سخنگوی دولت اعلام کرد:۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به‌طور کامل آزاد شده است

    سخنگوی دولت دارایی‌های آزاد شده ایران را افزون بر ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که این دارایی‌ها به‌طور کلی آزاد شده است و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم. به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در پاسخ به این سؤال که، با گذشت بیش از دو هفته از لغو تحریم‌ها، آیا ایران […]

 

 

سخنگوی دولت دارایی‌های آزاد شده ایران را افزون بر ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که این دارایی‌ها به‌طور کلی آزاد شده است و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در پاسخ به این سؤال که، با گذشت بیش از دو هفته از لغو تحریم‌ها، آیا ایران توانسته است به دارایی‌های بلوکه شده خود دست یابد، اظهار کرد: منابعی که در خارج از کشور به عنوان ارز است، بخشی از آن متعلق به خود دولت می‌باشد، بخشی آن از ذخایر بانک مرکزی است و یک بخش دیگر به صندوق توسعه ملی و یک بخش دیگر مربوط به بانک‌ها و شرکت‌های دولتی است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان کل این دارایی‌ها گفت: چیزی که مربوط به این مرحله بود، افزون بر ۱۰۰ میلیارد دلار است اما آن چیزی که سهم دولت از این مرحله بود، در حد ۶ تا ۷ میلیون دلار است، ولی اموال متعلق به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی، زیاد می‌باشد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که آیا ایران تصمیم دارد که این دارایی‌ها را به داخل کشور بیاورد یا این‌که به کشورهای دوست منتقل کند، گفت: ما درآمدهای نفتی ایران را در حساب‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور داریم و اکنون نیز درآمد فروش نفت ایران به حساب دولت در بانک‌های خارجی می‌رود، اینجا که بانک مرکزی ما دلار می‌فروشد، به جز مقداری که به عنوان کش برای واردات یا صادرات لازم دارد، به آن بانک‌ها حواله می‌کند و آن بانک‌ها می‌توانند از آن جا استفاده کنند، زیرا پول به صورت فیزیکی جابه‌جا نمی‌شود و همه معاملات براساس همین گردش بانکی صورت می‌گیرد و ضرورتی برای آوردن پول‌‌ها نیست و ممکن است که مقدار قابل اطمینانی که مورد نیاز است، انجام شود ولی در مجموع نیازی به این کار نیست و ما می‌توانیم از این حساب‌ها استفاده کنیم.

نوبخت تأکید کرد: این دارایی‌ها به‌طور کلی آزاد شده است و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

سخنگوی دولت درباره روابط اقتصادی احتمالی با آمریکا گفت: روابط سیاسی ما با این کشور تعریف شده و نیازمند تغییرات بنیادین در سیاست آن‌هاست اما در خصوص مسایل اقتصادی هیچ محدودیتی نداریم که البته اولویت آن بیش‌تر در زمینه سرمایه‌گذاری و واردات تکنولوژی روز است.

گام‌های مؤثر در باز پس‌گیری اموال ایران از آمریکا و هلند

وی در پاسخ به سؤالی درباره این‌که آیا ایران دارایی‌های خود در نزد آمریکا به مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار و نیز مبلغ دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار نزد شرکت هلندی «شل» را بازپس گرفته است یا خیر، گفت: خوشبختانه، بانک مرکزی این کار را هم خوب پیش برد و در این زمینه کارهایی صورت گرفته است.

نوبخت درباره عملکرد دولت و ارتباطات آن با دنیای خارج در هفته دوم از رفع تحریم گفت: با برچیده شدن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران دو برنامه‌ریزی در اختیار مسؤولان جمهوری اسلامی قرار گرفت؛ از یک سو به منابع بلوکه شده دست یافتیم و از طرف دیگر به فضایی دست پیدا کردیم که به ما اجازه می‌دهد بدون محدودیت تحریم از سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در سال‌های آینده برخوردار شویم.

وی افزود: برهمین اساس، ما در این ایام یا میزبان هیأت‌های بلندپایه خارجی برای مذاکرات سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران بوده‌ایم یا مهمان؛ که سفر اروپایی اخیر آقای روحانی رییس‌جمهور محترم به ایتالیا و فرانسه و دیدار با روسای جمهور این دو کشور از جمله این مهمانی‌‌‌ها است که در آن مباحث اقتصادی و سرمایه‌گذاری مطرح شده.

امسال ۵ یا شش فروند از ۱۱۸ فروند ایرباس وارد کشور می‌شود

نوبخت امضای قراردادها، پروتکل‌ها و توافقنامه‌های متعدد به‌ویژه در بخش صنعت خودروسازی و هواپیمایی کشور با فرانسه و ایتالیا و گشایش در این بخش‌ها را از جمله دستاوردهای سفر اخیر آقای روحانی برشمرد و گفت امسال ۵ یا شش فروند از ۱۱۸ فروند هواپیماهای ایرباس که قرار است طبق جدولی زمان‌بندی شده وارد ناوگان هواپیمایی ایران شود، وارد این ناوگان هوایی خواهد شد.

وی با اشاره به این که شرکت توتال یکی از همکاران ایران در میادین نفتی بوده است و با رفع تحریم‌ها، توتل دوباره اعلام آمادگی کرده و توافق‌هایی بین دوطرف صورت گرفته است تا همکاری مشترک ازسر گرفته شود.

سخنگوی دولت در عین حال خاطرنشان کرد که همان گونه که ایران با فرانسه برای خرید هواپیما از شرکت ایرباس توافق کرده است، توافق با شرکت بویینگ در آینده را نیز دور از دسترس ندانست.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا گشایش روابط اقتصادی میان تهران و پاریس می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های دوجانبه برای پرونده‌های منطقه‌ای از جمله سوریه باشد گفت: موضوع هسته‌ای یک مقوله متفاوت از سایر موضوعات است و در هر موضوع می‌توانیم از مذاکرات هسته‌ای الگو بگیریم و راه‌حل ثالثی برای قضایا پیدا کنیم که اگرچه ممکن است تمامی خواسته‌های دو طرف را تأمین نکند اما آن‌‌ها را به توافق برساند.

نوبخت درباره گسترش روابط با آلمان گفت: نخستین گروهی که از اروپا به ایران آمدند از آلمان به ریاست گابریل بودند و توافق‌های خوبی در زمینه نفت و صنایع صورت گرفت و بعد هم سفیر آلمان در ایران آن‌‌ها را پیگیری کرد.

وی درباره سفر احتمالی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به ایران گفت که اطلاعات دقیقی از این موضوع ندارد و درباره سفرهای بیش‌تر آقای روحانی به اروپا نیز گفت که در صورت اقتضا این سفر‌‌ها به صورت دوجانبه ادامه خواهد داشت.

سخنگوی دولت درباره تغییرات در صادرات نفت ایران در برهه بعد از رفع تحریم‌ها گفت ظرفیت تولید ما که به خاطر عدم سرمایه‌گذاری‌های خارجی محدود شده بود با مذاکرات به سرعت در حال بالا رفتن است و ظرفیت بالقوه ما طی چند ماه آینده تا ۵۰۰ هزار بشکه و تا سال آینده حتی تا یک میلیون بشکه هم هست اما به دلیل شرایط تحریم امکان صادرات نداشتیم و حالا دو کار را می‌توانیم انجام دهیم اول این که با برداشته شدن تحریم، ظرفیتی از تولید که توان صادرات آن را نداشتیم تولید و صادر می‌کنیم و دوم این که افزایش ظرفیت تولیدی که به دلیل تحریم وجود نداشت الان در حال انجام است.

نوبخت خاطرنشان کرد: بنابراین، برنامه‌ریزی ما برای سال آینده براساس روزانه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی طراحی کرده‌ایم.

نوبخت تأکید کرد که تا پایان امسال بیش از ۵۰۰ هزار بشکه افزایش صادرات خواهیم داشت.

سخنگوی دولت در خصوص این‌که آیا این نگرانی وجود ندارد که آمریکا بخواهد تحریم‌ها را دوباره به بهانه دیگر مانند موشک‌‌ها یا حقوق بشر علیه ایران اعمال کند، اظهار کرد: از شروط پذیرش برجام این بود که این موارد نمی‌تواند به بهانه‌های دیگر در لیست تحریم قرار گیرد و از این جهت‌، این‌‌ها را نقض برجام می‌دانیم.

وی درباره گزارش‌های مربوط به سفر احتمالی نخست وزیر ژاپن به ایران گفت که ژاپن یکی از شرکای خوب ایران است ولی تاریخ دقیقی برای این سفر مشخص نشده است و نخست وزیر ژاپن در آینده نزدیک به ایران سفر می‌کند.

 

نوبخت درباره برداشته شدن تحریم‌های بخش دریانوردی و کشتیرانی، خاطرنشان کرد: این بخش آزاد است، به خصوص بیمه آن‌ها، تحریم‌ها رفع شده است و به خصوص که این مورد، یکی از پیشرو‌‌ترین موارد تحریم بود.