عضو هیأت مدیره صندوق توسعه صادرات:فاینانسرهای خارجی را ضمانت می‌کنیم

    سید آرش شهرآیینی در خصوص این‌که اگر دوباره کشور درگیر تحریم شود صندوق چه واکنشی را نشان می‌دهد، گفت: در اساس‌نامه صندوق در قسمت ریسک‌های تحت پوشش، بندهایی نوشته شده یکی از این بند‌ها این است که اگر سیاست‌های وارداتی کشور سبب شود که خریدار ایرانی به پول خود نرسد صندوق تمام پول […]

 

 

سید آرش شهرآیینی در خصوص این‌که اگر دوباره کشور درگیر تحریم شود صندوق چه واکنشی را نشان می‌دهد، گفت: در اساس‌نامه صندوق در قسمت ریسک‌های تحت پوشش، بندهایی نوشته شده یکی از این بند‌ها این است که اگر سیاست‌های وارداتی کشور سبب شود که خریدار ایرانی به پول خود نرسد صندوق تمام پول صادر کننده را به او پرداخت کند.

عضو هیأت مدیره صندوق توسعه صادرات در گفت‌وگو با ایلنا اظهار کرد: در این بند حتی واژه تحریم و ریسک‌های سیاسی به‌کار برده شده و در واقع وظیفه این صندوق در اصل همین است که به عنوان نماینده دولت ضربه‌گیر بخش خصوصی باشد.

وی با توجه به وضعیت اقتصاد جهانی، ریسک‌های اقتصادی را بیش‌تر از ریسک‌های سیاسی دانست و گفت: با توجه به اوضاع بازار و افت رشد اقتصادی چین و کاهش رشد ‌جهانی اقتصاد اکنون این ریسک بیش‌تر از سیاسی به چشم می‌آید.

شهر‌آیینی در خصوص کالاهای ضمانت شده توسط این صندوق گفت: ما محدودیتی در ضمانت کالاهای صادراتی نداریم و همه گونه کالا و ماشین‌های صنعتی را ضمانت می‌کنیم.

عضو هیأت مدیره صندوق توسعه صادرات در خصوص سقف ضمانت‌نامه‌ها گفت: ما کشور‌ها را سقف‌بندی کردیم اما با بیش‌تر کشور‌ها مشکلی نداریم به غیر از افغانستان و عراق که مصوبه خاص و سقف آن اعلام شده است.

 

وی در خصوص دادن ضمانت به فاینانسرهای خارجی گفت: ما شرکت ایرانی را اعتبارسنجی می‌کنیم و بعد از برآورد اعتبار آن، به فاینانسر خارجی اعلام می‌کنیم که تا این مقدار ما این شرکت را ضمانت می‌کنیم.