درمان فلج حرکتی با تراشه‌ای رایانه‌ای

    محققین ایرانی اوهایو در اقدامی شگفت آور با استفاده از فن‌آوری ذهن توانستند فلج حرکتی را درمان کنند. به گزارش مهر، علی رضایی، محقق دانشگاه اوهایو آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی، تراشه‌ای کامیپوتری را در قسمتی از مغز یک جوان ۲۴ ساله که به دلیل شیرجه دچار قطع نخاع شده بود، قرارداد و […]

 

 

محققین ایرانی اوهایو در اقدامی شگفت آور با استفاده از فن‌آوری ذهن توانستند فلج حرکتی را درمان کنند.

به گزارش مهر، علی رضایی، محقق دانشگاه اوهایو آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی، تراشه‌ای کامیپوتری را در قسمتی از مغز یک جوان ۲۴ ساله که به دلیل شیرجه دچار قطع نخاع شده بود، قرارداد و با نتایج شگفت آوری روبه‌رو شد.

بعد از گذشت تقریباً دو سال از آن عمل پیوند تراشه در مغز، رضایی با پیشرفت حرکتی قابل توجهی در شخص بیمار روبه‌رو شد.

این تراشه به یک رایانه متصل است و زمانی که شخص در مورد حرکت دادن دست خود فکر می‌کند، الگوریتم‌های کامپیوتر تفکرات او را رمزگشایی می‌کنند و آن‌ها را به پالس‌های الکتریکی که بر روی آستین او تعبیه شده است ترجمه می‌کند و می‌تواند عضلات دست خود را حرکت دهد.

اکنون با به‌کارگیری فن‌آوری ذهن این شخص می‌تواند بازی‌های کامپیوتری انجام دهد، شیشه بطری را بالا بگیرد و تلفن را‌ بردارد.

این محقق ایرانی بر این باور است که می‌توان با به‌کارگیری این تکنیک و توسعه بیش‌تر آن، افرادی که از ضایعه نخاعی رنج می‌برند را درمان کرد.

وی در این باره گفت: این فن‌آوری در حال حاضر در شرایط آزمایشگاهی مراحل پیشرفت خود را پشت سر می‌گذارد و امیدواریم که در آینده آن را به صورت وایرلس در آوریم.

 

همچنین به این فن‌آوری کاشت نخاعی هم گفته می‌شود.