پیش‌بینی عملکرد دلار در هفته پیش رو

  روز جمعه ارزش دلار در برابر یورو کاهش یافت، زیرا برخلاف قبل، خبرهایی که از اقتصاد آمریکا منتشر شد منفی بود. البته هفته گذشته در مجموع ارزش دلار در برابر یورو رشد کرد. به گزارش سایت جهان سهم، برای هفته پیش رو تحلیلگران در نظرسنجی‌ها، تغییرات ارزش دلار در برابر یورو، پوند انگلستان و […]

 

روز جمعه ارزش دلار در برابر یورو کاهش یافت، زیرا برخلاف قبل، خبرهایی که از اقتصاد آمریکا منتشر شد منفی بود. البته هفته گذشته در مجموع ارزش دلار در برابر یورو رشد کرد.

به گزارش سایت جهان سهم، برای هفته پیش رو تحلیلگران در نظرسنجی‌ها، تغییرات ارزش دلار در برابر یورو، پوند انگلستان و ین ژاپن را پیش‌بینی کرده‌اند و ما در ادامه ضمن اشاره به این نظرسنجی به بررسی شرایط بازار ارز‌ها می‌پردازیم.

هفته پیش، اغلب گزارش‌هایی که از اقتصاد آمریکا منتشر شد منفی بود البته مانند گذشته گزارش وزارت کار نشان داد وضعیت بازار کار آمریکا همچنان در حال بهتر شدن است. روز گذشته اعلام شد شاخص اعتماد مصرف‌کنندگان در ماه جاری میلادی به ۸۹٫۲ کاهش یافته است.

این رقم در ماه مارس ۹۲ بود. از سوی دیگر، میزان استفاده از ظرفیت تولید از ۷۵.۴ درصد در ماه فوریه به ۷۴.۸ درصد کاهش یافته و میزان تولید صنعتی در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه فوریه ۰٫۶درصد افول کرده است. این خبرهای منفی از اقتصاد آمریکا کافی بود تا ارزش دلار در برابر یورو کاهش یابد.

در هفته پیش رو، تعداد خبرهایی که از اقتصاد آمریکا منتشر می‌شود زیاد نیست و به همین دلیل تغییرات ارزش دلار عموماً تحت تأثیر تحولات هفته‌های اخیر قرار دارد. در هفته‌های اخیر اعضای کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا در سخنرانی‌های خود افزایش نرخ‌های بهره در آینده نزدیک را مناسب ندانسته‌اند زیرا معتقدند ضعف اقتصاد جهان بر اقتصاد آمریکا تأثیر منفی دارد و محدود شدن سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی آمریکا منطقی نیست.

هفته گذشته نرخ تورم در آمریکا در ماه مارس در مقیاس ماهانه تنها ۰٫۱ درصد اعلام شد. در مقیاس سالانه قیمت‌ها ۰٫۹ درصد رشد کرده‌اند که نسبت به پیش‌بینی اقتصاددان‌ها یعنی ۱٫۲درصد و رقم مربوط به ماه فوریه یعنی یک درصد پایین‌تر است. شاخص بهای تولیدکننده در ماه مارس در مقیاس ماهانه ۰٫۱درصد کاهش یافت در حالی که پیش‌بینی شده بود ۰٫۲درصد رشد کرده است.

در مقیاس سالانه نیز این شاخص ۰٫۱ درصد افول کرده در حالی که رشد ۰٫۳ درصدی برای آن پیش‌بینی شده بود. و در نهایت هفته گذشته اعلام شد خرده فروشی در ماه پیش نسبت به ماه فوریه ۰٫۳ درصد کاهش یافته درحالی که پیش‌بینی شده بود ۰٫۱ درصد رشد کند.

عاملی دیگری که روز جمعه سبب کاهش ارزش دلار شد افول قیمت نفت بود. قیمت نفت هفته پیش در مجموع رشد کرد اما روز جمعه کاهش یافت و سبب ریسک گریزی سرمایه‌گذاران شد، عاملی که به حرکت سرمایه‌ها به سمت ارز امن یعنی ین منجر شد و در نتیجه ارزش دلار تحت فشار قرار گرفت.

برای هفته پیش رو، داده‌های اقتصادی، سخنرانی برخی اعضای کمیته سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا و نتیجه نشست تولیدکنندگان بزرگ نفت در قطر، بر ارزش دلار تأثیر خواهند داشت.

 

در نظرسنجی از کارشناسان بازار ارز، ۵۴ درصد پیش‌بینی کرده‌اند این هفته ارزش دلار در برابر یورو رشد می‌کند. همچنین ۶۷ درصد پیش‌بینی کردند ارزش دلار در برابر ین افزایش خواهد یافت و ۸۳ درصد معتقد بودند ارزش دلار در برابر پوند انگلستان بالا خواهد رفت. بدین ترتیب انتظار می‌رود عملکرد دلار این هفته مثبت باشد.