راه‌اندازی معاملات آتی ارز همزمان با تک نرخی شدن ارز

  با توجه به این‌که یکسان‌سازی نرخ ارز توسط دولت و بانک مرکزی در حال انجام است، زمان مناسبی برای راه‌اندازی معاملات آتی ارز در بورس کالا به وجود آمده تا بتوانیم ریسک ناشی از معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها را کنترل کنیم. به گزارش ایلنا، سجاد جلیلی، کارشناس بازار سرمایه در خصوص راه‌اندازی معاملات آتی ارز […]

 

با توجه به این‌که یکسان‌سازی نرخ ارز توسط دولت و بانک مرکزی در حال انجام است، زمان مناسبی برای راه‌اندازی معاملات آتی ارز در بورس کالا به وجود آمده تا بتوانیم ریسک ناشی از معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها را کنترل کنیم.

به گزارش ایلنا، سجاد جلیلی، کارشناس بازار سرمایه در خصوص راه‌اندازی معاملات آتی ارز گفت: برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور و همچنین اطمینان خاطر در سرمایه‌گذاری‌های داخلی به راه‌اندازی معاملات آتی ارز به منظور پوشش ریسک نوسانان نرخ ارز نیاز مبرم داریم.

مدیرکالایی کارگزاری آگاه افزود: باتوجه به این‌که تحریم‌ها لغو شده و سرمایه‌گذاران خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند، باید بتوانیم از طریق ابزارهای مالی دغدغه آن‌ها نسبت به نوسانات نرخ ارز را پوشش دهیم که در این زمینه، راه‌اندازی بازار آتی ارز که در شورای عالی بورس نیز تصویب شده است، باید در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهار داشت: با راه‌اندازی معاملات آتی ارز، ریسک سرمایه‌گذاری‌ها کاهش یافته و نوسانات بازار برای فعالان این حوزه ملموس تر خواهد شد؛ از سوی دیگر به دلیل انتقال بخشی از سفته‌بازی‌ها از معاملات نقدی به معاملات کاغذی، نوسان قیمت‌ها منطقی‌تر خواهد شد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، با توجه به این‌که یکسان‌سازی نرخ ارز توسط دولت در حال انجام است، زمان مناسبی برای راه‌اندازی معاملات آتی ارز در بورس کالا به وجود آمده تا بتوانیم ریسک ناشی از معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها را کنترل کنیم.

وی با اشاره به این‌که سرمایه‌گذاران خارجی، صرافی‌ها و فعالان اقتصادی علاقه‌مند به ورود به معاملات آتی ارز هستند، خاطر نشان کرد: راه‌اندازی معاملات آتی ارز سبب شفافیت نرخ ارز می‌شود، از سوی دیگر شیوه ورود سفته بازان نیز به بازار ارز تغییر خواهد کرد.

مدیرکالایی کارگزاری آگاه در ادامه افزود: با کاهش سفته بازان در بازار نقدی ارز و ورود این گروه به معاملات آتی ارز، تأثیر گذاری آن‌ها بر نرخ ارز کمرنگ می‌شود و به این ترتیب شاهد معاملاتی شفاف تر خواهیم بود.

 

به گفته جلیلی، حرکت به سمت اقتصاد آزاد و مدیریت بازار‌ها براساس مکانیسم بازار از اهداف دولت است، در همین راستا اگر قرار است بانک مرکزی به عنوان متولی بازار ارز کشور در معاملات آتی ارز در بورس کالای دخالت کند، این موضوع باید براساس مکانیسم بازار انجام می‌شود که این روند در کل دنیا نیز رخ می‌دهد.