مدیرعامل شرکت متن خبر داد:٨٠٠ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار یک میدان نفتی

  مدیرعامل شرکت متن با ابراز امیدواری نسبت به مشخص شدن تکلیف توسعه فاز٢ میدان‌های آزادگان شمالی و یادآوران، گفت: درصورتی که با شرکت‌های چینی به توافق نرسیم این میدان‌ها در قالب قراردادهای IPC توسعه می‌یابند. به گزارش شانا، عبدالرضا حاجی حسین نژاد، با اشاره به تحقق تولید ١٦٠ هزار بشکه‌ای از میدان‌های آزادگان شمالی […]

 

مدیرعامل شرکت متن با ابراز امیدواری نسبت به مشخص شدن تکلیف توسعه فاز٢ میدان‌های آزادگان شمالی و یادآوران، گفت: درصورتی که با شرکت‌های چینی به توافق نرسیم این میدان‌ها در قالب قراردادهای IPC توسعه می‌یابند.

به گزارش شانا، عبدالرضا حاجی حسین نژاد، با اشاره به تحقق تولید ١٦٠ هزار بشکه‌ای از میدان‌های آزادگان شمالی و یادآوران، اظهارکرد: ظرفیت تولید میدان‌های آزادگان شمالی و یادآوران افزایش یافته است و آماده تولید هستیم.

وی درباره توسعه فاز ٢ میدان آزادگان شمالی، گفت: امیدوارم تکلیف فاز ٢ این میدان هرچه سریعتر مشخص شود، همان طور که قبلا هم اعلام شده چنان‌چه با شرکت CNPCIبرای توسعه این فاز به توافق نرسیم این میدان در قالب قراردادهای IPC توسعه می‌یابد.

مدیرعامل شرکت متن درباره توسعه فاز ٢ میدان یادآوران با بیان این که بحث‌های فنی مربوط به MDP نهایی شده است، اظهارکرد: هم‌اکنون در حال مذاکره با شرکت ساینوپک برای اجرای فاز ٢ هستیم.

وی با تأکید بر تعیین تکلیف هرچه سریع تر اجرای این فاز، ادامه داد: توسعه میدان یادآوران به دلیل مشترک بودن میدان و حجم بالای ذخایر آن برای شرکت نفت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

حسین نژاد با بیان این که توسعه فاز ٢ میدان یادآوران در صورت توافق با شرکت ساینوپک چین به صورت بیع متقابل خواهد بود، گفت: چنان‌چه با آن‌‌ها به توافق نرسیم این پروژه در قالب قراردادهای IPC ‌توسعه خواهد یافت.

وی افزود: در فاز ٢، تولید این میدان از ٨٥ هزار بشکه در روز به ١٨٠ هزار بشکه افزایش می‌یابد. ضمن این که ظرفیت کارخانه فرآورش در حال حاضر ١٣٠ هزار بشکه است که برای افزایش ٥٠ هزار بشکه‌ای در فاز ٢ کار دشواری پیش روی پیمانکار نیست.

حاجی حسین نژاد درباره امضای قرارداد محرمانگی با شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز ٢ آزادگان جنوبی، گفت: براساس قرارداد با شرکت فرانسوی توتال، آن شرکت متعهد می‌شود تا اطلاعات فنی میدان را در اختیار شرکت دیگری قرار ندهد و این عمل به معنای امضای قرارداد محرمانه نیست.

وی درباره اجرای واحد فرآورشی فاز نخست میدان آزادگان جنوبی نیز تصریح کرد: تصمیم بر این است که اجرای این واحد به صورت مشارکت شرکت‌های خارجی و داخلی باشد؛ منتها تأمین مالی احتمالاً از سوی شرکت نفت انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت متن گفت: چنان‌چه منابع مالی برای توسعه آزادگان جنوبی تأمین شود، امکان اتمام پروژه در نیمه نخست سال ٩٧ و تولید ٣٢٠ هزار بشکه‌ای از این میدان مشترک فراهم شود. ضمن این‌که در طول این مدت نیز به صورت تدریجی تولید از میدان فوق افزایش خواهد یافت.

وی درباره توسعه میدان یاران شمالی نیز گفت: پیش‌بینی می‌شود در نیمه نخست امسال تولید از این میدان با ظرفیت ٣٠ هزار بشکه در روز محقق شود.

حسین‌نژاد درباره طرح توسعه میدان آذر با اشاره به عقب بودن اجرای طرح از برنامه به دلیل مشکلات مالی، تصریح کرد: خوشبختانه پارسال ٨٠٠ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار این پروژه قرار گرفت، امیدواریم در نیمه دوم امسال تولید زودهنگام از میدان آذر به میزان ٣٠ هزار بشکه در روز عملی شود.

وی با اشاره به فعالیت ٣٩ دکل در غرب کارون (میدان‌های آزادگان جنوبی، یاران شمالی و جنوبی) در سال ٩٤، تصریح کرد: چنان‌چه امسال فاز ٢ میدان یادآوران و آزادگان شمالی تعیین تکلیف شود، تعداد دکل‌های به‌کار گرفته شده در این میدان نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

به گفته حاجی حسین‌نژاد پارسال شرکت ملی نفت ایران از منابع خود برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی و یاران جنوبی و نیز تلنبه خانه غرب کارون منابع لازم را اختصاص داده است.

 

وی درباره بهره‌برداری از مخازن ذخیره‌سازی استراتژیک نیز گفت: امسال مخازن بتونی ذخیره‌سازی گوره با ظرفیت ۴ میلیون بشکه نفت خام و همچنین مخازن امیدیه با ظرفیت یک میلیون بشکه نفت در مدار قرار خواهد گرفت.