با تصمیم هیأت دولت،ذرت و جو کشور امسال در بورس کالا عرضه می‌شود

  در جلسه هیأت دولت، عرضه دو محصول جو و ذرت تولیدی کلیه استان‌های کشور در بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت که حاکی از اعتماد دولت به بازار سرمایه است. به گزارش ایسنا، هیأت دولت به منظور کمک به ارتقای کیفی محصولات و تولیدات کشاورزی و نیز امکان تأمین مالی مورد نیاز با […]

 

در جلسه هیأت دولت، عرضه دو محصول جو و ذرت تولیدی کلیه استان‌های کشور در بورس کالای ایران مورد تصویب قرار گرفت که حاکی از اعتماد دولت به بازار سرمایه است.

به گزارش ایسنا، هیأت دولت به منظور کمک به ارتقای کیفی محصولات و تولیدات کشاورزی و نیز امکان تأمین مالی مورد نیاز با استفاده از نقدینگی موجود خریداران و سیستم بانکی، محصولات ذرت و جو را در کلیه استان‌ها به منظور عرضه در بورس کالای ایران در سال ۱۳۹۵ تعیین کرد.

اعتماد دولت به بازار سرمایه

براساس این گزارش، اجرای موفقیت‌آمیز طرح قیمت تضمینی بر روی محصول ذرت استان خوزستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده ذرت در کشور طی سال گذشته که با همکاری بورس کالای ایران و وزارت جهاد کشاورزی و نهادهای زیرمجموعه محقق شد، دولت را بر آن داشت تا در سال جاری عرضه دو محصول جو و ذرت تولیدی کلیه استان‌های کشور را به بورس کالای ایران بسپارد که حاکی از اعتماد دولت به بازار سرمایه است.

این گزارش حاکی است، سال ۱۳۹۴ هیأت دولت به‌صورت پایلوت و آزمایشی عرضه جو استان کرمانشاه و ذرت استان خوزستان را در بورس کالای ایران مورد تصویب قرارداد که در پی اجرای طرح در استان خوزستان افزون بر ۱۹۰ هزار تن ذرت به ارزش بیش از یک‌هزار و ۱۹۲ میلیارد ریال از محصولات کشاورزان ذرت کار خوزستانی در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت.

دستاوردهای طرح قیمت تضمینی در اقتصاد ملی

 

بنا بر اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران به گفته کارشناسان از جمله دستاوردهای اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی در قالب طرح قیمت تضمینی در عرصه اقتصاد ملی می‌توان به کاهش بار مالی دولت، حمایت کارآمدتر از بخش کشاورزی، محدود شدن فعالیت‌های غیرمولد و ارتقای شفافیت اشاره کرد. ضمن آنکه در بخش کشاورزی نیز با اجرای این طرح ملی، ارتقای استاندارد محصولات کشاورزی و کاهش ضایعات به واسطه دقت بیش‌تر در کنترل کیفیت محصول، پرداخت به موقع وجوه کشاورزان، آشنایی کشاورزان با مزیت‌های بازارهای مالی و فراهم شدن امکان ایجاد زمینه برنامه‌ریزی بهتر برای کشت سال‌های بعد حاصل می‌شود.