اظهارات سیف در آمریکا تداوم هدف تأکید شده در برجام است

    یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: پیام صریح رییس کل بانک مرکزی در آمریکا تأکید بر باز شدن مسیر تعامل آزاد ایران با نظام مالی بین‌المللی و تضمین دسترسی ایران به این نظام مالی به عنوان یکی از مهم‌‌ترین اصول برجام است.به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت […]

    یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: پیام صریح رییس کل بانک مرکزی در آمریکا تأکید بر باز شدن مسیر تعامل آزاد ایران با نظام مالی بین‌المللی و تضمین دسترسی ایران به این نظام مالی به عنوان یکی از مهم‌‌ترین اصول برجام است.به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: اگر خواسته باشیم که یک جمله از صحبت‌های سیف در آمریکا را از چارچوب اصلی بحث آن خارج کنیم و بعد حول و حوش آن یک کار تبلیغاتی علیه کلیت برجام و نفی دستاوردهای آن انجام دهیم، خب این بحث دیگری‌ است. اما برای درک کامل یک کلام، باید علاوه بر منطق، به مفهوم (به معنای دقیق زبان‌شناختی آن) و چارچوب آن کلام هم دقت کافی نمود. واقعاً هر کسی تمامی مطالب بیش از یک ساعت گفت‌و‌گو و پاسخ به سؤالات در شورای روابط خارجی و بعد هم مصاحبه سیف با یکی از شبکه‌ها در آمریکا را دنبال کند مطالب وی را خیلی روشن و واضح درک خواهد کرد.

مطالب سیف همه ناظر بر نیاز به تضمین دسترسی ایران به نظام تجارت بین‌المللی، ضرورت امکان دسترسی ایران به دلار در تبادلات بین‌المللی و ضرورت اعطای تضمین‌های کافی آمریکا به بانک‌های بزرگ اروپایی برای کار با ایران بوده‌اند که به خوبی توسط ایشان به عنوان عالی‌‌ترین مقام بانکی کشور مطرح شده‌اند.

این‌که تلاش شود مطلب محوری او که دستاوردهای برجام در این حوزه‌های دسترسی ایران به دلار و تضمین کار بانک‌های بزرگ اروپایی با ایران خیلی کم بوده است، به کلیت برجام تسری یابد قطعاً نادرست است و با صحبت‌های او اصلاً همخوانی ندارد.

تأکید سیف این بوده است که عواید ایران در این حوزه‌ها از اجرای برجام بسیار ناچیز بوده است زیرا که بانک‌های بزرگ اروپایی از تبدیل درآمدهای آزاد شده ایران به دلار و حتی یورو استنکاف می‌ورزند. تبدیل این ذخایر ارزی از مثلاً ین ژاپن و یا درهم امارات و یا ریال عمان به یورو و دلار نیاز به تأیید نظام بانکی آمریکا دارد که این کار هنوز انجام نمی‌گیرد. این به منزله آن نیست که ذخایر مسدود شده ما در خارج آزاد نشده و در اختیار بانک مرکزی نباشند، چرا که این منابع که در کشورهای وارد‌کننده نفت ایران و به‌طور عمده در ژاپن، چین، کره‌جنوبی و هند می‌باشند از روز اول اجرای برجام همگی آزاد و در اختیار بانک مرکزی ایران قرار گرفته‌اند، بلکه منظورآن است که این ذخایر و دیگر منابع مالی کشورمان باید بتوانند به دلار یا دیگر ارزهای موردنظر ایران تبدیل و به راحتی با مشارکت بانک‌های بزرگ اروپایی و نه الزاماً نظام مالی آمریکا در تبادلات ما با نظام مالی بین‌المللی به چرخش مالی در آیند. این چرخش مالی در حال حاضر به علت عدم همکاری آمریکا دچار مشکل است.

متأسفانه طرح این موضوعات مهم که به صریح‌‌‌ترین بیان لازم توسط سیف در گفت‌وگوهایشان با مقامات و مؤسسات آمریکایی تشریح گردید با تلاش خیلی شتابزده برخی رسانه‌ها در داخل کشور به نفی دستاوردهای برجام قلب واقعیت گردید.

دستاوردهای حاصله کشور از اجرای تفاهم ژنو و برجام در حوزه‌های مختلف همچون فراهم شدن فضای رونق فعالیت‌های اقتصادی و فضای کسب و کار نسبت به فضای محدودیت و تحریم در گذشته، آزاد شدن ذخایر مسدود شده کشور، لغو تحریم‌های صادرات نفت که به افزایش سریع صادرات نفت و گاز کشور و انعقاد قراردادهای جدید در این حوزه انجامی‌ده است، فعالیت دوباره صنعت خودرو به عنوان یک صنعت مادر، افزایش قابل توجه صادرات پتروشیمی و دیگر صنایع کشور، احیای ناوگان هوایی و هواپیمایی و از سرگیری ارتباطات بانکی کشور با بانک‌های متعدد در سطح جهان، راه‌اندازی سوئیفت و ده‌ها مورد دیگر که کشورمان برای ایجاد پویایی در بخش صنعت و اقتصاد نیاز مبرمی به آن‌‌ها دارد، چیزهایی نیستند که چندان نیازی به یادآوری داشته باشند و سیف همواره در صحبت‌‌ها و مصاحبه‌های قبلی خود مکرر به آن‌‌ها اشاره نموده‌اند و تلاش برای نفی آن‌‌ها از سوی وی بسیار بیهوده می‌نماید.

ثانیاً سیف برای اولین بار نیست که دیدگاه‌های خود در خصوص اجرای برجام را مطرح می‌کنند. سیف نه ناظری بی‌طرف بلکه حداقل از همان زمان مذاکرات تفاهم ژنو که به عنوان تیم مذاکرات هسته‌ای خدمت وی می‌رسیدیم خود از مجریان و دست‌اندرکاران ارشد کشور در تدوین و اجرای سیاست‌های بانکی کشور هم در مرحله مذاکرات ژنو و سپس اجرای تفاهم ژنو و بعد هم در دوره مذاکرات و اجرای برجام بوده‌اند.

او به عنوان ریاست عالی‌‌ترین نهاد برنامه‌ریزی ارزی کشور در طول زمان دولت جدید همواره با نگاهی عمیق و برنامه محور لغو تحریم‌های بانکی و مالی از جمله لغو تحریم بانک مرکزی و آزاد‌سازی ذخایر ارزی کشور بر اساس تفاهم ژنو و برجام را مهم‌‌ترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای کشورمان می‌دانستند که بانک مرکزی را قادر خواهد نمود که با تثبیت نرخ ارز در سطح ملی، به تک‌نرخی شدن ارز در سال جدید به عنوان یک عامل مهم در ایجاد ثبات در بازار پولی کشور و متعاقب آن تثبیت شرایط اقتصادی کشور مبادرت نماید. در واقع هیچ‌کس همچون وی دستاوردهای برجام را برای کشورمان عینی‌تر نمی‌دیدند و حمایت‌های ایشان در مسیر مذاکرات و به ویژه در دوره بعد از اجرای برجام برای بهره‌گیری از توان کشور در استفاده از فرصت‌های ایجاد شده برای نظام بانکی و مالی کشور همواره کلیدی بوده است.

 

پیام صریح او در آمریکا چه در ملاقات‌های خصوصی و چه در صحبت‌های عمومی تأکید بر باز شدن مسیر تعامل آزاد ایران با نظام مالی بین‌المللی و تضمین دسترسی ایران به این نظام مالی به عنوان یکی از مهم‌‌ترین اصول برجام است. اظهارات ایشان تداوم همان هدفی است که در برجام تأکید شده است و همه مقامات عالی کشور به دنبال اجرای سریع آن هستند. تأکیدات ظریف بر این موضوع در اظهارات و مصاحبه مطبوعاتی او با موگرینی و سپس اشارات به همین موضوع در صحبت‌های شخص موگرینی همه نشان می‌دهند که ضرورت حل شدن این مشکل به عنوان یک مانع در مراودات اقتصادی ایران به ویژه با کشورهای اروپا و آسیا یک اولویت مهم برای ایران در جهت اجرای کامل برجام می‌باشد که در عالی‌‌ترین سطح در دستور کار مذاکرات کشورمان با اروپا و آمریکا قرار دارد.