دبیرکل کانون صرافان کشور:بازار آتی ارز، سرمایه‌های بلااستفاده در داخل کشور را به جریان می‌اندازد

  دبیرکل کانون صرافان کشور گفت: در حال حاضر معاملات آتی ارز نوسان‌های زیادی را تجربه می‌کند و به صورت غیررسمی در بازار انجام می‌شود. به گزارش مهر، عبدالامیر بیت‌لفطه درباره راه‌اندازی معاملات آتی ارز گفت: به دلیل وجود نوسانات نرخ ارز برخی تجار از ورود و سرمایه‌گذاری در بازار داخلی اجتناب می‌کنند و بسیاری […]

 

دبیرکل کانون صرافان کشور گفت: در حال حاضر معاملات آتی ارز نوسان‌های زیادی را تجربه می‌کند و به صورت غیررسمی در بازار انجام می‌شود.

به گزارش مهر، عبدالامیر بیت‌لفطه درباره راه‌اندازی معاملات آتی ارز گفت: به دلیل وجود نوسانات نرخ ارز برخی تجار از ورود و سرمایه‌گذاری در بازار داخلی اجتناب می‌کنند و بسیاری از سرمایه‌ها در داخل کشور بلااستفاده مانده است، بنابراین باید برنامه‌ای تدوین شود تا علاوه بر افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران داخلی، سرمایه‌گذاران خارجی هم برای ورود به بازار داخلی ترغیب شوند، بر همین اساس و در راستای خروج از رکود اقتصادی، ضرورت راه‌اندازی معاملات آتی ارز به میزان زیادی احساس می‌شود.

دبیرکل کانون صرافان کشور افزود: طی ماه‌ها و روزهای اخیر به دلیل نوسانات نرخ ارز مشکلات زیادی گریبان‌گیر فعالان بازار ارز شده است، بر این اساس راه‌اندازی معاملات آتی ارز با توجه به این‌که مطالعه و کارشناسی شده است، می‌تواند چشم‌انداز روشنی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار دهد.

به گفته وی، معاملات آتی ارز می‌تواند در ساماندهی بازار ارز و نرخ آن تأثیرگذار باشد و از حجم سفته بازی‌ها در معاملات نقدی بکاهد، از سوی دیگر معاملات آتی ارز در صورت حمایت کامل بانک مرکزی و دولت، به خصوص اکنون که تحریم‌ها علیه ایران رفع شده بدون شک سبب افزایش سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در صنایع مختلف می‌شود چرا که در این معاملات، یکی از ریسک‌های بزرگ سرمایه‌گذاران یعنی نوسانات نرخ ارز پوشش داده می‌شود و از همه مهم‌تر این‌که نقش واسطه در این میان کمرنگ تر خواهد شد.

دبیرکل کانون صرافان کشور همچنین در پاسخ به این پرسش که بازار آتی ارز قرار است در کدام نهاد راه‌اندازی شود، گفت: بورس کالا با توجه به تجربیات و سوابق موفق در معاملات آتی سکه که این بازار ثمرات فراوانی برای بازار طلا و سکه داشته است، مقدمات و زیرساخت‌های راه‌اندازی بازار آتی ارز را فراهم کرده و از این رو اگر بانک مرکزی به عنوان پایه اصلی بازار ارز نظارت کافی بر این بازار داشته باشد، دیگر جای بحثی باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به این‌که برنامه‌ریزان سیستم بانکی و دولت باید با تدوین آیین‌نامه‌ها، راه‌اندازی معاملات آتی ارز را مدیریت کنند، تأکید کرد: شورای عالی بورس با راه‌اندازی معاملات آتی ارز موافقت کرده و فعالان اقتصادی در انتظار استارت معاملات ارز در این سیستم هستند که تأکید می‌کنم این بازار به نفع کشور خواهد بود.

بیت‌لفطه همچنین به این سؤال که کانون صرافان چه نقشی در راه‌اندازی بازار آتی ارز می‌توانند داشته باشد، پاسخ داد: فعالان بازار ارز از جمله صرافی‌ها در انتظار راه‌اندازی این معاملات هستند و به عنوان بازوی این بازار در چارچوب قانونی و با هماهنگی بانک مرکزی اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر معاملات آتی ارز نوسان‌های زیادی را تجربه می‌کند و به صورت غیررسمی در بازار انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: به دلیل این‌که قوانین مشخصی در روند معاملات بازار آزاد وجود ندارد، بعضاً نوسان‌های کوتاه مدت ارز باعث می‌شود تا عده‌ای از معامله‌گران از این موقعیت‌ها استفادهای نامناسب و غیرقانونی ببرند که این موضوع مشکلات زیادی برای طرفین معامله ایجاد خواهد کرد اما با راه‌اندازی معاملات آتی ارز، قرارداد‌ها استاندارد و شفاف می‌شود و کلیه معاملات در بستر قانونمند بورس کالا صورت می‌گیرد.

بیت‌لفطه تأکید کرد: با این تفاسیر، اکثر فعالان، کارشناسان و بازیگران بازار ارز خواهان انجام معاملات در بازاری رسمی هستند که ریسک‌ها را به حداقل رسانده و شرایط مساعد را برای آنان فراهم کند.

دبیرکل کانون صرافان کشور در پایان گفت: معاملات آتی ارز ریسک‌ها را به حداقل می‌رساند و این موضوع مورد استقبال بخش دولتی و خصوصی است، چرا که بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی متقاضی ارز هستند و می‌توانند از معاملات آتی ارز و شفافیت در این بازار استفاده کنند.

 

وی گفت: راه‌اندازی معاملات آتی ارز می‌تواند علاوه بر ثبات نرخ ارز، در شفافیت و بهبود روند معاملات در بازار ارز تأثیر به‌سزایی داشته باشد، به‌طوری که تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی با پیش‌بینی از آینده، می‌توانند به آسانی وارد معاملات شده و از نگرانی‌هایشان نسبت به نوسانات قیمت ارز بکاهند.