اینتل رایانه ۱۵ دلاری معرفی کرد

  اینتل با معرفی Quark Microcontroller Developer Kit D2000 با قیمت ۱۵ دلار، ارزان‌‌‌‌ترین کامپیوتر تولید شده توسط خود را در سال‌های اخیر روانه‌ بازار کرده است. به گزارش زومیت، اینتل با معرفی Quark Microcontroller Developer Kit D2000 با قیمت ۱۵ دلار، ارزان‌‌‌‌ترین کامپیوتر تولید شده توسط خود را در سال‌های اخیر روانه بازار کرده […]

 

اینتل با معرفی Quark Microcontroller Developer Kit D2000 با قیمت ۱۵ دلار، ارزان‌‌‌‌ترین کامپیوتر تولید شده توسط خود را در سال‌های اخیر روانه‌ بازار کرده است.

به گزارش زومیت، اینتل با معرفی Quark Microcontroller Developer Kit D2000 با قیمت ۱۵ دلار، ارزان‌‌‌‌ترین کامپیوتر تولید شده توسط خود را در سال‌های اخیر روانه بازار کرده است. با ما همراه باشید تا نگاهی به محصول ارزان قیمت اینتل داشته باشیم.

اینتل اخیراً یک کیت برای توسعه‌دهندگان را که مجهز به پردازنده  Quark این کمپانی است، با نام D2000 معرفی کرده که تنها ۱۵ دلار قیمت دارد. این کامپیوتر که روی یک بورد قرار دارد، در واقع یک رایانه  بسیار کوچک، شامل مداری است که روی یک بورد کوچک پرینت شده. از این رایانه‌ می‌توان در کاربردهای مختلفی بهره برد که از جمله  آن‌‌‌‌ها باید به توسعه  انواع گجت‌ها، پوشیدنی‌ها، لوازم صنعتی و محصولات مرتبط با اتوماسیون در کنار گجت‌های مرتبط با اینترنت اشیا نام برد.

از این رایانه  بسیار کوچک می‌توان برای اتصال به انواع سنسور‌‌‌‌ها نظیر سنسور‌های دما، نور، صدا و آب و هوا نیز استفاده کرد.

اینتل با عرضه  این محصول، کمپانی‌هایی را هدف قرارداده که در حوزه  تولید لوازم و گجت‌های مرتبط با اینترنت اشیا فعالیت می‌کنند. این کیت هم‌اکنون توسط Mouser Electronics تولید شده و در آینده نیز شاهد تولید آن توسط Avnet خواهیم بود. کیت جدید معرفی شده توسط اینتل، ارزان‌‌‌‌ترین راه را برای ایجاد گجت‌های بسیار کاربردی و جالب توجه در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. اینتل نیز در ادامه  مسیر سایر کمپانی‌‌‌‌ها نظیر Atmel و SparkFun را برای تولید گجت‌های الکترونیک ارزان قیمت طی می‌کند.

محصول اینتل در مقایسه با سایر محصولات مشابه موجود در بازار نظیر Raspberry Pi 3 دارای قدرت پردازشی چندان زیادی نیست؛ اما در عوض مصرف انرژی آن بسیار پایین است که این موضوع به دلیل استفاده از یک پردازنده با فرکانس بسیار پایین است.

اینتل نمونه‌هایی از کاربردهای این محصول را نیز نمایش داده که از جمله  آن می‌توان Curie Board اشاره کرد. این بورد در اسنوبورد مورد استفاده قرار می‌گیرد که در جریان بازی‌های X Games از آن برای دریافت اطلاعاتی دقیق از سرعت اسنوبورد به‌صورت بلادرنگ و ارتفاع پرش، مورد استفاده قرار گرفت. این اطلاعات در اختیار خود ورزشکار و افرادی که مسابقات را نظاره می‌کردند، قرار می‌گرفت.

اینتل تلاش‌های گسترده‌ای را برای تبدیل کردن این بورد به یک محصول پرطرفدار و پرکاربرد در پیش گرفته است. بسیاری از محصولات مشابه موجود در بازار، از معماری ARM استفاده می‌کنند؛ حال آن که اینتل با معرفی محصول ۱۵ دلاری خود، درصدد ایجاد تغییر در این حوزه است.

محصول جدید سونی از وجود میکروکنترلر Quark D2000 بهره می‌برد که فرکانس پردازشی آن ۳۲ مگاهرتز است. فرکانس پردازنده  کوارک روی محصول جدید با فرکانس آن روی بورد Curie که سایزی برابر یک دکمه داشت، برابری می‌کند.

این بورد دارای یک شتاب‌سنج ۶ جهته، مگنومتر، دماسنج بوده و همچنین از وجود پورت USB 2.0 نیز بهره می‌برد. این بورد دارای یک باتری Coin Cell بوده و همچنین یک ورودی ۵ ولتی نیز روی آن تعبیه شده است.

 

توسعه‌دهندگانی که این بورد را مورد استفاده قرار می‌دهند، می‌توانند از پلتفرم نرم‌افزاری Arduino Uno نیز استفاده کنند؛ چراکه توسط این سیسم پشتیبانی می‌شود. اینتل در کنار این بورد، یک کیت توسعه را که Intel System Studio for Microcontrollers نام دارد، ارایه می‌کند که می‌توان آن را در محیط نرم‌افزار اکلیپس مورد استفاده قرارداد.