زنگنه خبر داد:بازگشت کارت سوخت به جیب مردم با بنزین دو نرخی

  نمی‌خواهم به پرونده کرسنت بپردازم  وزیر نفت گفت: اگر با مصوبه مجلس قیمت بنزین دو نرخی شود، بدون شک شاهد بازگشت کارت سوخت به جیب مردم خواهیم بود. به گزارش مهر، بیژن زنگنه اظهار داشت: عمر کارت سوخت برای گازوییل هنوز باقی است ولی برای بنزین خیر. زنگنه افزود: اگر با مصوبه مجلس قیمت […]

 

نمی‌خواهم به پرونده کرسنت بپردازم

 وزیر نفت گفت: اگر با مصوبه مجلس قیمت بنزین دو نرخی شود، بدون شک شاهد بازگشت کارت سوخت به جیب مردم خواهیم بود.

به گزارش مهر، بیژن زنگنه اظهار داشت: عمر کارت سوخت برای گازوییل هنوز باقی است ولی برای بنزین خیر.

زنگنه افزود: اگر با مصوبه مجلس قیمت بنزین دو نرخی شود، بدون شک شاهد بازگشت کارت سوخت به جیب مردم خواهیم بود.

وی تصریح کرد: کاهش مصرف سوخت با مکانیزه کردن مصرف خودروهای تولید داخل محقق می‌شود نه با سهمیه‌بندی سوخت در پمپ‌های سطح کشور.

وزیر نفت از سرگردانی قیمت بنزین در مجلس خبر داد و افزود: با وجود این‌که قیمت بنزین با دو نرخ ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان دست و پنجه نرم می‌کند، من با دو نرخی شدن قیمت سوخت با سهمیه‌بندی آن موافق نیستم.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: اگر فاز اول ستاره خلیج‌فارس راه‌اندازی شود دیگر نیازی به وارد کردن بنزین نداریم و شاید نیازی به سهمیه‌بندی آن نباشد.

زنگنه ادامه داد: تاکنون فاز اول ستاره خلیج‌فارس با ۹۰ درصد پیشرفت همراه بوده و درصدد راه‌اندازی بخش تقطیر و تولید بنزین این فاز هستیم.

به گزارش مهر، در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی درباره قیمت‌گذاری بنزین تصمیم‌گیری شد. براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، قیمت بنزین در قالب سهمیه‌ هر خودرو به میزان فعلی باقی خواهد ماند و میزان سهمیه را نیز دولت معین خواهد کرد.

قیمت بنزین برای مصارف بالاتر از سهمیه و یا با استفاده از کارت جایگاهداران نیز براساس قیمت فوب خلیج‌فارس (قیمت بر روی عرشه کشتی) و هزینه‌های حمل و توزیع توسط دولت مشخص خواهد شد.

بر اساس این گزارش، این مصوبه کمیسیون تلفیق برای تبدیل شدن به قانون باید در صحن مجلس به تصویب برسد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر پرونده کرسنت گفت: نمی‌خواهم به این موضوع بپردازم و جوابی هم به آن نمی‌دهم. زنگنه تصریح کرد: شرکت شل دو میلیارد بدهی خود را به ایران پرداخته و در حال حاضر ایتالیا و یونان هنوز به ایران بدهی دارند.

وزیر نفت با اشاره به وجود دونوع قرارداد سرمایه‌گذاری و پیمانکاری در وزارت نفت و ایرادهای سازمان بازرسی، تصریح کرد: برخی از ایرادات رفع شده و در بخشی دیگر هم به سازمان بازرسی پیشنهادهایی داده‌ایم.

زنگنه درباره نحوه قیمت‌گذاری نفت ایران اظهار داشت: معمولاً قیمت نفت ما یک یا یک‌ونیم دلار پایین تر از سبد اوپک است. وی درباره تحریم‌ها اضافه کرد: از نظر بازاریابی تحریم‌ها برداشته شده است.

به گفته وی، در گذشته ما تنها اجازه داشتیم به ۵ کشور نفت بفروشیم در حالی که الان به اروپا و آمریکا نفت می‌فروشیم.

وزیر نفت، برگشتن ایران به جمع کشورهای اوپک را حقی طبیعی برای کشورمان خواند و گفت: ایران در کاهش تولید نفت منطقه نقشی نداشته و دستخوش تحریم‌های ناعادلانه بوده است.

وی همچنین از افزایش تولید و رساندن ظرفیت یک میلیون بشکه فازهای نفتی سیراف و ستاره خلیج‌فارس خبر داد و افزود: در پرداختن به موضوعاتی که به میادین مشترک پارس جنوبی مربوط می‌شود و در اقتصاد مقاومتی هم به آن تأکید شده، به درستی و با سرعت و قدرت به پیش رفته‌ایم.

وزیر نفت گفت: یکی از موضوعات با اهمیت در سال ۹۵ توجه ویژه به اقتصاد دانش‌بنیان است، هرچه ما در این زمینه قوی‌تر شویم میزان استخراجمان نیز به همان اندازه بیش‌تر می‌شود. بیژن زنگنه اظهار داشت: از جمله اهداف مهم ما در امسال که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مزین شده، افزایش میزان تولید است.

وی خاطر نشان کرد: نکته دیگر پرهیز از خام فروشی و تکمیل ظرفیت است که پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در این راستا قرار است به بهره‌برداری برسد. وزیر نفت تأکید کرد: ما در همه قراردادهای مان با شرکت‌های خارجی، دانشگاه‌های کشور را هم درگیر می‌کنیم؛ در حقیقت دانشگاه‌ها، بازوی قدرتمند ما هستند و مشاور اصلی ما در این قراردادهای مهم به حساب می‌آیند.

 

زنگنه در ادامه تأکید کرد: از آن جا که قرار نیست ایران طرح فریز نفتی را امضا کند، بنابراین ضرورتی برای حضور نماینده ایران در این نشست وجود ندارد.

وی افزود: ما به این نتیجه رسیدیم که نشست دوحه برای کسانی است که می‌خواهند طرح فریز نفتی را امضا کنند و اگر می‌خواستیم نماینده‌ای از ایران در این نشست حضور داشته باشد، برای این بود که حمایت خود را از این طرح نشان دهیم.

زنگنه در این باره که انتشار خبر حاضر نشدن شما در این نشست سبب شد قیمت نفت بیش از یک دلار کاهش یابد، گفت: ممکن است هر گونه اتفاقی بیفتد اما مهم‌ترین موضوع برای ما این است که تحت هیچ شرایطی نمی‌توانیم از حق و سهم تاریخی خود از بازار نفت صرفنظر کنیم.

وزیر نفت تأکید کرد: ایران تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند از حق و سهم تاریخی خود از بازارهای جهانی نفت خام صرفنظر کند. وی خاطرنشان کرد: طرح فریز یا منجمد کردن تولید نفت خام در سطح ماه ژانویه ۲۰۱۶، در نشست ۴ جانبه وزیران نفت و انرژی روسیه، ونزوئلا، قطر و عربستان ماه فوریه امسال در دوحه مطرح شد، در این نشست تصمیم گرفته شد برای سامان دادن بازار و برای این که نبود تعادل میان عرضه و تقاضا از میان رود (هم اکنون بیش از ۲ میلیون بشکه مازاد نفت در بازار وجود دارد) تولید نفت در سطح ماه ژانویه ۲۰۱۶ تثبیت شود.

وزیر نفت تصریح کرد: در این طرح برای نخستین بار یک همکاری جدی، مؤثر و سازنده میان تولیدکنندگان اوپک و بخشی از تولیدکنندگان غیرعضو این سازمان به وجود آمده است.

وی گفت: روسیه، بزرگ‌ترین تولید کننده نفت دنیا و یکی از تولیدکنندگان بزرگ غیرعضو اوپک پیش از این حاضر نبود با اوپکی‌ها همکاری کند و این آغاز همکاری مناسبی است، به تبعیت مسکو برخی کشورهای دیگر غیرعضو اوپک نیز حاضر شدند با اعضای اوپک همکاری کنند.

زنگنه تصریح کرد: با کاهش قیمت نفت عده‌ای از اعضای اوپک اعتقاد داشتند که باید بازار را به حال خود ر‌ها کرد و این سازمان نباید درباره قیمت تصمیم بگیرد، اما هم اکنون اعضا به این نتیجه رسیدند که باید برای بهبود وضع بازار اقدامی کرد که این تصمیم‌گیری جای خوشامد دارد.

 

وزیر نفت با تأکید بر این‌که ایران از طرح فریز نفتی حمایت می‌کند اما آن را کافی نمی‌داند، یادآور شد: ما به اعضای اوپک و برخی کشورهای غیرعضو اوپک همچون روسیه که با ما در ارتباط بودند، گفتیم که باید واقعیت بازگشت نفت ایران را به بازار درک کنند، زیرا اگر ایران بخواهد تولید نفت را در سطح ماه ژانویه تثبیت کند، بدان معناست که هیچ اتفاقی در رفع تحریم‌های این کشور نیفتاده است.