راهکارهای مهم حفظ سلامت قلب و کلیه‌ها

  تحقیقات جدید پزشکی نشان می‌دهد مراقبت از قلب به حفظ سلامت کلیه‌ها نیز کمک می‌کند. به گزارش مهر، محققان دانشکده پزشکی جان هاپکینز آمریکا به بررسی وضعیت بیش از ۱۴,۸۰۰ فرد بین سن ۴۵ تا ۶۴ سال پرداختند و آن‌‌ها را براساس پیروی از الگوهای ایده‌آل انجمن قلب آمریکا در جهت حفظ سلامت قلب […]

 

تحقیقات جدید پزشکی نشان می‌دهد مراقبت از قلب به حفظ سلامت کلیه‌ها نیز کمک می‌کند.

به گزارش مهر، محققان دانشکده پزشکی جان هاپکینز آمریکا به بررسی وضعیت بیش از ۱۴,۸۰۰ فرد بین سن ۴۵ تا ۶۴ سال پرداختند و آن‌‌ها را براساس پیروی از الگوهای ایده‌آل انجمن قلب آمریکا در جهت حفظ سلامت قلب گروه‌بندی کردند.

الگوهای ایده‌آل این انجمن شامل فشار خون سالم، کلسترول، قند خون، رژیم غذایی، وزن بدن، انجام ورزش کافی و سیگار نکشیدن است.

بعد از پیگیری وضعیت این افراد به مدت ۲۲ سال، یک سوم شرکت‌کنندگانی که در شروع مطالعه از هیچ یک از الگوهای ایده آل پیروی نمی‌کردند مبتلا به بیماری مزمن کلیه شده بودند، در مقابل ۶٫۵درصد افرادی که حداقل از ۶ مورد از این الگو‌‌ها پیروی می‌کردند، دچار مشکل کلیوی شده بودند.

با این حال محققان دریافتند سیگار کشیدن، چربی بدنی، فعالیت فیزیکی، فشار خون و قند خون با خطر بروز بیماری قلبی مرتبط هستند، کلسترول و رژیم غذایی ارتباطی نداشتند.

 

کیسی ربهولز، سرپرست تیم تحقیق، در این مورد می‌گوید: توجه به الگوهای حفظ سلامت قلب-عروق دارای مزایای متعاقب پیشگیری از ابتلا به بیماری کلیه است. توصیه پیروی از این الگوهای سلامت برای پیشگیری از بیماری کلیه مؤثر است.