چند طرح ایرانی برای محیط زیست برتر

  در نخستین کنفرانس بین‌المللی همایش مهندسی مکانیک و هوافضا که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد چند طرح معرفی شد که در این گزارش به بررسی آن‌‌ها می‌پردازیم. ساخت دوچرخه‌ای با الگوبرداری از یوزپلنگ ایرانی به گزارش ایرنا،محمود کریمی، مسؤول تیم «بادپای نصیر» در این زمینه گفت: آلودگی هوا یکی از مشکلات اصلی […]

 

در نخستین کنفرانس بین‌المللی همایش مهندسی مکانیک و هوافضا که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد چند طرح معرفی شد که در این گزارش به بررسی آن‌‌ها می‌پردازیم.

ساخت دوچرخه‌ای با الگوبرداری از یوزپلنگ ایرانی

به گزارش ایرنا،محمود کریمی، مسؤول تیم «بادپای نصیر» در این زمینه گفت: آلودگی هوا یکی از مشکلات اصلی کلان‌شهر‌‌ها به ویژه تهران است که برای کاهش آن استفاده از دوچرخه می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات شهری مانند تهران و البته بیش‌تر شهرهای کشور شیب در خیابان‌‌ها و معابر است که دوچرخه سواری را با مشکل مواجه می‌کند از این رو شاید افرادی که تمایل به استفاده از دوچرخه دارند، به دلیل سختی کار منصرف شوند.

کریمی ادامه داد: بر این اساس، ایده طراحی و ساخت دوچرخه‌ای دومنظوره شکل گرفت و این کار با کمک تعدادی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در قالب تیم بادپای نصیر انجام شد.

وی گفت: دوچرخه‌ای که توسط این تیم طراحی و ساخته شده، برگرفته از یوزپلنگ ایرانی و دومنظوره است به این معنا که هم پدالی است و هم در شیب‌‌ها می‌توان از سیستم برقی آن برای ادامه مسیر استفاده کرد.

کریمی افزود: در مکان‌های مسطح که از پدال برای حرکت دوچرخه استفاده می‌شود، باتری نیز همزمان شارژ می‌شود که می‌تواند با هر بار شارژ تا ۱۰ کیلومتر را طی کند و اگر از باتری‌های باکیفیت استفاده شود تا ۲۰ کیلومتر مسافت را نیز می‌توان با استفاده از آن طی کرد.

وی ادامه داد: اگر به‌طور برنامه‌ریزی شده هم از پدال و هم سیستم برقی دوچرخه استفاده شود، باتری آن تا ۴۰ کیلومتر مسافت دوام می‌آورد، البته تمام این‌‌ها به مشخصات باتری، سرعت و شرایط جاده‌ای بستگی دارد.

مسؤول تیم بادپای نصیر اظهار کرد: همچنین سیستمی طراحی شده است که فرد دوچرخه سوار می‌تواند سرعت، میزان شارژ باتری و نقشه راه را روی تلفن همراه خود مشاهده کند که قرار است این سیستم در قالب یک سایت توسعه یابد.

 

کریمی گفت: در نظر داریم با مذاکره و رایزنی با شهرداری تهران چیتا را به تولید انبوه برسانیم.