رییس مجلس در زاهدان عنوان کرد:آغاز رشد اقتصادی معقول در جنوب شرق کشور

  علی لاریجانی گفت: در پناه امنیت، رشد اقتصادی معقول و سنجیده‌ای در جنوب شرق کشور آغاز شده که باید با همدلی و همراهی آن را تقویت کرد. به گزارش مهر، رییس مجلس شورای اسلامی در تجمع بزرگ وحدت و امنیت در زاهدان اظهار داشت: در مجلس فرصتی است که بحث‌هایی پیرامون بودجه سالانه و […]

 

علی لاریجانی گفت: در پناه امنیت، رشد اقتصادی معقول و سنجیده‌ای در جنوب شرق کشور آغاز شده که باید با همدلی و همراهی آن را تقویت کرد.

به گزارش مهر، رییس مجلس شورای اسلامی در تجمع بزرگ وحدت و امنیت در زاهدان اظهار داشت: در مجلس فرصتی است که بحث‌هایی پیرامون بودجه سالانه و برنامه ۵ ساله ششم پیگیری شود و باید با توجه خاص نسبت به توسعه استان سیستان و بلوچستان برنامه‌ریزی کرد تا در پناه امنیتی که در این استان وجود دارد، رشد اقتصادی معقول و سنجیده‌ای نیز در آن ایجاد شود.

وی افزود: نگاهمان در راستای توسعه و تکمیل زیر ساخت‌های این استان راهبردی ایران زمین است، پس باید تلاش‌هایمان را برای خدمت بیشتر به این مردمی که برای ایران اسلامی عزیز‌اند دو چندان کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای ایران، سیستان و بلوچستان استان عزیزی است، مردم مهربان و با ریشه‌ای دارد، این استان از سابقه تمدنی عمیقی برخوردار بوده و مهم‌تر این‌که مرزدار ایران بزرگ است که در هر شرایطی باید تقویت شود.

وی افزود: امنیت سیستان و بلوچستان آن قدر برای ما مهم بوده است که نیروی زمینی سپاه مأموریت حضور در این استان را بر عهده گرفت تا با استفاده از ظرفیت نیروهای بومی، امنیت را حفظ کنند تا بعد از ایجاد امنیت پایدار، بتوانیم فصل تغییر اقتصادی را فراهم کنیم.

لاریجانی گفت: امنیت‌سازی در سیستان و بلوچستان تجربه موفقی بوده و از طرفی دیگر مسأله توسعه سیستان و بلوچستان مطرح است، موضوع ساماندهی راه روشن برای آینده این استان امری ضروری بوده و باید نمایندگان و مسؤولان در راستای تبیین این نقشه تلاش کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه منطقه آزاد سیستان قابل طرح بوده و پیگیری خواهد شد و من هم موافق ایجاد این منطقه با توجه به شرایط استان هستم.

وی با اشاره به تکمیل نبودن زیرساخت‌ها در این دیار گفت: باید زیربناهای اساسی گاز و راه را با جدیت در این استان اثرگذار تکمیل کرد، بدانید سرمایه‌گذاری زیادی انجام شده و همچنان این طرح‌ها نیز در اولویت قرار دارند.

لاریجانی تأکید کرد: مسأله سرمایه‌گذاری اقتصادی که عزت و زندگی با شرافت را برای مردم این دیار به همراه دارد، باید جدی گرفته شود تا با توجه به زمینه‌های مناسب، راهی برای توسعه پایدار طی ۵ سال آینده برای جنوب شرق فراهم شود.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دشمن برای هر کشوری نسخه‌ای مطابق شرایط آن پیچیده است، آنان با ایجاد جریان افراطی در منطقه، دو مسأله ایجاد تفرقه و بدبینی را در میان مذاهب دنبال می‌کنند که از دیرباز استعمار به دنبال آن بود.

وی گفت: مسلمانان از دیرباز با هم مشکلی نداشتند، اتحاد مسلمانان شکستی بزرگ برای آمریکا است و به همین سبب درصدد ایجاد تفرقه هستند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با نگاهی به شرایط گذشته عراق می‌بینیم که همگان با هم رفیق بودند و امروز هم می‌بینیم عشایر شیعه و سنی با رهبری آیت‌ا… سیستانی به‌رغم اقدام‌های تفرقه‌انگیز بسیار کنار هم هستند.

لاریجانی گفت: مسأله دیگر عقب‌افتادگی کشورهای اسلامی است، وقتی که تفرقه به وجود بیاید و جریان‌های تروریستی شکل بگیرد سرمایه و سرمایه‌گذار فراری می‌شود و این شرایط عقب‌افتادگی را در پی خواهد داشت.

 

وی افزود: اگر با توجه به شرایط و داشته‌های غنی نفت و گاز، کشورهای اسلامی‌آباد شوند حسب یقین حیات دشمنان به خطر می‌افتد، پس در این راستا روشن است که به دنبال تفرقه و جدایی باشند.