گل نرگس آنقدر ارزشمند است که ۴۰ تا ۵۰ شاخه از این گل با قیمت داخلی هم برابر قیمت یک بشکه نفت است.

به گزارش مهر، وقتی جایی نامی از خوزستان برده می‌شود ناخودآگاه همه یاد نفت و گاز و فولاد و کلی ثروت خدادادی دیگر می‌افتند که این سرزمین را متمایز‌ترین نقطه کشور کرده است. اما شاید جالب باشد بدانید یکی از ثروت‌های نهان این نقطه ایران از جنسی کاملاً متفاوت است؛ نرگس‌زارهای بهبهان که به جرات می‌توان از آن به عنوان یک فرصت اقتصادی و حتی معنوی یاد کرد، در خوزستان می‌درخشد.

حالا اگر بدانید این نرگس‌زار‌ها به اشتباه به گندم‌زار تبدیل شده‌اند شاید تعجبتان بیش‌تر شود!

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بهبهان در این گفت: برخی نرگس‌زارهای بهبهان در سال‌های اخیر به اشتباه به گندم زار تبدیل شده‌اند. این رخداد تلخ بدون کنترل و بی‌رویه پیش می‌رود تا این‌که در گوشه‌ای از تاریخ، مساحت این نرگس زار‌ها از ۷۰۰ هکتار که به صورت طبیعی در مراتع وجود داشت به تنها ۳۰ هکتار تقلیل می‌یابد. گل نرگس علاوه بر مزایای اقتصادی به لحاظ فنی نیز از بسیاری محصولات کشاورزی دیگر برتر است و مهم‌ترین برتری آن کاشت تنها یک بار گل و برداشت سالانه آن بدون داشت است. البته عدم نیاز به آبیاری و تنها اتکا به آب باران و در واقع عدم نیاز به نگهداری، برتری دیگری است که خود به تنهایی می‌تواند عاملی برای رقابت این محصول با گندم باشد.

قدمت ۵۰۰۰ ساله نرگس‌زارهای بهبهان

سید جمال موسوی، قدمت نرگس‌زارهای بهبهان را ۵ هزار سال عنوان کرد و در این خصوص اظهار کرد: در اکتشافاتی که در سال ۱۳۶۱ از منطقه تاریخی ارجان به دست آمد به مستنداتی رسیدیم که قدمت گل نرگس بهبهان را مشخص می‌کرد. به این صورت که در لباس مومیایی کشف شده، دکمه‌هایی با نقشی شبیه به گل نرگس ساخته شده بودند. این مومیایی متعلق به کیتین هوتران پادشاه عیلامی است که در دوره عیلامی نو در ارجان یا همان بهبهان کنونی می‌زیسته، و بر همین اساس با قاطعیت اعلام می‌کنیم که اصیل‌‌ترین و با کیفیت‌‌ترین گل نرگس را نه تنها در کشور بلکه حتی در جهان داریم. البته اصالت گل نرگس از طریق علم ژنتیک نیز قابل اثبات است و ما از این حیث نیز اطمینان کامل داریم که اصیل‌‌ترین نرگس دنیا را در اختیار داریم.

موسوی ادامه داد: در گذر تاریخ گل نرگس اعتبار خاصی به منطقه تحت کشت خود عطا می‌کرد همان‌گونه که در حال حاضر همه بهبهان را به گل نرگس معروف خود می‌شناسند. در گذشته‌ای نه چندان دور این معروفیت، خاص شیراز بود و دلیل آن قرار داشتن شهرستان بهبهان پیش از تقسیمات کشوری سال ۱۳۲۰ در زیر مجموعه استان فارس بود و شیرازی‌ها نیز آن روز‌ها از موقعیت استفاده کرده و گل نرگس بهبهان را به خود منتسب می‌کردند. البته هم اکنون گل نرگس در استان‌های فارس، خراسان و شهرهای شمال کشور هم کشت می‌شود، ولی به لحاظ کیفی اصلا قابل قیاس با گل‌های بهبهان نیستند.

وی گل نرگس را عامل خوبی برای توسعه شهرستان بهبهان و حتی استان خوزستان دانست و گفت: گل نرگس برخلاف بسیاری از گل‌های دیگر تابستان خواب است و در زمستان گل می‌دهد ضمن این‌که بسیار کم توقع است و نیاز به آبیاری نداشته و حتی با آب باران سبز می‌شود و گل می‌دهد. این گل یک بار کاشته می‌شود و برای همیشه و تازمانی که از ریشه کنده نشود گل می‌دهد و به این دلیل به لحاظ اقتصادی برای کشاورزی بسیار به صرفه است.

هر هکتار گل نرگس ۳ فرصت شغلی

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بهبهان میزان اشتغال ایجاد شده توسط نرگس‌زار‌ها را خوب توصیف کرد و افزود: در بحث کشت محصولات کشاورزی به ازای هر ۵ هکتار تنها یک فرصت شغلی ایجاد می‌شود اما در مورد مزارع کشت گل نرگس رقم به گونه دیگری است. هر هکتار گل نرگس می‌تواند ۳ فرصت شغلی ایجاد کند و این یکی دیگر از مزیت‌های گل نرگس نسبت به سایر محصولات است. این گل را پس از چیدن و بسته‌بندی به سایر استان‌ها و همچنین کشورهای حوزه خلیج‌فارس و کشورهای استقلال یافته شوروی سابق صادر می‌کنیم. مورد جالب دیگری که باید اشاره کنم این است که نرگس‌زار‌ها به لحاظ کمی هر سال دو برابر می‌شوند و مزرعه مورد کشت آن‌ها سال به سال انبوه‌تر می‌شود.

وی تصریح کرد: گل نرگس در کنار خوش بویی خواص دارویی جالبی دارد که به لحاظ تجربی اثبات شده است و تنها باید به صورت علمی بررسی شود. این گل می‌تواند بیماری‌های سرماخوردگی، میگرن را درمان کند، ضمن این‌که در کتاب طب الصادق (ع) به نقل از حضرت محمد (ص) از این گل به عنوان بهترین دارو برای درمان زکام یاد می‌شود. همچنین طبق اظهار نظر پزشکان، افراد مبتلا به بیماری آلزایمر با بو کردن این گل امکان درمان پیدا می‌کنند.

۴۰ شاخه گل معادل یک بشکه نفت

محمدباقر شریعتی، نماینده بهبهان نیز چندی قبل در چهارمین جشنواره ملی گل نرگس بهبهان در تالار آفاق بهبهان اظهار کرد: امروزه باید گل نرگس را به عنوان میراث شهرستان بهبهان حفظ کنیم. این گل در تبریز و تهران شاخه‌ای دو تا ۳ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی افزود: ارزش یک بشکه نفت امروز حدوداً ۲۵ تا ۲۶ دلار است و می‌توان به جرأت اعلام کرد که ۴۰ تا ۵۰ شاخه گل نرگس با قیمت فروش در تهران و تبریز تنه به تنه یک بشکه نفت به قیمت دلار می‌زند.

نماینده مردم بهبهان در مجلس تصریح کرد: می‌توانیم گل نرگس را صادر کرده و شهرستان بهبهان را جهانی کنیم. اکنون با این گل می‌توان سهمی از فرهنگ جهانی را به خود اختصاص داده و در یونسکو نیز به ثبت برسانیم. مگر عجایب ۷گانه جهان چگونه عجایب شدند و ما هم باید قدر گل نرگس را آنقدر بدانیم که با آن اقتصاد شهر را متحول کنیم.

شریعتی بیان کرد: با پیگیری‌های بسیار برای زمین‌های پرورش گل نرگس مجوزهایی را اخذ کردیم که این زمین‌ها باغ محسوب شوند تا بتوانیم استفاده‌های دیگر را نیز از این باغ‌ها داشته باشیم.

وی عنوان کرد: اگر گل نرگس را در مجلس شورای اسلامی توزیع می‌کنیم، با هدف این است که قدمت ۱۰ هزار ساله آن را یادآور شویم.

وی یادآور شد: بهبهان محل تمدن و فرهنگ است و در منابع انسانی و تولید نیروی انسانی به عنوان نگین علمی می‌درخشد. روشن فکرانی که از این سرزمین برخواستند در حقیقت نشان دهنده تمدن، فرهنگ، ایده و تفکرات آن بوده‌اند.

شریعتی تأکید کرد: گل نرگس فرصت‌های اقتصادی، صنعتی و گردشگری بسیاری را می‌تواند برای این شهرستان تولید کند. انشاا… با راه‌اندازی فرودگاه این شهرستان بتوانیم گل نرگس را به حوزه خلیج‌فارس صادر کنیم، در حقیقت می‌توان بهبهان را به عظمت سیاسی و تاریخی چند هزار ساله قبل آن برگردانیم.

بهبهود زیرساخت‌های گردشگری بهبهان

امیرحسین صفوت دبیر چهارمین جشنواره ملی گل نرگس بهبهان نیز اظهار کرد: انشاا… زیرساخت‌های گردشگری بهبهان در سال آینده با توجه به افتتاح هتل‌های مختلف بسیار بهتر خواهد شد.

وی گفت: تا سال آینده دو هتل در بهبهان افتتاح خواهد شد و خوشبختانه حرکت‌های بسیار خوبی در راستای توسعه گردشگری و جذب بیش‌تر گردشگران انجام شده است.

بهر طبق این گزارش، گل نرگس به ۴ نمونه شهلا، مشکین، شصت پر و پنجه گربه‌ای تقسیم می‌شود و در بهبهان هر ۴ نوع آن چه به صورت طبیعی و چه توسط کشاورزان کشت می‌شود که نرگس «شهلا» وسعت بیش‌تری را در این مناطق به خود اختصاص داده است. گل نرگس را علاوه بر خوزستان می‌توان در دشت‌‌ها و کوهپایه‌های زاگرس در استان‌های ایلام، لرستان، فارس، کهگیلویه و بویر احمد نیز مشاهده کرد، نرگس‌زارهای کشور توسط پیازهای گل نرگس بهبهان به وجود آمده‌اند بر این اساس، گل نرگس بهبهان را باید مادر گل نرگس کشور نامید همان گونه که در کتاب مطلع‌الشمس اعتمادالسلطنه می‌خوانیم که حاکم شیراز با دیدن نرگس‌زارهای بهبهان، از این گل خوشش آمده و دستور می‌دهد تا آن را به شیراز بیاورند و در آن‌جا کشت کنند.

 

با این‌که از سال ۱۳۵۹ اداره منابع طبیعی بهبهان برای احیای نرگس اقداماتی انجام داد و مانع خارج کردن پیاز گل نرگس شد اما پرورش دهندگان گل نرگس انتظار دارند که به دلیل اهمیت این گل، جشنواره‌ای همانند گلابگیری در کاشان، جشنواره انار در ساوه، جشنواره فندق در گیلان و قزوین، جشنواره سیب در دماوند برای برداشت گل نرگس در بهبهان نیز ترتیب داده شود تا مردم بیش‌تری برای این امر به بهبهان و نرگس‌زارهای آن مراجعه کنند تا اقتصاد منطقه رونق گیرد.