ایران محل امن سرمایه‌گذاری خارجی

  مدیرعامل نخستین کارگزار ایرانی در انگلیس، پتانسیل اقتصاد ایران را بی‌نظیر دانست و گفت: ایران محل امنی برای سرمایه‌گذاری است. به گزارش میزان شاهین چراغی گفت: اگر شرکت‌هایی مانند ایرباس برای ایران تسهیلات لیزینگی و فروش اقساطی در نظر می‌گیرند به دلیل وجود ثبات و اطمینان در ایران است. وی افزود: تا زمانی که […]

 

مدیرعامل نخستین کارگزار ایرانی در انگلیس، پتانسیل اقتصاد ایران را بی‌نظیر دانست و گفت: ایران محل امنی برای سرمایه‌گذاری است.

به گزارش میزان شاهین چراغی گفت: اگر شرکت‌هایی مانند ایرباس برای ایران تسهیلات لیزینگی و فروش اقساطی در نظر می‌گیرند به دلیل وجود ثبات و اطمینان در ایران است.

وی افزود: تا زمانی که کشوری از ثبات سیاسی برخوردار نباشد در آن سرمایه‌گذاری کلان انجام نمی‌شود اما با امضای قراردادها، نگاه دنیا به ایران تغییر خواهد کرد و سرمایه‌گذاران خارجی نیز نسبت به افزایش منافع خود از سرمایه‌گذاری در کشور امیدوارتر می‌شوند.

وی سال ۹۵ را سال طلایی تاریخ اقتصادی کشور خواند و خاطرنشان ‌کرد: دولت با ورود به بازار پول توانسته است ضمن تنظیم نظام پولی؛ گام مؤثری در کاهش هزینه تأمین مالی ‌بردارد.

مدیرعامل نخستین کارگزار ایرانی در انگلیس با بیان این‌که ایران از بهترین قوانین برای حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی برخوردار است در عین حال اظهار ‌کرد: مشکل فعلی ما دو چیز است؛ اول این‌که نمی‌توانیم خوب خود را معرفی کنیم؛ دوم این‌که به ادبیات آن‌‌ها چندان آشنایی نداریم و افرادی که مسلط به فرهنگ آن‌‌ها باشند و بتوانند اطلاعات را عرضه کنند، بسیار کم هستند.

چراغی افزود: در بانکداری هنوز بسیاری از خدمات را نداریم. در بازار سرمایه نیز همین طور به عنوان نمونه یک مشتری نمی‌تواند از حساب سکه، پول را بیاورد و سهام بخرد؛ گویا این دو حساب برای دو فرد متفاوت است؛ در حالی که این در دنیا مرسوم نیست و هنگامی که شما وارد سامانه الکترونیکی بانکی می‌شوید، همه کارهای بیمه، ارز و معاملات را انجام می‌دهید و ما باید به این سمت برویم که بخشی از این، وظیفه سازمان بورس و بخشی وظیفه ماست.

وی با اشاره به برخی چالش‌های مالی در اقتصاد گفت: واقعیت این‌که نرخ هزینه‌های مالی در ایران به شدت بالاست اما اعتقاد من این است که سال ۹۵، سال درایت مدیرانی است که بتوانند هزینه‌های مالی شرکت‌های خود را کاهش دهند. بنابراین در سال جدید‌، هر کس بتواند روی هزینه مالی کار کند، نیازی به خط تولید ندارد.

 

چراغی درباره نقش بخش خصوصی در اقتصاد پسا تحریم نیز چنین اظهار‌کرد که اقتصادی که چند سال تحت تحریم‌های بسیار سخت بود، بخش خصوصی قدرتمندی ندارد؛ لذا دولت باید ابتدا معبر و گذر را در اقتصاد کشور بگشاید تا بعد از آن بخش خصوصی نیز وارد میدان شود و به رشد اقتصاد ملی کمک کند.