خصولتی‌‌ها پیشگام در انعقاد قرارداد با اروپایی‌ها

  رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران معتقد است که بیش‌تر قراردادهای اقتصادی که با ایتالیا و فرانسه منعقد شده، توسط بخش‌های دولتی و خصولتی بوده و بخش خصوصی واقعی سهم زیادی از آن‌‌ها نداشته است. به گزارش ایسنا، سیدرضی حاجی‌آقامیری درباره حضور بخش خصوصی و هیأتی از اتاق بازرگانی در سفر رییس‌جمهور به […]

 

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران معتقد است که بیش‌تر قراردادهای اقتصادی که با ایتالیا و فرانسه منعقد شده، توسط بخش‌های دولتی و خصولتی بوده و بخش خصوصی واقعی سهم زیادی از آن‌‌ها نداشته است.

به گزارش ایسنا، سیدرضی حاجی‌آقامیری درباره حضور بخش خصوصی و هیأتی از اتاق بازرگانی در سفر رییس‌جمهور به ایتالیا و فرانسه، گفت: به‌طور کلی حضور بخش خصوصی در این سفر در کنار رییس‌جمهور و بعد هم انجام ملاقات‌‌ها و دیدار‌ها در زمینه تجاری ‌و بازرگانی اتفاق مثبتی است که تا پیش از این سابقه نداشته است.

وی افزود: اگر بخواهیم وارد ماهیت ترکیبی که از بخش خصوصی در این سفر حضور داشت، بشویم نمی‌توانیم واقعیت بخش خصولتی را نادیده بگیریم، چرا که بخش قابل توجهی از افرادی که در این سفر حضور داشتند مدیران شرکت‌هایی هستند که به معنای واقعی خصوصی نیستند بلکه شرکت‌هایی هستند که با سرمایه دولت اداره می‌شوند و به نوعی خصولتی هستند.

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران ادامه ‌داد: این شرکت‌ها از امکانات مالی بالایی برخوردارند که می‌توانند معامله‌های بسیار کلان انجام دهند، به دلیل این‌که تا‌کنون فرصتی به بخش خصوصی واقعی داده نشده تا توانایی‌های خود را نشان دهد؛ فعلاً آن گونه‌ای که باید این بخش نمی‌تواند وارد عرصه عمل شود.

حاجی‌آقا‌میری اضافه ‌کرد: از این جهت نتایج این سفر عمدتاً منجر به شروع کار مشترک بین ایران و طرف‌های مقابل در بخش خصوصی نشده است و مطمئناً بخش خصولتی دست بالا را داشته است.

مناقصه‌مزایده: دولتمردان باید برای کم‌رنگ کردن نقش شرکت‌های خصولتی در اقتصاد تلاش کنند همراهی این شرکت‌ها در سفرهای برون مرزی به معنای قدرت بخشی به آن‌هاست.