هکر‌ها فقط به شماره تلفن شما نیاز دارند!

  هکر‌ها بازهم نشان دادند با وجود تدابیر امنیتی متعدد در گوشی‌های هوشمند امروزی، فقط چیزی که برای تشخیص مکان و استراق سمع مکالمات تلفنی و پیام‌های کاربران نیاز دارند، شماره تلفن همراه آنان است. به گزارش ایرنا از ساینس، در این شیوه از قابلیت‌های یکی از خدمات تبادل اطلاعات در شبکه تلفن همراه موسوم […]

 

هکر‌ها بازهم نشان دادند با وجود تدابیر امنیتی متعدد در گوشی‌های هوشمند امروزی، فقط چیزی که برای تشخیص مکان و استراق سمع مکالمات تلفنی و پیام‌های کاربران نیاز دارند، شماره تلفن همراه آنان است.

به گزارش ایرنا از ساینس، در این شیوه از قابلیت‌های یکی از خدمات تبادل اطلاعات در شبکه تلفن همراه موسوم به (Signalling System No.7 (SS7 بهره‌برداری می‌شود. هنگام برقراری تماس یا ارسال پیغام در شبکه، SS7 جزییات تماس از جمله ترجمه شماره تلفن، انتقال پیغام متنی، محاسبه هزینه تماس و برقرار ارتباط کاربر و شبکه را انجام می‌دهد.

هکر‌ها از طریق دسترسی به خدمت SS7 و تنها با استفاده از شماره تلفن همراه به عنوان شناسه، به سادگی می‌توانند موقعیت گوشی تلفن را بیابند، پیام‌های ارسال و دریافت شده و همچنین سوابق قبلی آن‌ها را ببینند، مکالمات تلفنی را شنود و ضبط کنند.

نکته قابل توجه این است که در شیوه مورد بحث، هکر با تجهیزات و قابلیت‌های گوشی تلفن همراه کاری ندارد، بلکه او از طریق شبکه تلفن همراه که تحت کنترل هیچ یک از کاربران نیست، به اطلاعات موردنظر خود دسترسی می‌یابد و شماره تلفن کاربر تنها نقش یک شناسه را ایفا می‌کند.

 

این شیوه دسترسی به اطلاعات، راهکاری است که می‌تواند به عنوان یک ابزار کاربردی برای شناسایی و ردگیری اهداف احتمالی، مورد استفاده سازمان‌های اطلاعاتی قرار گیرد.