ایران پیشقدم شد،فرش قرمز یک مزایده میلیاردی برای ۵ کشور نفتی

  مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از ارسال نامه به سفارتخانه ۵ کشور فعال در زمینه اسکراب شناورهای فرسوده خبر داد و گفت: از شرکت‌های فعال و مرتبط خارجی برای شرکت در مزایده سورنا دعوت به عمل آمده است. سعید حافظی در گفت‌و‌گو با شانا، با بیان این مطلب افزود: با توجه به فعال […]

 

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از ارسال نامه به سفارتخانه ۵ کشور فعال در زمینه اسکراب شناورهای فرسوده خبر داد و گفت: از شرکت‌های فعال و مرتبط خارجی برای شرکت در مزایده سورنا دعوت به عمل آمده است.

سعید حافظی در گفت‌و‌گو با شانا، با بیان این مطلب افزود: با توجه به فعال بودن کشورهای هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا و یونان در زمینه اسکراب شناورهای فرسوده، نامه‌ای به سفارتخانه‌های کشورهای نامبرده برای دعوت از شرکت‌های فعال و علاقه‌مند این کشور‌ها به حضور در مزایده سورنا ارسال شده است.

وی درباره وضع شناور ذخیره‌سازی نفت سورنا اظهار کرد: سورنا پس از ارزیابی کارشناسان دادگستری درباره قیمت پایه، با مبلغی در حدود ٩ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان به مزایده گذاشته شده و با توجه به آگهی مزایده اخیر که در روزهای ٢٩ و ٣٠ فروردین ماه امسال در روزنامه‌های کثیرالانتشار فارسی و انگلیسی منتشر شده است، علاقه‌مندان تا ١٠ روز پس از انتشار آگهی نوبت دوم فرصت دارند آمادگی خود را در این زمینه اعلام کنند.

بر پایه این گزارش، FSU سورنا که در سال ١٩٧٥ میلادی توسط شرکت میتسوبیشی ساخته شد، با طول ٣٣٠ و عرض ٥٦ متر و با بیش از ٤١ هزار تن وزن به مزایده عمومی گذاشته شده است.

 

اواخر سال ٩٣ بود که بزرگ‌ترین و پیشرفته‌‌ترین پایانه شناور صادراتی ذخیره‌سازی نفت خام ایران با ظرفیت ذخیره‌سازی ٢,٢ میلیون بشکه نفت خام با نام «خلیج‌فارس» در خلیج‌فارس به بهره‌برداری رسید و جایگزین شناور سورنا شد و پس از بهره‌برداری و بارگیری شناور جدید، همه نفت شناور سورنا به شناور خلیج‌فارس انتقال یافت. این شناور مستعمل در ١٢٠ کیلومتری منطقه بهرگان مستقر است.