تأثیر مثبت پرداخت مطالبات دولت به پیمانکاران در بورس

  گروه پیمانکاری با توجه به پرداخت مطالبات دولت به این شرکت‌ها می‌تواند امسال بازدهی خوبی داشته باشد و برای سهامداران جذاب باشد. حمیدرضا صفری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با سنا در خصوص صنایع برتر بازار در سال جاری گفت: گروه پیمانکاری با توجه به پرداخت مطالبات دولت به این شرکت‌ها می‌تواند امسال بازدهی […]

 

گروه پیمانکاری با توجه به پرداخت مطالبات دولت به این شرکت‌ها می‌تواند امسال بازدهی خوبی داشته باشد و برای سهامداران جذاب باشد.

حمیدرضا صفری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با سنا در خصوص صنایع برتر بازار در سال جاری گفت: گروه پیمانکاری با توجه به پرداخت مطالبات دولت به این شرکت‌ها می‌تواند امسال بازدهی خوبی داشته باشند و برای سهامداران جذاب باشد.

 وی همچنین به صنعت بزرگ بانکداری اشاره کرد و افزود: این گروه با توجه به تحولات اخیر در گروه بانکی، احتمالاً بازدهی خوبی خواهد داشت، علاوه بر این‌ها از گروه بانکی می‌توان به عنوان گروهی کم ریسک نیز نام برد.

صفری به گروه خودرو نیز اشاره کرد و افزود: این صنعت با ریسک بیش‌تری نسبت به سایر صنایع مواجه است اما با توجه به قرارداد‌ها و خبرهای خوبی که از این گروه منتشر می‌شود می‌تواند یکی از صنایع با بازده بالا برای سال جاری باشد.

وی درباره روند بازار سرمایه نیز با اشاره به تحولات سال گذشته و حذف ریسک سیاسی مذاکرات و تحریم‌ها از بازار گفت: بازار در سال جاری از شرایط مطلوبی برخوردار است و چشم‌انداز روشنی در سایه رفع تحریم‌ها و گشایش‌های سیاسی و اقتصادی برای بازار سرمایه وجود دارد.

وی درباره نوسان‌های اخیر بازار سرمایه نیز با تأکید بر این‌که چنین افت و خیزهایی جزو ذات بازار است، گفت: با توجه به افق‌های روشن پیش روی اقتصاد کشور و به تبع آن بازار سرمایه، به‌طور قطع این بازار در دوره زمانی میان‌مدت و بلند‌مدت بازدهی خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران خواهد کرد.

وی همچنین به حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: از هفته‌های پایانی سال گذشته حضور کمرنگ این گروه در بازار آغاز شد اما هنوز تزریق نقدینگی‌های این گروه به بازار قابل لمس و تأثیر‌گذار نیست.

صفری معتقد است در صورتی که فضای اعتماد و اطمینان در بازار سرمایه افزایش یابد سرمایه‌گذاران خارجی با آرامش خاطر بیش‌تر و حجم بالاتری از سرمایه وارد بازار سرمایه ایران می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به صعود و نزول‌های اخیر بازار گفت: سرمایه‌گذاران تالار شیشه‌ای نباید با نگاه کوتاه‌مدت وارد این بازار شوند و دنباله روی سفته‌بازان و نوسان‌گیران باشند؛ چراکه به‌طور قطع متضرر می‌شوند.

وی به سرمایه‌گذاران توصیه کرد با نگاه میان‌مدت یا بلند مدت اقدام به خرید سهام کنند تا علاوه بر کاهش ریسک سرمایه‌گذاری از بازدهی خوبی نیز برخوردار شوند.

 

صفری با تأکید بر این‌که نوسان‌گیری به روند بازار سرمایه لطمه می‌زند، افزود: سهامداران باید از صف‌های هیجانی دوری کنند و در فضای تحلیل و نگاه بنیادی اقدام به خرید یا فروش سهام کنند.