صادرات گاز مایع ایران آزاد شد

  دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به لغو کامل تحریم صادرات گاز مایع ایران، اعلام کرد: هم‌اکنون ایران یک تن گاز مایع بدون مشتری هم ندارد. احمد مهدوی در گفت‌و‌گو با مهر درباره آخرین وضعیت صادرات گاز مایع ایران، گفت: با اجرایی شدن برجام، تحریم صادرات گاز مایع ایران هم به‌طور کامل لغو […]

 

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به لغو کامل تحریم صادرات گاز مایع ایران، اعلام کرد: هم‌اکنون ایران یک تن گاز مایع بدون مشتری هم ندارد.

احمد مهدوی در گفت‌و‌گو با مهر درباره آخرین وضعیت صادرات گاز مایع ایران، گفت: با اجرایی شدن برجام، تحریم صادرات گاز مایع ایران هم به‌طور کامل لغو شده است.

دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با تأکید بر این‌که هم اکنون تمامی گاز مایع تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی پس از تأمین نیازهای داخلی روانه بازار جهانی می‌شود، تصریح کرد: بر این اساس، ورود کشتی‌های خارجی حمل گاز مایع به بنادر و پایانه‌های کشور آزاد شده است.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که در دوران تحریم به دلیل خاص بودن کشتی‌های حمل گاز مایع، تولید و صادرات این محصول به پاشنه آشیل برخی از مجتمع‌های پتروشیمی کشور تبدیل شده بود، اظهار‌داشت: این در حالی است که در حال حاضر هیچ‌گونه محدودیت و مشکلی برای صادرات گاز مایع تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی ایران وجود ندارد.

مهدوی با یادآوری این‌که با لغو تحریم‌ها، در شرایط فعلی حتی یک تن محصول گاز مایع بدون مشتری در مخازن مجتمع‌های پتروشیمی کشور وجود ندارد، بیان کرد: تمامی محموله‌های گاز مایع فروخته شده است.

دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با یادآوری این‌که بخشی از گازمایع تولیدی توسط کشتی‌های گازبر خریداری شده توسط بخش خصوصی ایران و مابقی آن توسط کشتی‌های خارجی به بازارهای صادراتی انتقال داده می‌شود، تأکید کرد: با این وجود، هم‌اکنون مشکلاتی برای تأمین پوشش بیمه‌ای کشتی‌های حامل محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران وجود دارد.

به گزارش مهر، اولین کشتی حامل محصولات پتروشیمی اروپایی روز گذشته در پایانه پتروشیمی پارس در عسلویه پهلوگیری و اقدام به بارگیری محصولات پتروشیمی ایران کرد.

بر این اساس این کشتی متعلق به یک شرکت از ایتالیا بوده که در پایانه پتروشیمی پارس در عسلویه پهلوگیری و محصولات شیمیایی مایع تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی علسویه را بارگیری کرده است.

 

با پهلوگیری این کشتی ایتالیایی برای نخستین بار در دوران پساتحریم یک کشتی اروپایی وارد پایانه پتروشیمی پارس عسلویه شده است و پیش‌بینی می‌شود به زودی کشتی‌های سایر شرکت‌های اروپایی هم وارد بزرگ‌‌ترین پایانه پتروشیمی ایران شوند.