جزییات کارت‌ اعتباری خرید کالای بازنشستگان و فرهنگیان

  زمزمه‌های اجرای طرح توزیع کارت‌های اعتباری خرید کالا در اواسط سال گذشته شروع شد و اهداف متفاوتی برای آن تعریف شد که رونق تولید صنایع داخل و کمک به افزایش توان خرید جامعه هدف از جمله آن‌هاست. به گزارش ایسنا، بازنشستگان در مرحله اول مشمول دریافت کارت‌های اعتباری خرید کالا شدند و اکنون می‌توانند […]

 

زمزمه‌های اجرای طرح توزیع کارت‌های اعتباری خرید کالا در اواسط سال گذشته شروع شد و اهداف متفاوتی برای آن تعریف شد که رونق تولید صنایع داخل و کمک به افزایش توان خرید جامعه هدف از جمله آن‌هاست.

به گزارش ایسنا، بازنشستگان در مرحله اول مشمول دریافت کارت‌های اعتباری خرید کالا شدند و اکنون می‌توانند پس از طی مراحل ثبت‌نام اقدام به دریافت کارت‌های اعتباری خرید کالا کنند.

کارت خرید اعتباری یک ابزار مالی مانند تسهیلات و ضمانت نامه بانکی است که یک فرد با استفاده از آن می‌تواند کالایی را خریداری کند. در این طرح تلاش شده است که دریافت‌کنندگان این کارت بدون ارایه تضامین بانکی (سفته یا معرف) از این کارت و ابزار نوین مالی بهره‌مند شوند.

کارت خرید اعتباری به عنوان یک وام کوچک محسوب می‌شود که دارنده آن می‌تواند نوسانات خرید خود را کاهش دهد و بدون مراجعه به بانک یا افراد حقیقی مانند دوستان و اقوام، نیاز کوتاه مدت خود را تأمین کند.

بانک رفاه کارگران مجری ارایه کارا کارت به بازنشستگان تأمین اجتماعی و بانک صادرات مجری ارایه کارا کارت به بازنشستگان کشوری است.

علاوه بر دو گروه بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی، به تازگی فرهنگیان نیز مشمول این طرح شده‌اند و مجری ارایه کارا کارت به فرهنگیان بانک ملی است.

بازنشستگان تأمین اجتماعی و بازنشستگان کشوری، می‌توانند از طریق سامانه www.samanehrefah.ir درخواست خود را برای دریافت کارت اعلام کنند. انتظار می‌رود حداکثر پس از مدت ۱۵ روز از زمان ثبت نام، کارت برای هر فرد صادر شود.

میزان اعتبار کارت یا میزان تخصیص وام، معادل ۴ برابر حقوق هر ماه فرد است. به طور مثال اگر فردی ۱۰ میلیون ریال حقوق دریافتی در ماه داشته باشد میزان وام اعتباری خرید کالای وی ۴۰ میلیون ریال خواهد بود. سقف این کارت نیز تا ۶۰ میلیون ریال است.

مدت بازپرداخت اقساط وام ۲۴ ماه از زمان خرید کالاست. مدت اعتبار کارت نیز بر روی آن درج شده است و در صورتی که اجرای این طرح تداوم یابد امکان شارژ مجدد کارت وجود دارد.

 دستورالعمل «کارت اعتباری خرید کالای مصرف بادوام تولید داخل» برای فرهنگیان در روز ۱۶ فروردین ماه ابلاغ شد. این تفاهم‌نامه که با بانک ملی منعقد شده به منظور افزایش قدرت خرید فرهنگیان و بهره‌مندی آنان از مزایای طرح بوده و برای اجرا به مناطق آموزش و پرورش ارسال شده است.

ثبت‌نام فرهنگیان در این طرح اختیاری است و صرفاً افرادی که حقوق ماهیانه آن‌ها کم‌تر از ۱۵ میلیون ریال باشد مشمول بهره‌مندی از مزایای طرح خواهند بود. حداقل اعتبار تخصیصی ۲۰ میلیون ریال و حداکثر ۶۰ میلیون ریال معادل چهار برابر حقوق ماهیانه فرد طبق شیوه‌نامه بانک ملی تعیین می‌شود. کارت اعتباری خرید کالا به هیچ وجه قابلیت برداشت وجه نقد از دستگاه‌های خودپرداز و پایانه‌های نصب شده در شعب بانک را ندارد.

دارنده کارت فقط می‌تواند کالاهای خاص تولید داخل را از فروشگاه‌ها و مراکز خرید طرف قرارداد که فهرست آن‌ها از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاع‌رسانی شده و در سایت «شاپرک» و «دولت» قابل دسترسی است، خرید کند. توصیه می‌شود افراد متقاضی قبل از هرگونه اقدام از وجود مراکز خرید، فروشگاه‌های مشمول اجرای طرح و همچنین کالای موردنظر در شهر و منطقه محل اشتغال یا سکونت خود اطمینان حاصل کنند.

 

فرهنگیان واجد شرایط می‌توانند از روز شنبه ۲۱ فروردین با مراجعه به ادارات محل خدمت خود در سراسر کشور تقاضای خود را ارایه کنند.