فولاد همچنان در مسیر رشد تولید

    انجمن جهانی فولاد، چشم انداز کوتاه مدت (SRO) فولاد جهان را در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ منتشر کرد که در آن همچنان به رشد تولید این فلز تأکید شده است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، انجمن جهانی فولاد پیش‌بینی کرده است […]

 

 

انجمن جهانی فولاد، چشم انداز کوتاه مدت (SRO) فولاد جهان را در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ منتشر کرد که در آن همچنان به رشد تولید این فلز تأکید شده است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، انجمن جهانی فولاد پیش‌بینی کرده است که تقاضای جهانی فولاد به دنبال کاهش ۳ درصدی در سال ۲۰۱۵در سال ۲۰۱۶با ۰٫۸ درصد کاهش به ۱۴۴۸ میلیون تن برسد. اما در سال ۲۰۱۷ با ۴ درصد افزایش به ۱۴۹۴ میلیون تن خواهد رسید.

 مدیر کمیته اقتصادی انجمن جهانی فولاد گفت: محیط اقتصادی که صنعت فولاد با آن مواجه است با رکود چین که در سطح جهانی بر شاخص‌ها تأثیر گذاشته و منجر به ناپایداری بازارهای مالی و رشد کند تجارت جهانی و قیمت‌های پایین کالا‌ها شده، همچنان چالش برانگیز خواهد بود.

انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۶ تقاضای فولاد چین کاهش یابد درحالی که رشد آهسته اما یکنواخت برخی از مناطق اصلی مانند NAFTA و اتحادیه اروپا انتظار می‌رود. همچنین تقاضای فولاد در خارج از چین در سال ۲۰۱۶ رشد ۱٫۸ درصدی و در سال ۲۰۱۷ رشد ۳ درصدی خواهد داشت.

کاهش شدید فعالیت‌های بخش عمرانی منجر به کاهش در بخش‌های تولیدی شده است به ویژه در بخش محصولات فلزی و رشد کندتر بخش خودروسازی. بهبود بخش ساخت در آینده نزدیک پیش‌بینی نمی‌شود.

تقاضای فولاد چین در سال ۲۰۱۶ حدود ۴ درصد و در سال ۲۰۱۷ حدود ۳ درصد کاهش خواهد یافت.

کاهش سرمایه‌گذاری‌های بخش نفت و گاز و فشار هزینه‌های دولت تقاضای فولاد را در اقتصادهای وابسته به درآمدهای نفتی تحت تأثیر قرارداده است.

ماشین‌آلات مکانیکی، کالاهای فلزی و سایر بخش‌های حمل و نقل در حال تضعیف هستند اما بخش خودرو‌سازی به رشد خود ادامه خواهد داد که توسط تقاضای بالای بسیاری از کشور‌ها حمایت می‌شود.

در خارج از چین، انتظار می‌رود که بخش ساخت روند بهبود ملایم و یکنواختی را به ویژه در هند و مناطق منا(MENA) وآسه‌آن (ASEAN) حفظ کند.

تقاضای فولاد در برخی از اقتصادهای نوظهور پایین تر از حد انتظار است. صادرات کم، قیمت‌های پایین کالا، جریان‌های سرمایه و کاهش ارزش پول مشکلاتی را برای اقتصادهای نوظهور ایجاد کرده است. همچنین تنش‌های سیاسی و جغرافیایی نیز در بسیاری از اقتصادهای نوظهور وجود دارد.

اقتصاد برزیل به دلیل عدم اطمینان سیاسی با کاهش ۱۶٫۷ درصدی تقاضا در سال ۲۰۱۵مواجه شد و انتظار می‌رود که کاهش ۸٫۸ درصدی در سال ۲۰۱۶ و تنها افزایش ۳٫۱ درصدی را در سال ۲۰۱۷ رقم بزند.

تقاضای فولاد هند در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ رشد ۵٫۴ درصدی خواهد داشت و میزان تقاضای فولاد در سال ۲۰۱۷به ۸۸٫۳ میلیون تن خواهد رسید.

انتظار می‌رود در ترکیه نیز در سال ۲۰۱۶ افزایش ۳٫۳ درصدی و در سال ۲۰۱۷ افزایش ۳٫۲ درصدی در تقاضای فولاد وجود داشته باشد.

تقاضای فولاد در ASEAN5(تایلند، مالزی، ویتنام، اندونزی و فیلیپین) نرخ رشد ۶ درصدی را خواهد داشت و تقاضای فولاد در این کشور‌ها در سال ۲۰۱۷ به ۷۴٫۶ میلیون تن خواهد رسید.

پیش‌بینی می‌شود که تقاضای فولاد در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه به استثنای چین در سال ۲۰۱۶رشد ۱٫۸ درصدی و در سال ۲۰۱۷ رشد ۴٫۸ درصدی خواهد داشت. تقاضای فولاد در این اقتصاد‌ها در سال ۲۰۱۷ به ۴۵۷٫۱ میلیون تن می‌رسد که حدود ۳۰ درصد تقاضای فولاد جهان است.

در حالی که اقتصادهای توسعه یافته تحت تأثیر شرایط بد اقتصادی هستند انتظار می‌رود که روند بهبود پایداری را داشته باشند. تقاضای فولاد در این کشور‌ها در سال ۲۰۱۶ افزایش ۱٫۷ درصدی و در سال ۲۰۱۷ افزایش ۱٫۱ درصدی خواهد داشت.

 

همچنین تقاضای فولاد در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۱٫۴ درصد و ۱٫۷ درصد افزایش خواهد یافت. در آمریکا نیز به ترتیب ۳٫۲ درصد و۲٫۷ درصد افزایش خواهد یافت.