بررسی شانس قهرمانی و سقوط تیم‌ها در لیگ برتر فوتبال

  لیگ‌برتر فوتبال ایران به سرعت در حال برگزاری است و هر کدام از ۵ تیم پرسپولیس، استقلال خوزستان، استقلال تهران، تراکتورسازی و نفت تهران چهار بازی دیگر تا قهرمانی در پیش دارند. به گزارش ایسنا، لیگ‌ برتر فوتبال ایران در حالی به حساس‌‌ترین روزهای خود نزدیک می‌شود که هنوز تکلیف تیم‌ قهرمان این مسابقات […]

 

لیگ‌برتر فوتبال ایران به سرعت در حال برگزاری است و هر کدام از ۵ تیم پرسپولیس، استقلال خوزستان، استقلال تهران، تراکتورسازی و نفت تهران چهار بازی دیگر تا قهرمانی در پیش دارند.

به گزارش ایسنا، لیگ‌ برتر فوتبال ایران در حالی به حساس‌‌ترین روزهای خود نزدیک می‌شود که هنوز تکلیف تیم‌ قهرمان این مسابقات مشخص نیست و ۳ تیم پرسپولیس، استقلال خوزستان و استقلال تهران با فاصله نزدیکی نسبت به هم در جدول رده‌بندی قرار دارند و برای قهرمانی در تکاپو هستند.

هر کدام از تیم‌ها تنها ۴ بازی دیگر خواهند داشت و با توجه به قدرت نزدیک تیم‌‌ها به یکدیگر حتی می‌توان تیم‌هایی مانند تراکتورسازی و نفت تهران هم از شانس قهرمانی برخوردار هستند.

البته جدای از رقابت برای قهرمانی لیگ‌برتر همه‌ی این تیم‌‌ها کسب سهمیه لیگ‌قهرمانان آسیا را هم در نظر دارند که این موضوع پای چند تیم پایین‌تر را هم در بر می‌گیرد.

با نگاهی به ۴ دیدار باقی‌مانده پرسپولیس، استقلال خوزستان، استقلال تهران، تراکتورسازی و نفت تهران می‌توان شانس آن‌‌ها برای قهرمانی را بررسی کرد.

* پرسپولیس

استقلال اهواز – پرسپولیس

پرسپولیس – نفت تهران

گسترش فولاد تبریز – پرسپولیس

پرسپولیس- راه‌آهن

*استقلال خوزستان

گسترش فولاد تبریز – استقلال خوزستان

استقلال خوزستان – راه‌آهن

پدیده خراسان – استقلال خوزستان

استقلال خوزستان – ذوب آهن

*استقلال تهران

استقلال تهران – فولاد خوزستان

سایپا – استقلال تهران

استقلال تهران – تراکتورسازی تبریز

صبای قم – استقلال تهران

*تراکتورسازی

سیاه‌جامگان مشهد – تراکتورسازی تبریز

تراکتورسازی تبریز – ملوان بندر انزلی

استقلال تهران- تراکتورسازی تبریز

تراکتورسازی تبریز- استقلال اهواز

*نفت تهران

نفت تهران- فولاد مبارکه سپاهان

پرسپولیس- نفت تهران

نفت تهران- فولاد خوزستان

سایپا- نفت تهران

با توجه به جایگاه تیم‌هایی که با این ۵ تیم بازی دارند، پرسپولیس به نسبت ۴ تیم دیگر بازی‌های راحت و استقلال تهران و نفت تهران هم بازی‌های سخت‌تری نسبت به ۳ تیم دیگر دارند.

گسترش فولاد و راه‌آهن دو تیمی هستند که با دو تیم استقلال خوزستان و پرسپولیس دیدار خواهند کرد و تأثیر مستقیمی در انتخاب قهرمان این فصل از فوتبال ایران خواهند داشت.

دیدار استقلال تهران – تراکتورسازی و پرسپولیس – نفت تهران به دلیل حضور در کورس قهرمانی حساس‌‌ترین بازی‌های این ۴ هفته خواهد بود.

ملوان می‌ماند یا سیاه جامگان؟

همچنین از بین۴ تیم استقلال اهواز، راه‌آهن، سیاه‌جامگان و ملوان ۳ تیم به دسته پایین‌تر سقوط خواهند کرد.

از آن‌جایی که فصل جاری رقابت‌های فوتبال قهرمانی دسته اول باشگاه‌های کشور در یک گروه بیست تیمی برگزار می‌شود ابتدای فصل سازمان لیگ برتر مصوب کرد در پایان فصل ۳ تیم دسته اولی بدون انجام بازی‌های پلی‌آف لیگ برتری شوند.

اما از بین ۴ تیم یاد شده کدام تیم شانس بیش‌تری برای ماندن در جدول بازی‌ها دارند؟

استقلال اهواز (۱۳ امتیاز – رتبه شانزدهم)

برنامه دیدارهای این تیم در ۴ هفته پایانی

هفته ۲۷: استقلال اهواز – پرسپولیس

هفته ۲۸: فولاد خوزستان – استقلال اهواز

هفته ۲۹: استقلال اهواز – سایپا

هفته ۳۰: تراکتورسازی – استقلال اهواز

استقلال اهوازی‌ها هم‌اکنون با منطقه امن ده امتیاز فاصله دارند و طبیعی است سقوط خود را به دسته پایین‌تر پذیرفته باشند. فوتبال ادامه دارد و چه خوب استقلال اهواز از حضور غیرفوتبالی در لیگ برتر این فصل درس‌های خوبی آموخته باشد و از این پس اگر نیت حضور در لیگ برتر را دارد با عملکرد شایسته در لیگ یک به این مهم دست یابد.

برای این تیم ریشه و پرطرفدار با همه ضعف‌های قانونی فوتبال زشت است که با خرید امتیاز وارد لیگ برتر شود. آنهم خوزستان که خود مهد استعداد و یکی از قطب‌های اصلی فوتبال است.

راه‌آهن (۱۹ امتیاز – رتبه پانزدهم)

برنامه دیدارهای این تیم در ۴ هفته پایانی

هفته ۲۷: راه‌آهن – پدیده

هفته ۲۸: استقلال خوزستان – راه‌آهن

هفته ۲۹: راه‌آهن – سپاهان

هفته ۳۰: پرسپولیس – راه‌آهن

راه‌آهن که بعد از تعطیلات زمستانی با مهدی تارتار با روند یک و نیم امتیاز از هر بازی به‌کار ادامه می‌داد در هفته‌های اخیر از ۵ بازی تنها یک امتیاز کسب کرده است. با این روند نباید از راه‌آهن انتظار ماندن در جدول بازی‌ها را داشت. البته در فوتبال وقوع هر اتفاقی محتمل به نظر می‌رسد و باید گفت راه‌آهن روی کاغذ شانس ماندن دارد.

از سختی‌های راه‌آهن باید به این نکته اشاره کرد در ۴ بازی باقی مانده در دو دیدار باید به مصاف تیم‌های مدعی قهرمانی برود. استقلال خوزستان و پرسپولیس و جالب این‌که هر دو بازی در خانه حریفان برگزار می‌شود. طبیعتاً در هفته‌های پایانی پدیده و سپاهان هم حریفان راحتی برای راه‌آهن حتی در خانه این تیم نخواهند بود به خصوص که تلاش می‌کننند موقعیت خود را در جدول رده بندی بهبود ببخشند.

سیاه‌جامگان ۲۱ امتیاز – رتبه چهاردهم)

برنامه دیدارهای این تیم در چهار هفته پایانی

هفته ۲۷: سیاه جامگان – تراکتورسازی

هفته ۲۸: صبای قم – سیاه‌جامگان

هفته ۲۹: ذوب آهن – سیاه‌جامگان

هفته ۳۰: سیاه‌جامگان – ملوان

جدال اصلی برای ادامه حضور در لیگ برتر بین سیاه‌جامگان و ملوان است. از حسن‌های سیاه‌جامگان این است که از مربی‌ای روی نیمکت بهره می‌برد که هیچ‌گاه خود را نمی‌بازد و در تهییج انگیزه بازیکنان تبحر خاصی دارد. قرعه سیاه‌جامگان در هفته‌های باقی مانده خیلی سخت نیست. این تیم در خانه حریفان به مصاف صبایی می‌رود که به دلیل مشکلات مالی انگیزه نتیجه گرفتن را از دست داده است و ذوب آهن هم دیگر آن تیم قوی هفته‌های ابتدایی نیست. شاید به این دلیل که بخت قهرمانی در لیگ برتر را از دست داده و اختلافاتی هم بین یحیی گل محمدی و چند ستاره این تیم نمود پیدا کرده است.

سیاه‌جامگان یک بازی سخت در برابر تراکتورسازی را پیش رو دارد که این بازی خانگی برای تیم فرهاد کاظمی حایزاهمیت است. اگر سیاه‌جامگان به ۳امتیاز این بازی دست یابد با توجه این‌که یک مصاف هم با رقیب یعنی ملوان در خانه پیش رو دارد می‌تواند به ماندن امیدوار شود.

ملوان (۲۳ امتیاز – رتبه سیزدهم)

برنامه دیدارهای این تیم در ۴ هفته پایانی

هفته ۲۷: ملوان – سایپا

هفته ۲۸: تراکتورسازی – ملوان

هفته ۲۹: ملوان – صبای قم

هفته ۳۰: سیاه‌جامگان – ملوان

ملوان دو امتیاز از سیاه‌جامگان پیش است و این بدین معنی است که تعیین سرنوشت به دستان خودش است و از شرایط بهتری برای ماندن برخوردار است.

ملوان هم شرایطی به مانند سیاه‌جامگان پیش رو دارد. بازی مستقیم این دو تیم در هفته پایانی در مشهد برگزار می‌شود. ملوان دو بازی میزبان است و دو بازی مهمان. دیدارهای خانگی ملوان با سایپا و صبای قم برگزار می‌شود که در هفته‌های اخیر آن چنان که باید و شاید خوب نبوده‌اند. اما جدال ملوان با تراکتورسازی سخت است به خصوص که این بازی در تبریز برگزار می‌شود و تراکتورسازی به دنبال کسب سهمیه است.

 

شاید هم نتیجه دیدار این تیم با سیاه‌جامگان در هفته پایانی تعیین کننده باشد…