تکمیل طرح‌های نیمه تمام، تولیدات پتروشیمی را ۴۰ میلیارد دلاری می‌کند

  وزیر نفت با دعوت از شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران، گفت: ایران از نظر تأمین خوراک برای واحدهای پتروشیمی، وضع مطلوبی دارد. به گزارش مناقصه‌مزایده، بیژن زنگنه در آیین گشایش دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، گفت: برگزاری نمایشگاه امسال در شرایطی که تحریم‌ها برداشته شده است و ما در آستانه اجرای […]

 

وزیر نفت با دعوت از شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران، گفت: ایران از نظر تأمین خوراک برای واحدهای پتروشیمی، وضع مطلوبی دارد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، بیژن زنگنه در آیین گشایش دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، گفت: برگزاری نمایشگاه امسال در شرایطی که تحریم‌ها برداشته شده است و ما در آستانه اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی قرار داریم.

وی گفت: شاید مهم‌ترین بخش در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده در صنایع پایین دستی است.

وزیر نفت با اشاره به جهش نخست صنعت پتروشیمی در دولت اصلاحات، گفت: ارزش محصولات پتروشیمی از یک میلیارد دلار در سال هم اکنون به ٢٠ میلیارد دلار رسیده است و امروز با اجرای برنامه‌ها و طرح‌های نیمه‌تمام در صنعت پتروشیمی در سال ١٤٠٠ این ارزش، به ٤٠ میلیارد دلار می‌رسد؛ از این رو برای رسیدن به این هدف به ٥٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

زنگنه مهم‌ترین بخش در صنعت پتروشیمی را تأمین خوراک بلندمدت به صورت کافی و رقابتی دانست و گفت: از نظر تأمین خوراک گازی ایران وضع مطلوبی دارد؛ هم اکنون ظرفیت مناسبی در زمینه تولید اتان، ال‌پی‌جی در کشور به وجود آمده به‌طور مثال فقط در پارس جنوبی هم اکنون سالانه ١٤ میلیون تن ظرفیت گاز مایع وجود دارد.

 وی با بیان این‌که پتروشیمی صنعتی سرمایه‌بر و فن‌آوری‌بر است، گفت: منابع مالی موردنیاز در این صنعت باید از مسیر صندوق توسعه ملی و منابع خارجی جذب شود؛ بنده به عنوان وزیر نفت هم اکنون در همین جا از همه سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در واحدهای پایین دستی و میان دستی صنعت پتروشیمی همچون واحدهای الفینی دعوت به همکاری می‌کنم.

وزیر نفت گفت: آینده صنعت پتروشیمی در گرو توسعه صنایع با ارزش افزوده بالا همچون زنجیره الفین‌ها است هم‌اکنون وزارت نفت حمایت ویژه‌ای از طرح‌های تبدیل متانول به پروپیلن انجام داده است؛ ضمن آن که علاقه داریم ٦ تا ٧ قطب پتروشیمی برای تبدیل گاز به پروپیلن در سراسر کشور با همکاری بخش خصوصی ایجاد کنیم.

زنگنه گفت: هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی گا‌م‌های خوبی در زمینه تولید دانش فنی ‌ام‌تی‌پی و فن‌آوری‌های موردنیاز برای صنایع میانی و پایین دستی انجام داده است؛ ایران قصد دارد برای توسعه قطب‌های عسلویه و ماهشهر برنامه‌های جدیدی ارایه دهد.

وی با اشاره به راه‌اندازی واحدهای جدید همچون فاز ٢ پتروشیمی پردیس، پتروشیمی مرودشت، پتروشیمی کاوه، پتروشیمی مهاباد، کردستان، مروارید، فاز ٢ کاویان، انتخاب، تخت‌جمشید و دالاهوو تا پایان سال ٩٥ گفت: با راه‌اندازی این واحد‌ها ظرفیت تولید پتروشیمی ایران ٢٥ درصد افزایش می‌یابد.

وزیرنفت با تأکید بر این که هم اکنون در صنعت پتروشیمی نیاز به ایجاد یک سازمان رگولاتوری برای صنعت پتروشیمی در دولت است، گفت: این سازمان رگولاتوری (نظارتی) برای تضمین رقابت و جلوگیری از رقابت‌های منفی میان شرکت‌های پتروشیمی می‌تواند کمک زیادی به این صنعت کند.

 

این در حالی است که بنا به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی این نمایشگاه در فضای ٢٥ هزار مترمربعی برگزار می‌شود که ١٧ هزار مترمربع آن به شرکت‌های داخلی و ٨ هزار مترمربع به شرکت‌های خارجی اختصاص یافته است.

مرضیه شاهدایی با اشاره به این که شرکت‌های خارجی حاضر در این نمایشگاه از ١٣ کشور اروپایی، ١٠ کشور آسیایی و دو کشور آفریقا و اقیانوسیه هستند، یادآور شد: ٢٠٠ هیأت تجاری از ١٧ کشور نیز از دهمین نمایشگاه ایران پلاست بازدید خواهند کرد.

شاهدایی به راه‌اندازی ۳ واحد پلی اتیلنی کردستان، مهاباد و لرستان در سال ٩٥ اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این پروژه‌ها سالانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار تن ظرفیت وارد مدار تولید می‌شود.

 

معاون وزیر نفت اظهار کرد: صنایع پلیمری باید ارتباطات راهبردی با بازارهای جهانی خودرو، صنایع بسته‌بندی و کشاورزی داشته باشند و به‌ویژه بازارهای همسایه را هدفگذاری کنند.