واکنش زنگنه به جوسازی‌ها،نقشی در بی‌ثباتی بازار نفت نداشتیم

  وزیر نفت برگزاری نشست دوحه را آغاز همکاری میان تولیدکنندگان نفت عضو و غیرعضو اوپک برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت دانست و تأکید کرد: ایران نقشی در بی‌ثباتی بازار نفت نداشته است. به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه با اشاره به این که برخی کشورهای تولیدکننده نفت از همان ابتدا با لغو تحریم‌های ایران […]

 

وزیر نفت برگزاری نشست دوحه را آغاز همکاری میان تولیدکنندگان نفت عضو و غیرعضو اوپک برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت دانست و تأکید کرد: ایران نقشی در بی‌ثباتی بازار نفت نداشته است.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه با اشاره به این که برخی کشورهای تولیدکننده نفت از همان ابتدا با لغو تحریم‌های ایران مخالف بودند و شاید هم به این دلیل تلاش کردند قیمت نفت را پایین بیاورند تا از این طریق فشار زیادی به ما وارد کنند، افزود: هم‌اکنون بیش از ٢ میلیون بشکه مازاد عرضه در بازار وجود دارد که سبب کاهش شدید قیمت نفت شده است.

وی با بیان این که این کشور‌ها تصور می‌کنند پس از لغو تحریم‌های ایران با جوسازی بین تولیدکنندگان نفت می‌توانند افکار عمومی را از این موضوع که خود آن‌ها عامل بی‌ثباتی بودند منحرف کنند، افزود: ایران هیچ نقشی در بی‌ثباتی بازار نفت نداشته است.

زنگنه با بیان این‌که پذیرفتن طرح فریز نفتی از سوی ایران به این معنا بود که ایران در عمل تحریم‌هایی که پس از سال‌ها تلاش و مقاومت ملت برداشته شد خود داوطلبانه بپذیرد، افزود: در واقع پذیرش این موضوع از سوی ایران و تثبیت تولید نفت در سطح ژانویه ٢٠١٦ به آن معنا بود که تحریم‌ها علیه ایران برداشته نشده است و صادرات نفت ایران در سطح دوران تحریم تثبیت شود.

وزیر نفت برگزاری نشست دوحه را آغاز همکاری میان تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت عنوان کرد و افزود: ایران همانند گذشته تلاش خود را برای بازگشت ثبات به بازار نفت انجام خواهد داد.

 

وی بر ضرورت رایزنی میان تولیدکنندگان نفت تأکید کرد و گفت: ایران مسؤولیتی در بی‌ثبات کردن بازار نفت نداشته است و کسانی که مسؤولیت این بی‌ثباتی را داشته و بازار را اشباع کرده‌اند، از آن فرار می‌کنند.