۷ شرکت نفتی اروپایی پای میز معامله با ایران

  مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت با بیان این‌که مذاکرات با ۷ شرکت اروپایی برای امضای قرارداد جدید فروش نفت آغاز شده است، گفت: صادرات نفت ایران امسال به ۲ میلیون بشکه افزایش می‌یابد. سیدمحسن قمصری در گفت‌و‌گو با مهر درباره مذاکرات جدید نفتی ایران به منظور امضای قراردادهای فروش و صادرات نفت خام، گفت: […]

 

مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت با بیان این‌که مذاکرات با ۷ شرکت اروپایی برای امضای قرارداد جدید فروش نفت آغاز شده است، گفت: صادرات نفت ایران امسال به ۲ میلیون بشکه افزایش می‌یابد.

سیدمحسن قمصری در گفت‌و‌گو با مهر درباره مذاکرات جدید نفتی ایران به منظور امضای قراردادهای فروش و صادرات نفت خام، گفت: مذاکرات با مشتریان سنتی ک پیش از تحریم‌ها خریدار نفت ایران بوده‌اند، آغاز شده است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر این‌که شرکت‌های شل و برتیش پترولیوم انگلیس از مشتریان نفت ایران بوده‌اند که گفت‌و‌گو‌ها برای فروش نفت آغاز شده است، تصریح کرد: قرار است در صورت توافق بخشی از نفت تحویلی به این دو شرکت در پالایشگاه‌های آفریقای جنوبی مورد مصرف قرار بگیرد.

شرق اروپا بازار جدید نفتی ایران

این مقام مسؤول همچنین از ادامه مذاکرات با دو شرکت ویتول سوییس و «او.‌ام. ال» مجارستان خبر داد و افزود: هنوز توافق نهایی حاصل نشده و درباره حجم فروش نفت به این شرکت‌ها عددی تعیین نشده است.

وی همچنین با اشاره ادامه مذاکرات برای نهایی کردن قرارداد بلند‌مدت فروش نفت خام به دو شرکت انی و ساراس ایتالیا، بیان کرد: علاوه بر این، توپراش ترکیه از دیگر مشتریان سنتی نفت ایران است که مذاکرات برای افزایش فروش نفت به این پالایشگر ترک در حال انجام است.

به گزارش مهر، شرکت ملی نفت قصد دارد بخشی از بشکه‌های نفت خام خود را به جای چین و حتی هند، راهی بازارهای نوظهوری در شرق اروپا کند تا بتواند دست‌کم در روزهای پرنوسان قیمت طلای سیاه در کنار متنوع‌سازی بازارهای صادراتی، به اهداف افزایش یک میلیون بشکه‌ای افزایش صادرات نفت کشور در دوران لغو تحریم‌ها جامه عمل بپوشاند.

در طول چند هفته گذشته مذاکرات متعددی با شرکت‌های نفتی برای صادرات به کشورهای بلوک شرق اروپا انجام گرفته است به‌طوری‌که حتی اولین محموله نفت فروخته شده به شرکت لوک اویل روسیه توسط شرکت لیتاسکو روانه پالایشگاهی در رومانی شده است.

علاوه بر رومانی تاکنون شرکت‌های مختلف نفتی از سوییس همچون «گلنکور»، «ویتول» و «ترافیگورا»، «او‌ام ال» مجارستان، «او.‌ام. وی» اتریش، یک پالایشگاه نفتی در جمهوری چک و حتی کشورهایی از لیتوانی، لهستان، اسلوونی و صربستان مذاکراتی را برای امضای قراردادهای تک محموله و بلند‌مدت نفت آغاز کرده‌اند.

 

قمصری با بیان این‌که در شرایط فعلی نمی‌توان عددی درباره احجام فروش نفت به شرکت‌ها اعلام کرد، یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود حجم صادرات نفت خام ایران تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی با امضای قراردادهای جدید به دو میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

در همین حال، بیژن زنگنه وزیر نفت هفته جاری در حاشیه گفت‌و‌گو با «میگل آریاس کانته» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران از امضای قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشکه نفت به کشورهای اروپایی خبر داده و گفته است: برخی از این قرارداد‌ها تاکنون هنوز عملیاتی نشده است.

 

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران همچنین از پتروناس مالزی به عنوان یکی دیگر از مشتریان سنتی نفت ایران یاد و خاطرنشان کرد: این شرکت مالزیایی هم مذاکراتی را با شرکت ملی نفت ایران برای امضای قرارداد جدید فروش نفت آغاز کرده است.